Fitogeni aditivi u lekovitom bilju za ishranu živine

Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Fitogeni aditivi koriste se u ishrani živine, bilo da se ona gaji za proizvodnju jaja za konzum ili za proizvodnju mesa. Reč je o koncentratima koji u sebi sadrže velike količine aditiva

Ovi aditivi su veštački stvoreni, imaju različite funkcije i uloga im je da se poveća konzumiranje i konverzija hrane kako bi se pospešio rast brojlera ili proizvodnja jaja. 

Boja žumanceta jajeta odlika je tipa proizvodnje. Na boju žumanaca pozitivno utiče ishrana kokošaka na pašnjaku, koja je pri kaveznom sistemu potpuno isključena. Iz tog razloga jaja iz kaveznog sistema držanja kokošaka imaju bledu boju žumanceta. Intenzitet obojenosti žumanceta u vezi je sa sistemom ishrane koka nosilja.

Živina koja se pravilno hrani ima sjajno i meko perje (nije očerupana), živahna je i ima bolju konverziju hrane i proizvodnost. Iz godine u godinu u ishrani živine se sve više koriste fitogeni aditivi. Oni predstavljaju ekstrakte i esencijalna ulja dobijena od biljaka koje ispoljavaju pozitivno dejstvo na proizvodnju i zdravlje životinja. Pozitivno deluju na ukus hrane i povećanje apetita životinja.

Danas se fitogeni aditivi dobijaju od lekovitih biljaka, začina i aromatičnih biljaka kao što su origano, nana, timijan, beli luk, citrusi, anis itd. U ishrani živine mogu da se koriste beli luk, kopriva, kamilica, brokola ili različite smeše integralnih koncentrata. 

Brokola sadrži antialergijske karakteristike, ali i pomaže u sprečavanju gojaznosti i raka. Izuzetno je bogata kalcijumom, karotenoidima i antioksidansima. U brokoli karotenoidi imaju žutu, naranxastu i tamnocrvenu boju i mogu da poboljšaju žutonaranxastu boju žumanceta. Živina kojoj se daje beli luk bolje napreduje, odnosno bolje iskorišćava hranu, koke su otpornije na bolesti, a nosivost jaja povećava se za 10%. Jaja živine koja u ishrani ima određeni procenat belog luka imaju niži nivo holesterola, ali sama živina je otpornija zbog jačanja imunog sistema i smanjenja nivoa holesterola u krvi. Udeo belog luka u koncentratu živine može da bude 0,3-5%. U koncentrat se unosi osušen i samleven. 

Origano se daje živini kao dodatak zelenoj hrani. Slično delovanje na zdravlje živine ima i bosiljak. Korišćenje origana u količini od 20 g/kg hrane poboljšava konzumaciju hrane, povećava plodnost kokošaka, povećava telesnu masu kokošaka, smanjuje smrtnost. Kantarion se živini daje u svežem ili suvom stanju i ima funkciju jačanja imunog sistema.

U ishrani živine mogu da se koriste i hajdučka trava, kadulja, dragoljub i jabukovo sirće. 

Izvor:poljoprivrednik.net

Fitogeni aditivi u lekovitom bilju za ishranu živine

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.

Dobro planiran i izbalansiran obrok u stočarstvu može značajno doprineti smanjenju troškova.

Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.

Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.

Pileće meso je poskupelo, pa potrošači odnedavno kupuju kilogram piletine za blizu 300 dinara, što je za oko stotinu dinara više nego pre nedelju dana. Cene su i dalje šarenolike i trenutno se formiraju na dnevnom nivou.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета