Nova štetočina koja izjeda orah na našim prostorima poreklom iz Amerike

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Procene su da u našoj zemlji ima oko dva miliona stabala oraha, a postoje dokazi da se sada pojavila nova štetočina ove voćne vrste poreklom iz centralnih i severnih delova Amerike.

Od prošle godine registrovana je jedna nova štetočina zbog koje dolazi do sušenja oraha i koja je poreklom iz centralnih i severnih delova Amerike, a prvi put je registrovana u Evropi, u Švajcarskoj još 1986. godine, navodi za RTS porf. dr Dušanka Jerinić Prodanović, sa Katedre za fitomedicinu Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu.

- Kod nas je registrovana prošle godine, međutim, postoje indicije da je ta štetočina došla i neku godinu ranije, jer je prošle godine na području opštine Šid, u selu Ilinci, oštećenje plodova bilo stoprocentno - dodaje profesorka Jerinić Prodanović.

- Radi se o štetočini koja se zove orahova muva i pripada familiji voćnih muva, a oštećuje isključivo plodove oraha i to već u fazi kada su formirani. Prvi simptomi mogu da se uoče polovinom avgusta, pa sve do berbe. Za sada još nema preporuka o tome koja sredstva se mogu koristiti za zaštitu oraha od ove vrste štetočine i zbog toga je Uprava za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede odredila poseban nadzor nad određenim štetnim organizmima, a među njima je i orahova muva.

- Trenutno se vrši kartiranje, odnosno, utvrđuje se njena distribucija u Srbiji. Ova štetočina je registrovana i u okolini Beograda, što takođe ide u prilog pretpostavci da je ona tu već prisutna možda i četiri, pet godina unazad - napominje profesorka.

Ove godine su postavljene klopke na kojima se prati pojava i let muve. Proizvođačima ove klopke omogućavaju da prate kada je pravo vreme za tretiranje.

- Za sada možemo da koristimo samo iskustva iz susednih zemalja i znamo da se mogu koristiti neki insekticidi, mada, za sada, kod nas nema registrovanih, ali mogu da se koriste i klopke koje osim što služe za praćenje leta muva, služe i za neku vrstu izlovljavanja - objašnjava Jerinić Prodanović.

Orahova muva je pretnja pre svega stablima na okućnicama. Na plantažama na kojima se gaji orah već se koriste neki insekticidi zbog nekih drugih štetočina, pa je moguće da utiču i na orahovu muvu. Za sada se zna da je ova štetočina najrasprostranjenija na području zapadnog Srema, gde su oštećenja od 90 do 100 odsto. Ima još nekih delova u kojima su prijavljeni simptomi, ali nije dokazano prisustvo ove štetočine, jer simptomi mogu biti slični kao kod nekih drugih oboljenja.

- Zbog ove štetočine, dovodi se u pitanje mogućnost gajenja oraha u ekstenzivnim zasadima. Praktično će biti nemoguće gajiti orah ako se ne tretira, a s obzirom na habitus oraha, hemijsko suzbijanje štetočina je krajnje otežano. Jedino da čekamo odgovor prirode na pritisak prirodnih neprijatelja koji možda mogu da smanje njihov potencijal, s obzirom da ona ima samo jednu generaciju godišnje i s obzirom na to da prezimljava u stanju larve u zemljištu, možda postanu hrana nekih drugih prirodnih neprijatelja - zaključuje prof. dr Dušanka Jerinić Prodanović.

Agroinfo.rs/rts.rs

 

Nova štetočina koja izjeda orah na našim prostorima poreklom iz Amerike

Komentari

Significance level was p 36 hour cialis online Patients age 18 years and older with stage II or III breast cancer whose tumor is 2 centimeters or larger may be eligible for this study

  • Od Sammar
  • 2023-03-31 09:29:15

[url=http://atomoxetine.lol/]strattera online canada[/url]

  • Od Eyemar
  • 2023-04-01 13:17:38

[url=https://nexium.best/]buy nexium australia[/url]

[url=https://amoxicillinaugmentin.online/]amoxicillin otc uk[/url]

[url=http://sildalis.ink/]cheapest generic sildalis[/url]

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, zasadi bresaka se na području Srbije nalaze u fazi - cvetovi se smežuravaju: većina latica opada do faze kraj cvetanja: sve latice opale, javljaju iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.

Iz Prognozno izveštajne službe javljaju da se proizvodni zasadi kajsija, bresaka i nektarina nalaze u različitim fazama cvetanja, a u narednim danima se očekuje početak cvetanja i kod ostalog ranostasnog koštičavog voća.

S obzirom na to da su u usevima strnih žita primetni korovi, preporuke su da proizvođači, čim to vremenski uslovi dozvole, preduzmu herbicidni tretman u cilju smanjenja konkurencije korova prema gajenim biljkama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета