Uočeni simptomi kompleksnog oboljenja vinove loze poznatog pod nazivom ESKA

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Obilaskom zasada na lokalitetima Vodanj i Suvodol uočeni su simptomi apopleksije na vinovoj lozi kao i crvene paleži. Prisutno je kompleksno oboljenje vinove loze poznato pod nazivom ESKA pa je potrebno preduzeti odgovarajuće mere.

Na području delovanja RC Smederevo zasadi vinove loze se nalaze u fazi od zatvaranja grozda (BBCH 79) do faze početka sazrevanja bobice (BBCH 81).

Uočeno oboljenje ESKA jedno je od najstarije opisanih oboljenja vinove loze, a još uvek nije potpuno razjašnjena patogena uloga gljiva koje prouzrokuju prisutne simptome. Danas se smatra da u etiologiji ovog oboljenja učestvuje nekoliko gljiva (Phaeomoniella chlamydospora, Stereum hirsutum, Fomitiporia punctata i dr.).

Simptomi se mogu javiti na svim delovima vinove loze. Na zaraženim listovima vinove loze javljaju se hlorotične pege koje se razvijuju između nerava ili po obodu lista. Pege se postepeno šire i poprimaju žutosmeđu (kod belih sorti) ili mrkosmeđu (kod crnih sorti) boju, dok zona oko lisnih nerava ostaje zelene boje.

Listovi se postepeno suše i opadaju pre vremena. Na bobicama se (naročito kod belih sorti) mogu javiti pege mrkoljubičaste boje na pokožici ploda, one se neravnomerno razvijaju i ne dostižu punu zrelost. Pri jačem napadu bobica dolazi do pucanja i njihovog sušenja. Na lastarima se simptomi uočavaju u vidu venjenja, zaostajanja u porastu, a neretko ne dolazi do njihovog zdrvenjavanja.

Najdrastičniji simptom ovog kompleksa oboljenja je pojava iznenadnog odumiranja (apopleksije) svih delova vinove loze, što se najčešće javlja tokom letnjih meseci i perioda veoma visokih temperatura. Na poprečnom preseku drvenih delova loze uočava se centralna zona svetlije boje i mekane strukture okružena tamnijom zonom drveta. Na uzdužnom preseku uočavaju se tamne, crne trake.

Infekcija pomenutim gljivama se ostvaruje kroz rane, najčešće nastale nakon oštre rezidbe ili posle gradonosnih padavina.

Jedna od osnovnih mera kontrole ovog kompleksnog oboljenja je izbegavanje stvaranja jakih rana rezidbom jer one predstavljaju ulazni otvor za naseljavanje gljiva pouzrokovača ESKE. Posle orezivanja, rane bi trebalo premazati kalemarskim voskom. Orezani materijal trebalo bi odstraniti iz vinograda i spaliti. Takođe, prilikom podizanja vinograda trebalo bi koristiti samo zdrave biljke bez znakova obezbojavanja u sprovodnom tkivu.

Agroinfo.rs/agrotv.net

Uočeni simptomi kompleksnog oboljenja vinove loze poznatog pod nazivom ESKA

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ako imate dobro zemljište, malo prostora i niste lenji, uzgajanje grožđa nije težak poduhvat!

Svi zainteresovani poljoprivredni proizvođači mogu podneti prijave za podsticaje na portalu ePodsticaji

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.

Finski naučnici su došli do neverovatnog otkrića koje pokazuje da bi se zagađenje od poljoprivrede redukovalo za 80 odsto ukoliko bi ljudi u Evropi smanjili konzumaciju stočarskih proizvoda.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета