Не остављајте патрљке – најчешћа грешка приликом резидбе коштичавог воћа

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Многи воћари који су приучени резачи јер немају много воћака, али и професионални резачи, у резидби коштичавих воћака често праве грешку која може у будућности довести до пропадања цијелог стабла.

О чему се ради? Резачи због журбе, али и лошијег, односно, густог распореда грана у крошњи остављају тзв. "патрљке", то јест мало дуже дебље гране које се, у сљедећој вегетацији, осуше и потамне због чега их често нападну бактерије Псеудомонас сyрингае пв. сyрингае и Псеудомонас сyрингае пв. морспрунорум, узрочници бактеријског рака коштичавог воћа.

Често су такве гране "голе" и немају на себи пупољке чиме се повећава могућност заразе. Ово је посебице изражено код шљива и код њих се најчешће праве такве грешке. Без обзира што је грана косо орезана, свако остављање дужих грана без пупољака постепено ће довести до њеног сушења.

Како спријечити сушење?
Зато је код шљива, приликом резидбе, важно одсјећи грану до краја, тј. до дебла или рамене гране, ако желимо да израсте нова грана. У супротном, доћи ће до сушења патрљка.šljive

Може се заразити и дебло
Јача резидба стабла може довести до раста нових младих грана које ће такођер, ако се орежу на патрљак, бити заражене бактеријама, а може доћи и до заразе дебла.

Да се то догодило, најбоље ће се виђети по појави смоле на деблу или проводници стабла. Једини начин да се спријечи ширење болести, ако се појави, је одстрањивање патрљака до основе и примјена бакарних средстава и вапна тијеком зимског мировања.

Јабуке и крушке другачије се режу

Код јабука и крушака бочне гране с родним пупољцима, за разлику од шљива, не режу се до основе већ косим резом на "чеп". Ако се грана одреже до краја неће доћи до избијања и раста нове гране.

Будући да је вријеме резидбе обратите пажњу на овај детаљ. Спречи ћете заразу дебла и тиме уштеђети новац и вријеме за заштиту стабала.

Izvor: agroklub.rs

 

Не остављајте патрљке – најчешћа грешка приликом резидбе коштичавог воћа

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zbog sukoba u Ukrajini i oteženih mogućnosti za transport jabuka u Rusiju, srpski proizvođači ovog voća su počeli da traže nova tržišta za ogromne zalihe koje još nisu rasprodate.

Rat u Ukrajini negativno će se odraziti na spoljotrgovinsku razmenu Srbije sa Rusijom i izvoz domaće robe. Tržište Rusije veoma je važno za domaće proizvođače voća, koji pretežno izvoze jabuke na rusko tržište, naveo je za Novu ekonomiju Zoran Keserović, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.

Iako su jabuke nadaleko poznate kao veoma zdravo voće puno vitamina, neadekvatna konzumacija ipak može izazvati brojne probleme, pa je važno biti oprezan.

Verovali ili ne, jabuke sadrže sve potrebne sastojke koji se bore protiv lošeg holesterola, a samim tim i začepljenja arterija i bolesti srca.

Kada je u pitanju izvoz srpskih jauka u Rusju, put je dug, a naročito kada se doda još15 dana za sve potrebne kontrole. Ovo je situacija sa voćem iz Tavankuta, malog sela kod Subotice. Šleperi sa jabukama koje imaju urednu dokumentaciju od 13. novembra na granici sa Rusijom stoje između 15 do čak 25 dana.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета