Рутава буба – заштита и превенција

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Рутава буба, латински назив (Тропинота хирта) је инсект који се храни цветовима воћа, корова, цвећа, поврћа, стрних жита а може да уништава и листове младих воћака. Рутава буба се на нашим подручјима обично јавља током марта и априла.

Одрастао инсект рутаве бубе велики је око 10 мм, црн у обрастао сивим длачицама док на покриоцима има 12-15 беложутих тачкица. Ларва је величине 15 мм беле боје са жутом главом. Ларва се храни биљним остацима у земљишту и није штетна али одрасла рутава буба се храни цветним пупољцима и тако наноси велику штету гајеним биљкама. Од ње страдају прашници и тучкови па изостане заметање плодова. Одличан је летач и врло је покретна па се тако лако сели на нове површине када јој треба још хране.

Активна је све до краја јула а највише воли аронију, уљану репицу, кељ, карфиол, слачицу…Забележено је њено присуство и у јагодама. Такође, ако нема цветова, неретко једе и младе биљке купуса или блитве.

Рутава буба презимљав у земљишту на дубини од око 5 цм, одакле излази крајем марта, почетком априла и креће у потрагу за храном. Да би летела, треба јој сунчано време, и минимална температуре од око 15 степени, иначе она мирује. У то време, паралелно крећу са парењем, и полагањем јаја. Буба је најактивнија од 10 до 16 часова.

Из јаја се за 7-14 дана пиле ларве чији развој траје 2-3 месеца и то под земљом одакле излазе тек у марту следеће године.

Проблем: Уништавање овог инсекта је прилично компликовано јер инсектициди за њено сузбијање могу нашкодити пчелама. Рутаве бубе нападају баш цвет који пчеле оплођавају, што не дозвољава да се инсектицид узме у обзир. Чак и када бисмо извршили прскање инсектицидом, његово дејство је краткотрајно на рутаву бубу, док на пчеле делује нешто дуже.

Могућа заштита (методе)
Садња култура које цветају у исто време као што су фецелија и уљана репица.

Посуде плаве боје са водом како би се бубе удавиле. У њих треба ставити детерџент, воћне бомбоне или ароме и поставити их по ободу воћњака.

Остављање корова да процвета и да бубу одвлачи од воћа, јер се такође храни и коровом.

Пробајте да уловљене бубе распоредите око воћака. Верује се да мирис угинулих јединки одбија друге рутаве бубе.

Плитка обрада земљишта како би се уништила имага.

Коришћење нематода (Бенефициал Нематодес), малих микроскопских црва, који се убушавају у имага буба и уништавају их.

Као једна од могућности су и феромонске клопке за лов ове бубе чији је основни састојак Ц9Х10О + анетол. Клопке имају ознаку ВАРб3к.

Рутава буба у аронији
Ако гајите аронију, пратите стање на парцелама како бисте могли да реагујете у правом моменту. Борба са рутавом бубом се добија искључиво комбиновањем неколико метода ( константно осматрање засада, ловне клопке, адекватна обрада замљишта).

Саветују се механичке мере сузбијања док могу да користе и беле или плаве посуде са водом у коју сте ставили детерџент за судове, бомбоне од аниса или неког ароматичног воћа.

Бубу привлаче воћни мириси, она бива увучена под воду и дави се. Посуде поставите у већем броју по ободу парцеле, а један број и по централном делу парцеле. Сваког дана празните посуде и поново их напуните раствором све док не прође цветање ароније.

Довитљиви пољопривредници су пробали и са стајњаком. Ако га растурите по парцели, рутаве бубе ће се јавити, али у мањем броју јер им очигледно мирис стајског ђубрива смета.

Савет је такође да се аронији посветите у време цветања када треба ручно скидати рутаву бубу са цвета. Никако је немојте газите у засаду већ их стављајте у посуду са водом да их удавите.Након тога их спалите ван засада да не би испустиле ларву у засад.

Рецепт против рутаве бубе у дуњи

Мешавину “Негро бомбона”, течности за судове, пива и воде сипајте у пластичне чаше, које треба да вежете при врху стабла. Оваква клопка за рутаве бубе може бити врло успешна.

Izvor:seoski poslovi

Рутава буба – заштита и превенција

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, zasadi bresaka se na području Srbije nalaze u fazi - cvetovi se smežuravaju: većina latica opada do faze kraj cvetanja: sve latice opale, javljaju iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.

Iz Prognozno izveštajne službe javljaju da se proizvodni zasadi kajsija, bresaka i nektarina nalaze u različitim fazama cvetanja, a u narednim danima se očekuje početak cvetanja i kod ostalog ranostasnog koštičavog voća.

S obzirom na to da su u usevima strnih žita primetni korovi, preporuke su da proizvođači, čim to vremenski uslovi dozvole, preduzmu herbicidni tretman u cilju smanjenja konkurencije korova prema gajenim biljkama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета