Faverole su sorta kokoši koja se odlikuje svojom gracioznošću i lepotom

Foto: Facebook Printscreen

Foto: Facebook Printscreen

Ova rasa piletine je savršena za gazdinstvo ili urbano dvorište i trenutno su među najpopularnijim rasama na tržištu.

Faverole su nastale je u malom selu u Francuskoj, koje se zove Faverolles. Veruje se da je njihov genetski sastav mešavina Houdana, Brahme, Francuskog Rennea, Flamanske Kukavice, Malinesa i Dorkinga. Francuski farmeri želeli su kokoš koja se dobro pokazala na tržištu i u proseku olaže dobru količinu jaja.

Kokoška Faverol je velika pasmina pernatih krila, ručica i pet prstiju (a ne četiri, kao ostale vrste). Izrazito obilježje izgleda ove kokoši je kresta posebnog oblika, nazvan po vrsti lišća i prilično velike brade, smešten neposredno ispod kljuna. Petao se na mnogo načina razlikuje od piletine u boji perja - perje na krilima ima izraženu crnu boju. Oči crveno-narančaste, mala glava, srednji vrat s ovratnikom, duga leđa s čvrsto zategnutim krilima.

Nose u proseku oko 180-200 jaja godišnje / otprilike 4 jaja nedeljno. U proseku, prerije Faverola teži oko 5 kilograma, a pilići oko 4, 3 kilograma. Ukus ove ptice uspoređuje se s mesom fazana. Ptice ove pasmine su prijateljski nastrojene, mirne i nisu agresivne prirode.

Uobičajena zdravstvena pitanja
Brade i pernate noge preterano su sklone vaškama. Moraćete redovno da proveravate da vaše kokoške nemaju ovu zarazu. Pernate noge takođe su sklone ljuskavim grinjama. Perje polako postaje veoma teško dok se problem ne primeti. Opet, redovna provera treba da drži stvari pod kontrolom.
Faverolles su zdrave ptice sa očekivanim životnim vekom između 5-7 godina.

Prednosti i nedostaci

Prednosti Faverola:

- visoki pokazatelji produktivnosti;
- prilagodljivost hladnoj klimi;
- prijateljski karakter;
- lep izgled;
- kokoši se rađaju snažne, izdržljive;
- nema specifičnih bolesti pasmine;

Ima nekoliko nedostataka:

- ptice su sklone gojaznosti;
- slabo razvijen (gotovo izgubljen) instinkt inkubacije;
- pri ukrštanju s drugim pasminama produktivnost se naglo smanjuje;
- visoki troškovi kokoši i jaja.

Budući da su Faverole sklone gojaznosti, potrebno je puno da se kreću, a za to im je potrebno prostrano mesto za šetnju. Savetuje se da dodelite najmanje 1 kvadratni metar po kokoši. Prednost Faverole je u tome što za ishranu pilića nisu potrebni posebni uslovi ili hrana.

Ključne preporuke za hranjenje:

- U prva 2 meseca života, piliće treba hraniti 6 do 8 puta dnevno, po mogućstvu na svakih sat vremena. Posle 3 meseca broj hranjenja se smanjuje na 4. Posle 4 meseca kokoš se prebacuje na 3 obroka dnevno.
- U ranim danima, pilići se hrane fino iseckanim kuvanim jajetom. Posle 3-4 dana u ishranu se unose skuta i kukuruzne mrvice. Kada pilići odrastu, hrane se specijalizovanom hranom.
- Sastavni deo dijete je sveže začinsko bilje, koje se mora iseckati pre služenja.
Pilićima je potreban stalni pristup čistoj vodi. Važno je koristiti pojlice koje se ne prevrću.

Preporuke za hranjenje odraslih kokoši:

- Treba ih hraniti tri puta dnevno.
- Stopa hrane ili žitarica je 150g po odrasloj kokoši dnevno. U početnim fazama gojaznosti dnevna stopa se smanjuje na 80 g.
- Leti se najmanje 30% ishrane sastoji od zelene trave i pašnjaka koje ptica može sama stvoriti u šetnji. Nakon toga, ptice se hrane krmnom smešom (žitarice).
- U hladnoj sezoni trava se može zameniti klijavim zrnom ili povrtarskom pulpom (šargarepa, tikvice, bundeva). 
- Proteini treba da budu stalno prisutni u ishrani. Za ovo možete koristiti integralne žitarice, vitaminske suplemente ili otpadnu hranu sa malo masti.

Izvor: vomturmhaus.com

Faverole su sorta kokoši koja se odlikuje svojom gracioznošću i lepotom

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.

Dobro planiran i izbalansiran obrok u stočarstvu može značajno doprineti smanjenju troškova.

Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.

Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.

Pileće meso je poskupelo, pa potrošači odnedavno kupuju kilogram piletine za blizu 300 dinara, što je za oko stotinu dinara više nego pre nedelju dana. Cene su i dalje šarenolike i trenutno se formiraju na dnevnom nivou.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета