Topličkim voćarima neophodne hladnjače i sušare

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

U topličkom kraju prerađeno je samo 20 odsto prošlogodišnjeg roda voća. Krivac nije samo koronavirus već i sve veći nedostatak hladnjača i sušara.

Toplički voćari, koji prednjače po proizvodnji višanja i šljiva u Srbiji‚ nakon višegodišnjih problema sa otkupom i plasmanom roda, strahuju da bi slična situacija mogla da se ponovi ove godine. Zbog toga su mnogi u dilemi da li da ulažu u voćarsku proizvodnju.

Ono što najviše muči proizvođače jeste nedostatak smeštajnih kapaciteta, gde bi skladištili voće nakon berbe i čekali bolju cenu.

– Mi nemamo svoje smeštajne kapacitete, da bi mogli nešto da uradimo tu blizu i da roba dođe direktno iz voćnjaka, da dođe na hladnjaču, na preradu, ističe Ljubiša Perić, otkupljivač voća iz Donjeg Kordinca.

Vladimir Stoiljković, voćar iz Šumarovca smatra da bi u svakom trećem, četvrtom selu trebalo da se uradi po jedna hladnjača.

– Država treba da stane iza ovaj narod, inače sve nam ode, poručuje Stoiljković.

Lokalna samouprava pokušava putem subvencija da stimuliše proizvođače, ali za veća ulaganja nema para a ni nadležnost. Ono što je izvesno jeste neophopdnost udruživanja poljoprivrednih proizvođača, koji će morati udruženi da ulažu.

Da ima nade da se i pored nedostatka para problem reši, govori poziv upućen ovih dana od strane IPARD fonda svim poljoprivrednim proizvođačima koštunjavog i jagodičastog voća da apliciraju za izgradnju hladnjača čime dobijaju mogućnost prodaje voća onda kada je tržišna cena najbolja.

 Agroinfo.rs/rts

Topličkim voćarima neophodne hladnjače i sušare

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlada Srbije usvojila je Uredbu o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju, a budžetom je predviđeno čak 109,6 milijardi dinara za različite vidove pomoći farmerima

Nakon što talas poskupljenja zaljuljao cene na pijačnim tezgama širom Srbije prethodnih godina, ovog proleća može se reći da je došlo do stagnacije i da je većina cena ostala na nivou prošlogodišnjih. Na čačanskoj pijaci ponuda je kao i obično jako bogata i šarenolika, ali ni potražnja nije mala.

Vlada Republike Srbije opredelila je u 2025. godini ukupno 135 miliona dinara za podsticaje u okviru Programa podrške razvoju preduzetništva, od čega je 50 miliona dinara namenjeno konkretno za podršku ženama na selu.

Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je zbog povećanih zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz mleka, proizvoda od mleka i proizvoda od palminog ulja, koji zamenjuju mleko.

U Jablaničkom okrugu pod krompirom je 1.700 hektara. Poslednjih nekoliko godina povećava se broj povrtara koji gaje mlad krompir. Ovog proleća zbog mraza rod je prepolovljen ali je cena znatno viša nego lane.

Dok miris prolećnog povrća mami na pijace, sve više građana odlazi u markete, u potrazi za nižim cenama. Da li su pijace u Srbiji postale luksuz, ili su razlog dublji problemi u prehrambenom sistemu?

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета