Ублажавање агресивности крмача после прашења

Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

После прашења, крмаче су најпре узнемирене. Оне често устају и лежу, не дају прасићима да сисају, гњече их и углавном леже на стомаку. Сам чин напада на прасад дешава се изненада, уз цикање. Недуго потом, крмаче се смирују, леже незаинтересоване за околину и углавном прихватају прасад у току тог дана или сутрадан.

Према речима саветодавца у Пољопривредној стручној служби Сомбор - Звонка Џебе, код појединих првопраскиња, а ређе код вишепраскиња након прашења, али и неколико дана после тога, долази до злоћудности и испољавања агресивног понашања. Како он објашњава, агресија може бити усмерена на прасад, али исто тако и на људе који се налазе у објекту у којем се налазе крмаче. Узрок таквог поремећаја понашања још није потпуно расветљен, али се претпоставља да код првопраскиња постоји страх од новорођене прасади, њиховог присуства и цике. Џеба напомиње, такође, присуство непознатих особа у објекту или људи који помажу при прашењу може да изазове страх и агресију крмача.

Крмаче су узнемирене и не прихватају одмах прасиће

После прашења, крмаче су најпре узнемирене. Оне често устају и лежу, не дају прасићима да сисају, гњече их и углавном леже на стомаку. Сам чин напада на прасад догађа се изненада уз цикање. Недуго потом крмаче се смирују, леже незаинтересоване за околину и углавном прихватају прасад у току тог дана или сутрадан.

Шта се може урадити?

Док се крмаче не смире, прасиће треба одвојити и повремено их пуштати да сисају на свака два сата. Звонко Џеба препоручује да се агресивним крмачама дају неки од седатива, а исто тако и окситоцин за лакше лучење млека да би им се смањила нервоза. У тежим случајевима је неопходно да се власници узнемирене животиње обрате ветеринару.

Agroklub.rs

Ублажавање агресивности крмача после прашења

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета