Banatski GOLOŠIJAN: Evo po čemu se razlikuje od ostalih rasa kokošaka

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Banatski gološijan potiče od Erdeljskog gološijana, a kokoški ove rase najviše ima u Banatu, pa otuda i potiče njeno ime. Iz Erdelja je prvo doneta u okolinu Kikinde, a odatle se ova malobrojna populacija nastanila u kokošinjcima širom Srbije. Procenjuje se da danas u čitavoj zemlji ima svega nekoliko hiljada primeraka banatskog gološijana. Rase koja nosi neslavni status - ugrožena.

Banatski gološijan postoji u više boja perja. Izvorna boja je graorasta, ali je vrlo česta, crna, bela i jarebičasta boja. Glava mu je srednje veličine, duguljasta, na potiljku ima nešto malo perja, dok je ostali deo glave i vrata go. Vrat je crvene boje i bez perja do voljke, srednje je dužine, muskulozan, lako izvijen pri spoju sa glavom i nosi se uspravno, koža vrata je izrazito debela. Grudi su okrugle i široke, a leđa srednje dužine i širine, ravna i horizontalno se nose. Krila su snažna te može lakše da leti nego rase sličnog okvira koje se gaje kod nas.

Kokoške pronose sa 6-7 meseci. Petlovi su agresivni i temperametntni, sa dobrim nagonom za parenje. Banatski gološijan je rasa pogodna za gajenje u seoskom dvorištu na neograničenom prostoru. Dugo se tovi i masu za klanje postiže tek posle 3-4 meseca starosti kada su kokoške i petlovi u proseku teški 1500-1700 g.

Živahna je živina, skromna u ishrani, pokretna i vredna u traženju hrane. Otporna je na visoke i niske spoljašnje temperature vazduha, zadovoljava se skromnim uslovima smeštaja, neuslovnim živinarnicima sa malo opreme u njima. Pilići, iako su golog vrata veoma su otporni, sporo napreduju ali se lako odgajaju.

Izvor:zivinarstvo.com

Banatski GOLOŠIJAN: Evo po čemu se razlikuje od ostalih rasa kokošaka

Komentari

  • Od Veki
  • 2021-01-23 19:26:20

Volela bi da cuvam ove kokoske bas su lepe. Kako doći do njih. Gde ih nabaviti.

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Svi hoće domaća jaja...ali kada treba da se plati onda je skupo.

Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.

Dobro planiran i izbalansiran obrok u stočarstvu može značajno doprineti smanjenju troškova.

Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.

Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета