Немојте превише загревати просторије за свиње током зиме

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Свиње спадају у оне животиње које не воле превелику врућину. Заправо, свињама не смета када је у свињцу прохладно. Температура је само један од фактора на који треба обратити пажњу у укупној микро-клими свињца.

Модерно свињарство подразумева редовно праћење промена и усклађивање са важећим правилима и стандардима. Поред различитих прописа и препорука који се тичу изградње и инфраструктуре објекта у којем свиње бораве, још један од јако битних фактора на које морате обратити пажњу јесте мирко-клима у свињцу.

Температура ваздуха у свињцу
Свиње су животиње којима не смета нешто нижа температура у току зиме.

У превише топлом свињцу, свиње постају нервозне и безвољне, међусобно се узнемиравају и мање једу. Како проф. др Милан Ст. Тошић у књизи „Савремено сточарство: објекти – опрема у свињогојству“ наводи, због претоплог окружења у којем свиње бораве током зиме или лета, може се догодити да крмаче прескачу појаву полног жара. Из овог разлога јако је битно да током зиме не загревате превише објекте у којима свиње бораве.

Оптималне температуре ваздуха у свињцу у којем бораве одрасле свиње које треба одржавати и зими и лети крећу се између 12 -14 и 22-24 степени. За прасад дојенчад оптимална температура на почетку је од 32 до 34 степени, до око 22 степена на крају. Употреба система расхлађивања ваздуха из овог разлога све више се оправдава и редовно планира приликом изградње и уређивања инфраструктуре свињца.

Потенцијални топлотни стрес код свиња можете спречити уношењем квасца у исхрану.

Количина и квалитет ваздуха у свињцу

Поред температуре, основу микро-климе у свињцу чини и ваздух, и то првенствено:
- квалитет ваздуха;
- вентилација;
- количине (норме) ваздуха.

Свиње су велики потрошачи ваздуха, али су истовремено и веома осетљиве на његов квалитет. Из овог разлога, састав ваздуха у свињцу мора првенствено увек да буде чист, а влажност ваздуха мора бити у границама од 65 до 80 %. Чистог ваздуха и свињцу никада није превише.

Природна вентилација је најјефтиније и најједноставније решење у објектима за свиње. Добра инфраструктура свињца подразумева и принудну, то јест вештачку вентилацију, и најчешће се користи за привремено убацивање и извацивање ваздуха и успостављање такозваног система равнотеже.

У зимском периоду убацивање спољњег ваздуха преко ходника често се у пракси користи за ублажавање већих разлика у температури.

Izvor: agromedija.rs

Немојте превише загревати просторије за свиње током зиме

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Afrička svinjska kuga (ASK) je od 10. maja ove godine do danas registrovana u 18 mesta u Srbiji. Na dve lokacije – lovišta Sopotska kosa i Pančevački rit bolest je otkrivena i kod divljih svinja.

Vlada Srbije donela je odluku po kojoj od 1. januara 2023. godine nema carine na uvoz svinja.

Zbog izuzetno male brojnosti, rasa svinja moravka je u Jagodini imala status rizično ugoržene.

Nemački naučnici imaju za cilj da ove godine kloniraju i potom uzgajaju genetski modifikovane svinje koje će poslužiti kao donori srca za ljude.

Broj krupne stoke u Srbiji opada. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Republici Srbiji, sa stanjem na dan 1. decembra 2021, u odnosu na stanje na dan 1. decembra 2020, manji je ukupan broj goveda (za 3,0%), svinja (za 3,9%) i koza (za 3,6%), dok je veći ukupan broj ovaca (za 0,6%) i živine (za 0,7%).

Zbog visoke cene stočne hrane, odgajivači prasadi u Kikindi obustavljaju proizvodnju, jer ostvaruju gubitke. Kao najveći problem ističe se skupa hrana za životinje, a niska otkupna cena žive vage.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета