Topličkim voćarima neophodne hladnjače i sušare

Foto: Pixabay.com
U topličkom kraju prerađeno je samo 20 odsto prošlogodišnjeg roda voća. Krivac nije samo koronavirus već i sve veći nedostatak hladnjača i sušara.
Toplički voćari, koji prednjače po proizvodnji višanja i šljiva u Srbiji‚ nakon višegodišnjih problema sa otkupom i plasmanom roda, strahuju da bi slična situacija mogla da se ponovi ove godine. Zbog toga su mnogi u dilemi da li da ulažu u voćarsku proizvodnju.
Ono što najviše muči proizvođače jeste nedostatak smeštajnih kapaciteta, gde bi skladištili voće nakon berbe i čekali bolju cenu.
– Mi nemamo svoje smeštajne kapacitete, da bi mogli nešto da uradimo tu blizu i da roba dođe direktno iz voćnjaka, da dođe na hladnjaču, na preradu, ističe Ljubiša Perić, otkupljivač voća iz Donjeg Kordinca.
Vladimir Stoiljković, voćar iz Šumarovca smatra da bi u svakom trećem, četvrtom selu trebalo da se uradi po jedna hladnjača.
– Država treba da stane iza ovaj narod, inače sve nam ode, poručuje Stoiljković.
Lokalna samouprava pokušava putem subvencija da stimuliše proizvođače, ali za veća ulaganja nema para a ni nadležnost. Ono što je izvesno jeste neophopdnost udruživanja poljoprivrednih proizvođača, koji će morati udruženi da ulažu.
Da ima nade da se i pored nedostatka para problem reši, govori poziv upućen ovih dana od strane IPARD fonda svim poljoprivrednim proizvođačima koštunjavog i jagodičastog voća da apliciraju za izgradnju hladnjača čime dobijaju mogućnost prodaje voća onda kada je tržišna cena najbolja.
Agroinfo.rs/rts
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Proizvođač lubenica iz Ašanje Jovan Radojčić dobio je meru kućnog pritvora zbog toga što je udario automobilom čoveka koji je, navodno, poslat kako bi zastrašivao njegovu porodicu
Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo dodelio je danas ugovore vredne 450 miliona dinara za nabavku opreme i sistema za navodnjavanje i opreme za poboljšanje vodnog, vazdušnog i toplotnog režima biljaka u Vojvodini u 2025. godini.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ponovo je upozorilo sve poljoprivrednike da je paljenje strnjike, smeća i biljnih ostataka na otvorenom ne samo opasna i pogrešna praksa, već i, kako kažu, postupak koji ostavlja nesagledive posledice po zemljište, imovinu, životnu sredinu i zdravlje ljudi.
I, pre brze reakcije vodosnabdevanja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede na pojilištu Rakoš, dve nedelje se kontinuirano dovozila voda na Suvu planinu.
Poljoprivrednik Zoran Radojčić iz Ašanje kod Šimanovaca javio je danas FoNetu da je u njegovoj prodičnoj kući i firmi „Euro fruit“ „od jutros u šest sati poreska policija“, a cilj je, kako tvrdi, otežavanje i uništavanje njegovog biznisa zato što podržava studente i ne želi veze sa Srpskom naprednom strankom.
Ovogodišnja proizvodnja malina, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), biće manja za 12,2 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета