Proizvođači vina pogođeni vanrednom situacijom

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Mere obustave rada kafića, hotela i restorana uticale su negativno na proizvođače vina. Zbog celokupne situacije kako u većim tako i u manjim vinarijama problem nastaje i u gomilanju zaliha vina iz prethodne godine čime se povećavaju troškovi proizvodnje i za ovu sezonu

Najveću prodaju, pored ugostiteljskih objekata, vinarije su imale u vinotekama dok je kod većih proizvođača vina obustavljen i izvoz.

Zbog celokupne situacije kako u većim tako i u manjim vinarijama problem nastaje i u gomilanju zaliha vina iz prethodne godine čime se povećavaju troškovi proizvodnje i za ovu sezonu.

Vinarija ”Aleksandrović” u selu Vinča kod Topole sa 75 hektara vinograda jedna je od najvećih vinarija u Šumadiji. Godišnja proizvodnja ove vinarije iznosi i do 300.000 boca vina, a oko 25 odsto odlazi u izvoz. “Mi smo apsolutno pogođeni iz prostog razloga što su naši kupci kako u zemlji tako i u regionu i u daljim izvoznim tržištima prvenstveno restorani, vinski barovi, hoteli i vinoteke dakle kako je to stalo stala je i naša prodaja”, navodi Božidar Aleksandrović, iz vinarije ”Aleksandrović”.

Zbog novonastale situacije vina se prodaju preko interneta i preko klubova ljubitelja vina međutim to nije dovoljno da pokrije velike troškove proizvodnje.

“Potrebno je primiti novo grožđe i potrebno je osloboditi sudove, bačve i buriće, tankove sa vinima iz berbe iz 2019. godine što iziskuje neverovatne investicije i ulaganja – po jednom hektaru negde oko 4.000 evra je potrebno investirati do berbe”, isiče Aleksandrović.

Pored većih vinarija problem takozvanog finansiranja zaliha vina iz prethodne godine pogađa i manje vinarije. Nemanja Arsenijević u svojoj vinariji u selu Vinča proizvodi oko 30.000 boca vina godišnje.

“Naravno problem će biti i sa naplatom, problem će biti i pokrenuti ponovo taj proces rada a što se tiče same proizvodnje vina polako nam se gomilaju zalihe. Mislim da ćemo negde od avgusta uspeti nekako da se vratimo na neki nivo od februara, januara koji smo ostvarili za sebe kada je prodaja u pitanju”, navodi Arsenijević.

Obustavljen vinski turizam

Vinski turizam čija sezona počinje sa prvim prolećnim danima takođe je obustavljen. Za sada se vinari iz Šumadije nadaju da će do berbe uspeti da povrate prodaju koju su imali pre proglašenja pandemije.

Izvor: agronews.rs

Proizvođači vina pogođeni vanrednom situacijom

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

Jesenja setva pšenice u Srbi se bliži kraju, zasejano je manje parcela nego prošle godine, zemljište je nedovoljno nađubreno, seme je korišćeno sa "tavana", a ne deklarisano, pa se dogodine ne može očekivati dobar rod, rekli su danas poljoprivrednici

Sredstva predviđena za poljoprivredu u budžetu za sledeću godinu dovoljna su za sva predviđena direktna davanja u okviru podsticaja u poljoprivredi, izjavila je danas državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Milica Đurđević.

U Evropi se godišnje proda 10,5 miliona tona hrane za kućne ljubimce, a sve više proizvođača iz Srbije vidi svoju šansu da se oproba u ovom biznisu i osmišljava nove proizvode za ovo tržište koje ubrzano raste.

Otopljavanje pogoduje poljoprivrednim štetočinama, jer mogu da ubrzaju razmnožavanje, prežive zimu i migriraju dalje ka severu. Priča o širenju insekata i drugih štetnih vrsta tek će da dobije na značaju, ocenila je naučnica Sandra Krengel-Horni.

Od uvođenja elektronskog sistema i početka primene zakona u januaru 2019. godne, broj legalno angažovanih sezonskih radnika povećan je više od 20 puta

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета