POTAŠA ĆE IZAZVATI HAOS: Da li beloruski sastojak za kalijumova đubriva može da pokrene nestašicu hrane u svetu?

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Situacija u Ukrajini dovela je do poremećaja na svim nivoima. Cene energenata i poljoprivrednih proizvoda divljaju, a situaciju dodatno komplikuje i novi paket sankcija EU Belorusiji.

Ovim merama je stavljena rampa na izvoz potaše, važnog sastojka za veštačka kalijumova đubriva. Potaša je naziv za mineralno jedinjenje koje sadrži kalijum, jedan od tri ključna hranljiva sastojka potrebna za đubrenje osnovnih useva poput pirinča, pšenice, šećera ili soje. Dok se preko 90 odsto potaše koristi za proizvodnju đubriva, ona se takođe široko koristi u prehrambenoj industriji.

Belorusija je inače drugi svetski proizvođač ove sirovine be koje nije moguće proizvesti potrebne količine kalijumovog đubriva za proizvodnju hrane. Situacija je ozbiljnija tim pre što Evropa gotovo i da nema sopstvenu proizvodnju potaše i bila je oslonjenja na uvoz iz Belorusije. S obzirom na to da kanadske količine ne mogu nadoknaditi ruske i beloruske, ovakva situacija može dovesti do dodatnog poskupljenja veštačkih đubriva, što dalje implicira moguće poskupljenje hrane kao i njen nedostatak.

Ovakva mera pogađa i zemlje koje nisu uvele sankcije Rusiji i Belorusiji, poput Brazila. Naime, ova država unapred plaćen beloruski potaš ne može da uveze jer je Litvanija sprečila transport, zbog čega će ostati bez značajnih količina đubriva. Ovo znači da će cene soje i kafe porasti jer nije moguće uvesti jeftiniju sirovinu iz Belorusije, već će morati da se uvozi iz drugih zemalja gde je potaša znatno skuplja, prenosi blic.rs.

Ove mere imaju za cilj da se Belorusiji uskrate značajni prihodi, a sko se zna i da je Rusija ograničila izvoz ove sirovine ali i veštačkih đubriva, onda je jasno da će na svetskom tržištu nedostajati bar 40 posto ovih proizvoda, koliko su zajedno ove dve države izvozile. To praktično znači da na globalnom nivou preti opasnpost od značajno manjih prinosa u nekim poljoprivrednim kulturama, posebno pirinča, pšenice, šećera, soje.

Pjotr Zarosinski, komercijalni direktor Grupe Azoti, poljskog državnog proizvođača đubriva je za “Politiko” nagovestio šta bi sve moglo da se dešava.

- Mislim da svi moraju da brinu ako gubimo novac – ako jednog dana platite 1 evro za hleb, a posle dve nedelje platite dva evra, a prihodi vam se ne pomera, morate da brinete.

Sva ova globalna dešavanja, i pored pomoći države, verovatno će se odraziti i kod srpskih proizvođača veštačkih đubriva, koji nažalost ne mogu ostati izolovani od ovih dešavanja.

Agroinfo.rs

 

POTAŠA ĆE IZAZVATI HAOS: Da li beloruski sastojak za kalijumova đubriva može da pokrene nestašicu hrane u svetu?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poljoprivrednike u Srbiji ovih dana, uz žegu i očigledno sušnu sezonu, muči i nabavka veštačkog đubriva za jesenju setvu. Izvesno je da cene neće pasti, a naročito zabrinjava to što im je prošle godine za tonu veštaka trebalo oko 45.000, a sada ih to košta i do 145.000 dinara.

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da bi ova zemlja mogla da izgubi desetine miliona tona žitarica zbog ruske blokade njenih crnomorskih luka, što bi izazvalo prehrambenu krizu koja će pogoditi Evropu, Aziju, Afriku.

Usled uvođenja sankcija zemalja EU Rusiji, srpski proizvodi su sve traženiji na teritoriji Federacije, ali i na zapadnom tržištu.

Prema najnovijem pisanju medija, Srbija i Zapadni Balkan su skinuti sa liste sankcija kada je u pitanju uvoz nafte.

Zbog ratne situacije u Ukrajini i otežanog poslovanja sa Rusijom, Privredna komora Srbije se obavezala da će formirati listu alternativnih tržišta na koja bi eventualno mogao da se omogući plasman sirovina i robe iz Srbije.

Na svetskom nivou cene hrane su u februaru porasle za 20 odsto i to najviše bog rasta cena biljnih ulja i mlečnih proizvoda, javlja FAO.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета