Da li đubrivo ima rok trajanja i kako se pravilno čuva

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Često se postavlja pitanje da li svakog proleća treba kupovati novu vreću đubriva za baštenske biljke iako nam je još ostalo nešto od prošlogodišnjeg. Evo i odgovara, ali i saveta kako se pravilno čuva organsko đubrivo.

Rok upotrebe obično nije naveden na pakovanju đubriva. U nekom trenutku, većina baštovana se zapita da li ono ima rok trajanja i kako se uopšte čuva, tako da ostane održivo više sezona.

Kupovno organsko đubrivo neće da propadne, sve dok se pravilno skladišti.

Na kraju leta, kada su prividno svi poslovi gotovi, potrebno je obratiti pažnju na skladištenje ostatka čvrstih i tečnih đubriva, jer postoje potencijalni problemi koji se mogu javiti.

Različite vrste đubriva i njihov rok trajanja

Sastav đubriva igra glavnu ulogu u određivanju da li može da se koristi više sezona i koliko dugo će da bude održivo.

Na primer, čisto suvo organsko đubrivo ima neograničen rok trajanja, dok đubrivo za travnjake koje ima u sebi herbicid ima ograničen rok trajanja do 4 godine. Tečno mineralno đubrivo ima rok trajanja od 4 do 10 godina u zavisnosti od sastava i proizvođača, a bocu bi uvek trebalo promućkati pre upotrebe, jer se minerali slegnu na dno.

Ukoliko imate višak đubriva, preporuka je da ga sačuvate za sledeću sezonu. Ako nemate gde da ga čuvate, bolje da ga poklonite, nego da ga bacite.

Saveti za skladištenje đubriva

Ako đubrivo ne sadrži herbicide i druge pesticide, već je sastavljeno samo od prirodnih hranljivih materija, može da se skladišti i koristi iz sezone u sezonu.

Što se tiče skladištenja, bitno je da se odabere hladno i suvo mesto. Temperatura ne bi trebalo da prelazi 30 stepeni, jer su neke vrste đubriva osetljive na visoke temperature.

Zatvoreni prostor, poput garaže, koji je zaštićen od direktne sunčeve svetlosti i vremenskih neprilika savršeno će da odradi posao čuvanja ostataka đubriva.

Važno je obratiti pažnju da pored đubriva ne budu pesticidi i druge hemikalije koje mogu da isparavaju i da prostorija bude čista, bez prašine i prljavštine.

Takođe, treba obratiti pažnju da vlaga ili kišnica ne dođu do đubriva, jer će u tom slučaju da postane grudvasto i da smanji sposobnost rasipanja.

Đubrivo je najbolje koristiti u originalnom pakovanju iz praktičnih razloga. Tako ćete lakše da zapamtite koju vrstu proizvoda ste koristili i sve važne informacije koje pišu na pakovanju. Ipak, ako morate da ga prebacite u nešto drugo, ne zaboravite da prepišete sve što vam je važno, a što piše na originalnom pakovanju.

Džak je važno da se dobro zatvori, kako bi se đubrivo zaštitilo od prašine i vlage. Džak možete da stavite u veću plastičnu kantu sa poklopcem ili veći plastičan džak i dobro da zatvorite.

Ukoliko je reč o tečnom đubrivu, jako je važno da se ne zaledi. Stavite ga negde gde je toplije i gde temperatura može da se održava iznad nule.

Primenite ove savete i nema razloga da đubrivo ne bude u najboljem izdanju za narednu sezonu.

Agroinfo.rs

Da li đubrivo ima rok trajanja i kako se pravilno čuva

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poljoprivrednici po obećanju ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića očekuju da mineralno đubrivo urea dobiju do 18. januara po dogovorenoj ceni od oko 80 dinara po kilogramu, inače će se organizovati protesti, najavio je predsednik Udruženja poljoprivrednika ”Stig“ Nedeljko Savić.

Veštačko đubrivo u Srbiji, za manje od godinu dana, poskupelo je više od 100 odsto. Za kilogram uree treba izdvojiti više od 105 dinara, a zabeležene su i nestašice.

Organsko đubrivo možete napraviti na više načina, bilo da živite u kući ili stanu.

U bašti uvek ima posla, a ovo je podsetnik na šta treba obratiti pažnju tokom maja.

Kora od banane kao organska prihrana može biti od velikog značaja za rast i razvoj naših biljaka.

Prihrana pšenice - kako da dobijete veči prinos, a da ništa ne izgubite...

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета