SVETSKI ŠAMPION U PROIZVODNJI MALINE: Milomir je KRALJ 'crvenog zlata'

Foto: Youtube/Printscreen

Foto: Youtube/Printscreen

Srbija je poznata u svetu po proizvodnji velikih količina maline vrhunskog kvaliteta. Jedan Ariljac obara sve rekorde u proizvodnji 'crvenog zlata', a u nastavku teksta se upoznajte sa njegovom pričom.

Milomir Stojić iz sela Mirosaljci kod Arilja je proglašen najboljim malinarom na svetu i petostruki je šampion Srbije u proizvodenoj količini maline po hektaru, a na ovom neverovatnom uspehu mu mogu pozavideti svetski proizvođači iz Poljske i Čilea.

Prve korake u proizvodnji maline Milomir je napravio pre 35 godina i za sve ove godine je usavršavao svoju proizvodnju koja se trenutno meri u hektarima. On tvrdi da je vreme da se vratimo na početak i da treba sa malih površina ostvariti veliki finansijski prihod, dok je vreme velikih površina i velike zarade prošlo. Ovo potkrepljuje činjenicom da su velike površine pod zasadima ranije bile isplativije jer je bilo dovoljno radne snage, a cene rada i repromaterijala prikladne i usklađene, tako da je krajnji rezultat bila bolja zarada nego danas. Danas su, tvrdi, velike površine neisplative jer su potrebna ogromna ulaganja, radna snaga koje je sve manje, pa je veći rizik da ceo posao propadne.

Milomir objašnjava da je do 2015. godine imao 5 ha maline i da je broj radnika u sezoni branja do tada bio između 80 i 100. Kako kasnije nije mogao da pronađe dovoljan broj berača, odlučio je da uništi sorte Vilamet i Miker, te da podigne 3 ha zasada sorte Polka. Drugi razlog promene sistema proizvodnje je što je sorta Polka isplativija jer dobrim delom može da se preda u svežem stanju. Osim toga, ovaj zasad maline je veoma savremen tako da poseduje adekvatan sistem za navodnjavanje i protivgradnu mrežu jer je u ovom kraju, kaže, pojava grada veomačesta.

Ovakav sistem donosi neverovatne prinose, pa dok proizvođaći koji ne menjaju postojeći sistem ili se vode tradicionalnim načinom proizvodnjom beru oko 5 tona po hektaru, kod Milomira se na zasadu bere 15-18 tona po hektaru sorte Polka i 22-25 tona sorte Tulamin koju takođe uzgaja. To je sve malina vrhunskog kvaliteta.

Za ovaj višedecenisjki trud stalno pristižu priznanja tako da je Milomir petostruki šampion Srbije u proizvodnji maline, a titulu najboljeg malinara na svetu je poneo 2006. godine. On smatra da površine generalno treba smanjivati i fokusirati se na što bolji kvalitet ploda kako bi se ostvarila što viša cena.

Agroinfo.rs

SVETSKI ŠAMPION U PROIZVODNJI MALINE: Milomir je KRALJ 'crvenog zlata'

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Po proizvodnji maline Srbija je u 2022. godini ostvarila treće mesto na globalnom nivou, odmah iza Rusije i Meksika.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.

Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu dodelio je 60 ugovora za sufinansirеnjе nabavkе oprеmе za zaštitu od grada u voćnjacima i vinogradima u AP Vojvodini, na površini od 140 hеktara ukupne vrednosti 53,8 miliona dinara.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета