Blokade puteva 14. juna, ratari ne pristaju na cenu pšenice od 36 dinara

Foto:unsplash.com

Foto:unsplash.com

Udruženje poljoprivrednika „Stig“ u utorak 14. juna blokiraće saobraćaj na magistralnom putu između Požarevca i autoputa.

Kako je za Agrosmart izjavio predsednik tog uduženja Nedeljko Savić biće zaustavljen saobraćaj za više gradova istočne Srbije, a zahtevi poljoprivrednika su da se obezbede realne otkupne cene i model subvencija.  

-Prvi zahtev protesta odnosi se na nadolazeću žetvu pšenice – tražimo cenu kao u okruženju. Cena na budimpeštanskoj berzi je 397 evra po toni, u Hrvatskoj je 380 evra. To je cena, plus PDV, za proizvođače, za novi rod pšenice. Nama otkupljivači nude 36 dinara za kilogram. Smatramo da su sve mere koje vlada sprovodi za zaštitu tržišta na našim leđima. Umesto da budu zaštićeni, poljoprivredni proizvođači su oštećeni tim načinom raspodele tereta – izjavio je Savić.

Drugi razlog je, dodao je, nadolazeća žetva suncokreta gde postoji zabrana izvoza sirovog ulja, što će uticati na cenu sirovina – zrna suncokreta, odnosno opet će ratari biti oštećeni.

Treći razlog protesta je politika subvencionisanja. Nezadovoljni poljoprivrednici traže da država nađe način da se domaći proizvođači približe evropskim kada je o subvencijama po obradivoj površini reč.

-Pre dvadesetak dana imali smo sastanak sa predstavnicima Direkcije za robne rezerve gde smo se dogovorili da se vidimo 6. juna kako bismo predložili otkupne cene. Smatrali smo da Robne rezerve treba da izađu sa cenom pre žetve, i to mnogo ranije, što bi značajno pokrenulo trgovanje novom robom i da se ne bi desilo da žetva pšenice krene a da se kasni sa objavljivanjem cene i otkupom. U tom slučaju, otkupljivači, posrednici, bi već od ratara otkupili rod i prodali Robnim rezervama. Međutim, juče smo bili u Ministarstvu poljoprivrede i tamo nismo naišli na razumevanje, shvatili smo da nijedan naš zahtev neće biti ispunjen – naglasio je Savić.

Poljoprivrednici, razočarani ishodom razgovora sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije u vezi sa cenom i načinom otkupa, naglasili su da su nezadovoljni i ograničavanjem izvoza pšenice zbog čega ne mogu da se prodaju viškovi na inostranom tržištu.

Savić je rekao da su poljoprivrednici nezadovoljni i zbog politike subvencija jer ih uglavnom dobijaju isti ljudi.

Agroinfo.rs/agrosmart.net

Blokade puteva 14. juna, ratari ne pristaju na cenu pšenice od 36 dinara

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jesenja setva pšenice u Srbi se bliži kraju, zasejano je manje parcela nego prošle godine, zemljište je nedovoljno nađubreno, seme je korišćeno sa "tavana", a ne deklarisano, pa se dogodine ne može očekivati dobar rod, rekli su danas poljoprivrednici

Sredstva predviđena za poljoprivredu u budžetu za sledeću godinu dovoljna su za sva predviđena direktna davanja u okviru podsticaja u poljoprivredi, izjavila je danas državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Milica Đurđević.

Otopljavanje pogoduje poljoprivrednim štetočinama, jer mogu da ubrzaju razmnožavanje, prežive zimu i migriraju dalje ka severu. Priča o širenju insekata i drugih štetnih vrsta tek će da dobije na značaju, ocenila je naučnica Sandra Krengel-Horni.

Od uvođenja elektronskog sistema i početka primene zakona u januaru 2019. godne, broj legalno angažovanih sezonskih radnika povećan je više od 20 puta

Ponuda je bila izuzetno slaba, nekim danima pšenice nije ni bilo u ponudi a cena se kretala između 21,50 i 22,00 dinara po kilogramu bez PDV-a

Poljoprivrednike u Srbiji najviše muče višak mleka i mlečnih proizvoda na zalihama, kao i pad cene pšenice koji je došao iz Evrope, izjavila je ministarka poljoprivrede napominjući da su dogovorene mere usmerene na prevazilaženje tih problema

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета