Feromoni, kombinovani usevi i divlje cveće za suzbijanje štetočina

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Neke od tehnika koje su evropski naučnici razvili za odbranu useva od štetočina su feromoni koji ometaju reprodukciju insekata, kombinovani usevi i polja obrasla divljim cvećem.

Većina useva zahteva pesticide da bi njihova proizvodnja bila isplativa, ali mnogi od njih su previše efikasni u suzbijanju insekata i često uništavaju korisne, poput pčela. Naučnici neprestano rade i istražuju, a njihov cilj je da pronađu načine za kontrolu štetnih i očuvanje korisnih insekata.
Kako izveštava Horizon , jedan od načina na koji su došli je ometanje njihove reprodukcije feromonima. To su seksualni mirisi koje proizvodi i luči ženka kako bi privukla mužjaka iste vrste.

Proizvodnja sintetičkih feromona i njihovo puštanje u useve moglo bi da oteža reprodukciju insekata, ali je i dalje skupo. Ali evropski projekat nazvan Olefine razvio je novi način proizvodnje pomoću fermentacije kvasca, čineći ih pristupačnijom alternativom. „ Započeli smo sa laboratorijskim postupkom, a zatim smo ga poboljšali i optimizovali“, rekla je profesorica Irina Borodina sa Tehničkog univerziteta u Danskoj i osnivač BioPhero. 

Ali još uvek ne mogu da stvore dovoljno. Zbog toga su pokrenuli projekat PHERA u saradnji sa nekoliko drugih kompanija kako bi povećali proizvodnju i pretvorili ih u isplative proizvode koji se mogu koristiti u usevima poput kukuruza, soje, pamuka i pirinča.

Jedan od najvećih problema je njihova trenutno visoka cena, ali Borodina veruje da će, ukoliko uspeju da stvore feromone pomoću fermentacije, biti i niža. Druga se odnosi na njihovu prilagođavanje usevima na otvorenom, jer se trenutno mogu koristiti uglavnom u zatvorenim prostorima, kao što su staklenici.
Prednosti ove metode su u tome što ne štete drugim insektima niti biološkoj raznolikosti, nisu toksični i brzo isparavaju. Takođe, sastavni su deo masnih kiselina koje hrane mikrobe.

Dr. Severin Hatt sa nemačkog univerziteta u Bonu, u okviru projekta VIDE-sinergije, gaji poljske useve bez upotrebe agrohemikalija i nada se suzbijanju bolesti, štetočina i korova. Sejao je ozimu pšenicu i pasulj kao kombinovane useve. Takođe planira da između nekih zasadi mešavine divljeg cveća koje će privući korisne insekte, uključujući predatore za neke štetočine, poput lisnih uši. Na osnovu ovoga sprovešće istraživanje, a cilj mu je da ispita sinergiju useva u takvom načinu uzgoja.

Nadamo se da će, nakon rezultata ovih i sličnih istraživanja, javnost i poljoprivrednici biti upoznati sa alternativama koje će biti pristupačne i pomoći u smanjenju upotrebe pesticida.

„ Potrošači su sve više svesni svog uticaja na zdravlje“, rekao je prof. Borodina je zaključio da ljudi, posebno mlađi, mnogo brinu o životnoj sredini i da su zabrinuti zbog zagađenja podzemnih voda agrohemikalijama.

Agroinfo.rs/agroklub.com

Feromoni, kombinovani usevi i divlje cveće za suzbijanje štetočina

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Iako je Zakon o sredstvima za zaštitu bilja inoviran još u prvom kvartalu 2019. godine, do danas nije započeta obuka poljoprivrednika za pravilan tretman (odložena zbog korone), bez koga ne bi mogli ni da kupuju pesticide, a kamoli da ih primenjuju, objavio je na svom sajtu Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).

Iako su izmenama Zakona o sredstvima za zaštitu bilja od 1. januara ove godine predviđene obavezne obuke za sve poljoprivrednike koji koriste pesticide, one, prema saznanjima Agrosmarta, još nisu počele tako da ni zakonske odredbe praktično ne mogu da se primenjuju.

Treću godinu zaredom u Somboru se organizuje važna ekološka akcija prikupljanja ambalažnog pesticidnog otpada u organizaciji Poljoprivredne stručne službe Sombor (PSS) i grada Sombora.

Sa ciljem da se smanji upotreba hemijskih pesticida, članice EU su 10. februara usvojile nova pravila radi bržeg odobravanja bioloških sredstava za zaštitu bilja koja sadrže mikroorganizme.

Zahvaljujući odličnoj saradnji Uprave za zaštitu bilja i Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS), kao i prethodnih godina i ove godine je sprečeno nekoliko tretiranja uljane repice u cvetu, tako da tretiranja nije ni bilo.

Od 1. januara 2022. godine svi poljoprivrednici koji koriste pesticide moraće da prođu obaveznu obuku, dok će sertifikat biti uslov da profesionalni korisnici mogu da nabavljaju sredstva za zaštitiu bilja u poljoprivrednim apotekama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета