Beskvasni hleb od ovsenog brašna koje je bitno za vaše zdravlje

Foto:unsplash.com

Foto:unsplash.com

Ovseno brašno ne sadrži gluten, što je naročito značajno za ljude koji su alergični na gluten ili pate od celijakije.

Ovseno brašno je i neverovаtno hrаnljivo brаšno,  predstavlja znаčаjаn izvor proteinа, vitаminа B, vitаminа E, kаlcijumа, gvožđа i drugih zdrаvih minerаlа.  Ne sаmo dа je ovas odličаn izvor vlаkаnа, već tаkođe smаnjuje nivo holesterolа u orgаnizmu. Ovаs sadrži više proteinа i zdrаvih mаsti, a manje ugljenih hidrаtа u odnosu nа većinu drugih žitаricа. 

Potrebni sastojci:

- 2 šoljice ovsenog brašna;

- 1 kašičica sode bikarbone;

- Mešavina susama, semenki lana i kima;

- 1 kašičica mlevenog badema;

- Origano; So;

- 2 šoljice tople vode.

Način pripreme:

U činiji izmešati ovseno brašno i sodu bikarbonu. U blender ubaciti susam, kim, semenke lana i badem, pa samleti i ubaciti u činiju sa brašnom i sodom bikarbonom, pa sve sastojke lepo izmešati.

Dodati origano i začine po želji (naravno samlevene), pa početi sa postepenim dodavanjem vode i polako mesite testo. Testo treba biti mekano i da se odvaja od ruku, a imajte u vidu da, da biste dobili ovakvo testo, verovatno ćete morati da dodate ili malo vode ili još malo brašna. Za to vreme zagrejte rernu na 200 stepeni i ubacite oblikovan hleb. Kada je pečenje gotovo, prebaciti veknu u čistu krpu da se ohladi i omekša i spremna je za serviranje.

Beskvasni hleb od ovsenog brašna koje je bitno za vaše zdravlje

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Semenke crnog susama, sa kojih nije skinuta opna, sadrže značajno veći procenat kalcijuma od očišćenih, kao i drugih minerala, gvožđa, kalijuma, magnezijuma. Pored toga opna obezbeđuje hrskaviji i snažniji ukus.

Ukusno i sočno, voće je zaista sjajan izvor preko potrebnih elektrolita, vode za gašenje žeđi, dok telo podstiče antioksidantom likopenom i vitaminom A za smanjenje telesne temperature. Široko se gaji u mnogim tropskim zemljama, gde je jedna od glavnih komercijalnih voćarskih kultura, poreklom iz južnoafričkih zemalja odakle se proširila na ostatak tropskog i suptropskog sveta.

Monasi iz alpskih manastira ostavili su mnoštvo recepata sa ovom biljkom, za lečenje brojnih bolesti ljudi i životinja.

Iako se pinjoli katkad jedu sirovi, obično se pre upotrebe lagano propeku u plehu u pećnici kako bi još više do izražaja došao njihov svojstven ukus. Upotrebljavaju se i u pripremi omleta, riba i mesnih jela, osobito divljači.

S ograničenom dostupnošću mesa i brigama vezanim za zdravlje i životnu sredinu zbog Covid-19, sve više potrošača prihvata biljne izvore proteina.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета