SPASIMO PLANETU: Kako svako od nas može doprineti energetskoj efikasnosti već danas?

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Biti energetski efikasan znači da se energija upotrebljava na racionalan način, bez odricanja. Energetska efikasnost je često pogrešno interpretirana kao štednja energije, što neizbežno dovodi do smanjenja kvaliteta života. Međutim, ona samo znači smanjenje utroška eneregije u životu ljudi, bez nepotrebnog 'rasipanja'. Evo kako svako od nas tome može doprineti.

Ako svako krene od sebe, planeta može biti mnogo prijatnije mesto za život. Kada je u pitanju energetska efikasnost, ako smo svesni i odgovorni, itekako joj možemo doprineti.

Obratite pažnju koju sijalicu i koliko koristite

Izbor adekvatne sijalice već predstavlja značajan korak u očuvanju energetske efikasnosti. To znači da je običnu sijalicu, koja većinu električne energije pretvara u toplotnu, a samo mali deo u svetlosnu, najbolje upotrebljavati u prostorijama koje se ne koriste stalno. Za razliku od njih, štedljive sijalice su skuplje, ali su na duže staze isplativije jer troše pet puta manje energije, pa je njihov životni vek desetostruko duži. U ovom slučaju su najrasprostranjenije LED sijalice. Ovako ćete štedeti električnu energiju, čuvati životnu sredinu, a i troškovi života će vam biti niži.

Izolacija na stambenim objektima

Ovo je još jedan način da se značajno smanji trošenje energije za grejanje zimi i hlađenje leti. Materijali koji se koriste, poput kamene vune i stiropora, omogućavaju da se kuće i zgrade brže zagreju zimi, kao i da tu toplotu duže održavaju. Pored toga, leti se izolovani objekti teže zagrevaju, pa je potrebno manje trošenje energije za rashlađivanje.

Isključite računar i svu neaktivnu elektroniku

Računari su među najvećim potrošačima energije u poslovnim zgradama. Ugasite monitor noću i  isključite skrinsejver. Današnji računari se mogu uključiti i isključiti preko 40.000 puta. Gašenje  računara umesto uključivanja skrinsejvera ne utiče na životni vek računara, pa ga obavezno isključite nakon korišćenja. Uređaji poput televizora, mikrotalasnih pećnica, skenera i štampača koriste napajanje u stanju pripravnosti, čak i kada su ugašeni. Neki punjači, kada ostanu u utičnici, i dalje vuku male količine energije (to možete proveriti ako dodirnete punjač a on je topao na dodir). 

Pogasite svetla!

Sa ovim krenite već danas. Pogasite svetla za sobom u prostorijama u kojima ne boravite. Ne dozvolite da sijalice svetle i onda kada niste tu.

Zelena energija 

Prosečno domaćinstvo godišnje emituje oko 14 tona gasova sa efektom staklene bašte, od čega je polovina iz proizvodnje električne energije. Ovo doprinosi klimatskim promenama i globalnom zagrevanju. Jednostavan i relativno jeftin način na koji svi možemo doprineti promeni je korišćenje „zelene“ energije. To podrazumeva upotrebu energije proizvedene iz čistih obnovljivih izvora kao što su sunce, vetar, voda i otpadna energija, umesto uglja.

Biti energetski efikasan je danas prihvaćen model ponašanja u najrazvijenijim zemljama. Da bismo sačuvali svoje prirodne resurse za buduće naraštaje, potrebno je da se svi uključimo u racionalnije trošenje energije.

Agroinfo.rs

 

SPASIMO PLANETU: Kako svako od nas može doprineti energetskoj efikasnosti već danas?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U Pokrajinskoj vladi potpisano je Mandatno pismo o pretfinansiranju projekata unapređivanja energetske efikasnosti javnih objekata u AP Vojvodini.

Ogromne količine plastičnog otpada zagađuju kopno i vode širom sveta. Važan način da se sačuva životna sredina je da se taj otpad reciklira i koristi za proizvodnju novih proizvoda. Jedan od njih može biti i odeća.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета