Inspekcija “češlja” sve – od farmi i klanica do maloprodajnih i veleprodajnih objekata

Foto:pixabay

Foto:pixabay

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede pojačalo je tokom maja nadzor i kontrolu prometa hrane životinjskog porekla.

“Procenujući nepovoljnom epizootiološku situaciju u vezi sa pojavom bolesti slinavke i šapa u neposrednom susedstvu, u Mađarskoj, bolesti kuge malih preživara u Rumuniji, zatim boginja ovaca i koza u Grčkoj i prisustva AKS na teritoriji Evrope, a u cilju sprečavanja unošenja i širenja pomenutih bolesti na teritoriji Republike Srbije, tokom maja je pojačan nadzor i kontrola hrane životinjskog porekla u prometu, skladištima, registrovanim i odobrenim objektima za proizvodnju hrane”, potvrdili su za Biznis.rs u resornom ministarstvu.

Podsetimo, u Somboru su 5. maja veterinarski inspektori u saradnji sa policijom sproveli vanrednu kontrolu na pijaci. Na jednoj od tezgi zatečeno je oko 69 kilograma suvomesnatih proizvoda bez žiga, deklaracije ili dokaza o poreklu. Proizvodi su uklonjeni sa tržišta i propisno uništeni u prisustvu nadležnih službi.

Istog dana u Kljajićevu, u registrovanom objektu za preradu mesa, zatečeno je oko 33 kilograma proizvoda bez mogućnosti utvrđivanja porekla i bez dokumentacije o sledljivosti. Hrana je povučena iz prometa, objekat je privremeno zatvoren, a preduzete su mere u skladu sa zakonom.

U Kanjiži i Senti je 4. maja kontrolom utvrđeno prisustvo oko 30 kilograma mesa, 32 kilograma mlečnih proizvoda, 10 kilograma ribe i 50 kilograma hrane za životinje, sve bez adekvatne dokumentacije. Proizvodi su poreklom iz inostranstva i proglašeni su nebezbednim. Povučeni su iz prometa i uništeni u skladu sa propisima.

U neregistrovanom objektu u Srbobranu 5. maja je zatečeno približno 450 kilograma hrane životinjskog porekla – sveže i pečeno meso bez žiga i pregleda veterinarskog inspektora. Delatnost je odmah obustavljena, a hrana uništena u kafileriji.

Velika količina nebezbedne hrane otkrivena je 10. maja u Horgošu, gde je postupajući po pozivu kriminalističke inspekcije veterinarski inspektor iz Kikinde izvršio kontrolu zaustavljenog vozila. U njemu je pronađeno oko 900 kilograma mesnih i 160 kilograma mlečnih proizvoda bez ikakve prateće dokumentacije, prevoženih na neodgovarajućoj temperaturi i bez mogućnosti utvrđivanja porekla. Sva hrana je proglašena nebezbednom i upućena na uništenje.

Proverava se sve – od dokumentacije, deklaracije, do uslova skladištenja i transporta
Na pitanje kako se vrše kontrole, u resornom ministarstvu navode da veterinarski inspektori sprovode veterinarsko-sanitarne kontrole i nadzor na osnovu planova izrađenih upotrebom analitičkih metoda koje uključuju posebne elemente, odnosno kriterijume za procenu rizika.

“Inspekcija planira kontrole na osnovu sezonskih varijacija i prethodnih izveštaja, prijava potrošača, prijava drugih inspekcija ili institucija. Svi planovi se usklađuju sa zakonodavnim okvirima i strategijama zaštite zdravlja životinja i bezbednosti hrane. Inspekcijske kontrole sprovode se na različitim mestima kontrole, uključujući farme, klanice, prerade, maloprodaje, veleprodaje. Kontrole uključuju proveru prateće dokumentacije, deklaracije, označavanje hrane kao i uslove skladištenja i transporta proizvoda”, navode u ministartsvu.

Kada je reč o uočenim nepravilnostima tokom kontrola hrane životinjskog porekla, a posebno mesa i proizvoda od mesa, one se uglavnom odnose na nepostojanje sledljivosti, dokaza porekla, nedostatka deklaracije, datuma proizvodnje i roka trajanja. Slična situacija je i kada su u pitanju proizvodi od mleka, ali i druga kontrolisana hrana.

“U svim slučajevima nadzora i kontrole gde su utvrđene neusaglašenosti u vezi sa važećom zakonskom regulativom, inspekcija je preduzimala odgovarajuće mere, uključujući kazne, povlačenje proizvoda sa tržišta ili druge sankcije prema zakonodavstvu”, navode u Ministarstvu poljoprivrede.

Po prijavi građana otkriven neregistrovani objekat sa 14,5 tona mesa
Poslednji slučaj kontrole, kada je otkriveno 14,5 tona mesa, sproveden je na osnovu prijave građana. Veterinarska inspekcija Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede izvršila je vanredni inspekcijski nadzor u neregistrovanom objektu u naseljenom mestu Trnava, opština Čačak.

“Tom prilikom zatečeno je 14.570 kilograma svežeg mesa i proizvoda od mesa koji su bili u prometu suprotno zakonskim propisima. Objekat u kome je meso pronađeno nije registrovan za promet hrane životinjskog porekla i ne poseduje rešenje Ministarstva, niti se u njemu obavljaju propisane veterinarsko-sanitarne kontrole”, navode u Ministarstvu poljoprivrede.

S obzirom na navedene okolnosti, reč je o potencijalno ozbiljnom riziku po zdravlje ljudi. Veterinarska inspekcija je odmah donela rešenje o povlačenju celokupne količine iz prometa, a zatečena hrana životinjskog porekla je neštetno uništena, u skladu sa propisima.

 

Agroinfo.rs/B08S

Inspekcija “češlja” sve – od farmi i klanica do maloprodajnih i veleprodajnih objekata

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Uprava za agrarna plaćanja pri Ministarstvu poljoprivrede raspisala je javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje za investicije u unapređenje i razvoj ruralne infrastrukture a zainteresovane lokalne samouoprave

Vlada Republike Srbije opredelila je u 2025. godini ukupno 135 miliona dinara za podsticaje u okviru Programa podrške razvoju preduzetništva, od čega je 50 miliona dinara namenjeno konkretno za podršku ženama na selu.

Srpska IT kompanija Coming nedavno je nagrađena na 30. Međunarodnom sajmu poljoprivrede Agrotech u Kjelceu u Poljskoj, gde je predstavila robota za rad u poljoprivredi.

Udeo bruto dodate vrednosti (BDV) poljoprivrede u BDP-u Srbije je među najvećim u Evropi pokazuje studija „Strukturne promene u poljoprivredi i njihov uticaj na ekonomski rast u Srbiji““ koju je objavio Republički zavod za statistiku na osnovu popisa poljoprivrede iz 2023. godine.

Predstavnici Vlade Srbije i predstavnici udruženja odgajivača svinja i živine su se danas dogovorili o donošenju kratkoročnih mera koje bi doprinele prevazilaženju pojedinih problema.

Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета