Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Sibirski limun (Poncirus trifoliata, syn. Citrus trifoliata) je biljka koja se veoma često koristi kao podloga za citruse (limun, narandža i slično). Iako je bliski srodnik citrusa, prema botaničkom tumačenju ne spada direkno u tu grupu.

Sibirski limun (trolisna narandža ili poncirus) je biljka pomalo oporog i kiselkastog ukusa. Sadrži sedam puta veću dozu vitamina C od običnog limuna. Njeno dekorativno stablo daje nam u jesen lekovite plodove od kojih se prave ukusna marmelada, likeri i osvežavajući sokovi. Odličan je lek za podizanje imuniteta te ga je poželjno dodati i u čaj u slučaju prehlade ili gripa.

U nastavku teksta otkrijte šta je sibirski limun i šta ga to čini toliko dobrim za zdravlje. Pročitajte sve o sadnji, uzgoju i nezi tzv. trolisne narandže. Može se naći dosta informacija da nisu nimalo zahtevne biljke i da dobro podnose mraz, ali treba voditi računa  da ukoliko im se obezbede dobri uslovi brže će rasti.

U pitanju je listopadno drvo koje ima specifične bodlje po sebi. Listovi veoma podsećaju na limunove listove. Cvetovi su bele boje a plodovi su žute boje. 

Kako gajiti sibirski limun

Ako se pitate kako kod vaše kuće gajiti sibirski limun u saksiji, znajte da to nije mnogo zahtevan posao. Njega ćete orezivati isto kao i ružu, napravite oblik koji vama najviše odgovara. Ako preskočite ovaj korak izrašće stablo koje više podseća na grm. Orezivanje sibirskog limuna se vrši u proleće, a vrlo kratko nakon toga će izrasti nove grančice.

Često se na njega kaleme druge sorte citrusa kako bi se stvorile još otpornije vrste. Agrumi koji su nakalemljeni na drvo sibirskog limuna stiču otpornost na Citrus Tristeza Virus. Za đubrenje biljke sibirski limun koristite redovno đubrivo za citruse.
Podnosi – 20 °C, cveta već u toku druge godine a počinje da rađa poslje četvrte. Uglavnom se biljka drži na osloncu dok ne naraste do visine od oko 2,5 metra i onda se taj oslonac može ukloniti. To se obično odradi u toku treće godine rasta biljke. Sibirski limun najbolje uspeva na osunčanim mestima. Razmnožavanje sibirskog limuna bi bilo najbolje probati direktnom setvom semenki iz svežeg ploda u zemlju.

Vitamin C  čini sibirski limun jako dobrim antioksidansom. Njegov lekoviti sok neutrališe dejstvo slobodnih radikala i čini organizam otpornijim. Podiže imunitet kod dece i odraslih i snažan je borac kada su u pitanju sezonske prehlade i virusi.

Izvor:wiki.poljoinfo.com

Otkrijte šta je SIBIRSKI LIMUN

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Nazivaju ga tajlandskim ili kineskim grejpfrutom, ali nije kiseo poput grejpfruta – slatkastog je ukusa i malo čvršći.

Jestivi deo pomorandže su sočni meškovi koji su puni vitamina, dok koru ovog južnog voća najčešće bacamo, iako i ona može da se koristi za različite namene, U nastavku saznajte kako koru pomorandže možete upotrebiti na njabolji mogući način.

Perante je vrsta pomorandže koja je sočna i slatka. Pogodna je za uzgajanje u niziji, kao i na uzvišenjima.

Tokom skupljanja limuna nikako ga ne trebate ostaviti na sobnoj temperaturi. Ukoliko ga ostavite na sobnoj temperaturi, limun će se stvrdnuti nakon samo nekoliko dana i nećete moći iscediti njegov sok više, a nakon toga kreće faza propadanja.

U pitanju je listopadno drvo koje ima specifične bodlje po sebi. Listovi veoma podsećaju na limunove listove. Cvetovi su bele boje a plodovi su žute boje. Prevod engleskog naziva biljke jeste narandža sa tri lista – Trifoliate orange

Poznat po imenima prstasti citrus, Budina ruka, Budina šaka i Budini prsti zbog oblika ploda nalik na skupljenu šaku sa prstima okrenutim nadole je popularno, mirisno voće slično limunu. Iako pripada porodici citrusa, od njih se razlikuje po izgledu ploda i lista

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета