Да ли пластика и најлони СТВАРНО штите биљке од измрзавања?
Foto: Pixabay
Одмах ћемо одговорити на то питање. Употреба пластике без додатног облика заштите није решење и може учинити више штете него користи. Пољопривредни стручњаци и професионални баштовани предлажу приступ из неколико углова како би се биљке заштитиле од измрзавања. У наставку можете сазнати које су то технике.
Искусни баштовани користе неколико техника како би у најхладнијем периоду заштитили биљке у својим баштама. Неке можда знате, а неке ће вам добро доћи баш у ово време.
Вода и малч
како влажна земља боље задржава топлоту од суве, препорука је да се биљке залију ујутро али избегавајте да се вода нађе на лишћу или ће да смрзне. Након заливања, раширите дебели слој малча преко земље око биљке, најмање 5-6 цм. То ће помоћи да се земља изолује и да се заштити корен од измрзавања. Вода и малч могу да буду све што је потребно за веће, теже биљке.
Прекривачи
Многе нежне трајнице у баштама захтевају додатну помоћ када наступи мраз. Биљке можете покрити разним врстама покривача али се најчешће препоруке агрил фолија. Она је термички обрађена и представља квалитетну топлотну баријеру, а може да послужи и као заштита од инсеката и птица.
Заштита од хладно ветра
Поједини баштовани праве баријере од хладног ветра око биљака, посебно око ружа, уз помоћ жице за ограђивање кокошињца. Прво се пободу дрвени стубићи у земљу око биљке и они морају бити виши од биљке. Жица од кокошињца се обомота у два реда, повеже, а између се напуни осушеним лишћем. Како дрвени стубићи вире изнад жице, преко биљке се стави прекривач и повеже се за стубиће. На тај начин прекривач такође штити биљку али је не додирује јер су кочићи изнад њене висине.
Оштећења од мраза
Упркос најбољим намерама, увек може доћи до оштећења од мраза. У том слушају је важно да се одупрете искушењу да водом оперете лед са лишћа већ пустите да се сам отопи.
Користите маказе за орезивање како бисте уклонили оштећено лишће и оштећене зелене стабљике, али немојте још да дирате дрвенасте биљке. Причекајте пролеће како бисте изрезали оштећене дрвенасте делове до зеленог, неоштећеног дела.
Izvor: agromedia.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Jedna od najzdravijih i najjeftinijih namirnica biće nam dostupna cele jeseni, a izvanredan je dodatak svakom ručku.
Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović ocenio je danas da će, zbog velikih vrućina, rod voća u Srbiji ove godine biti manji pet do osam odsto u odnosu na 2023. godinu. Keserović je rekao da, ako Srbija u proseku proizvede oko 1,45 miliona tona voća, da će ove godine prinos biti između 1,22 i 1,25 miliona tona.
U jeku turističke sezone, otkupljivači su prestali da kupuju paprike i krastavce od povrtara sa područja Virovitice.
Voćari koji imaju borovnicu zadovoljni su ovogodišnjom prosečnom sezonom u pogledu prinosa, ali ne i trenutno cenom od 3,8 EUR po kilogramu.
Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.
Da vaši mališani unesu vitamine kroz zdravi sladoled od svežeg voća.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета