Mraz pogodio Srbiju, stručnjaci kažu da voće nije značajnije oštećeno

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Nekoliko poslednjih dana u Srbiji su se beležile niske temperature sa jutarnjim i večernjim mrazevima, koji srećom nisu značajnije ugrozile voće.

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović izjavio je da do sada nije bilo veće štete osim na bademima koji su procvetali i dženerikama.

– Problem je što se tokom ovog meseca najavljuje lepo vreme koje doprinosi razvoju pupoljaka, a zatim niske temperature – rekao je Keserović, a prenosi agrotv.net.

On je još dodao da je od 2012. godine više puta toplo vreme u februaru omogućilo razvoj pupoljaka, zatim je mraz u martu oštetio cvet, a najugroženije su uglavnom kajsije, neke sorte trešanja i breskve.

Agroinfo.rs

 

Mraz pogodio Srbiju, stručnjaci kažu da voće nije značajnije oštećeno

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Sudeći prema trenutnom stanju plodova, biće i poljoprivrednika koji ove godine neće da zovu radnike za berbu jer neće biti šta da se obere

Najhladnija destinacija je Besna Kobila sa 13 stepeni ispod nule, dok je na Kukavici temperatura vazduha pala na minus 11 stepeni, koliko je bila i na Kopaoniku.

Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета