Како изабрати и узгајати домаће пилиће - савети за почетнике

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Куповина и узгој пилића не звучи компликовано, али почетници би требало да се придржавају неких упутстава. Потребно је знати сврху за коју желимо да их узгајамо, важна је правилна исхрана, као и довољан простор и сигурни услови.

Прво што треба да направите пре куповине је да одлучите за коју сврху желите да узгајате пилиће - само за месо, месо и јаја или само за јаја, а избор правих узгојних циљева важан је како би одабрали праву врсту и праву храну. Код куповине пилића треба бити опрезан, поготово ако купујете од непознатих продаваца. Неки могу да преваре неискусне узгајиваче живине на начин да им продају болесне пилиће или старије, који више нису у продуктивним годинама.

У првим недељама најбитније је грејање
Пилићи немају право перје од шест до седам недеља старости па не могу да регулишу телесну температуру, зато је потребно у том раздобљу да се греју. Током прве недеље температура би требала да буде 35°Ц и поступно би требало да се смањује за 5°Ц сваку недељу док се не постигне температура околине. Знаћемо да ли имају довољно топлоте према њиховом положају: ако су сви згрчени у гомили - превише им је хладно, ако су распоређени на ивицама - превруће им је. Ако су свуда пођеднако распоређени, тада им температура одговара.

Треба имати на уму да пилићи расту врло брзо па не треба куповати веће количине истовремено јер може да се догоди да немају довољно простора. Битно је одабрати врсту пилића која вам одговара и не куповати неколико врста истовремено јер неке није добро узгајати заједно па је потребно пре куповине пажљиво проучити податке о врсти коју желите.

Простор за узгој
Врло често почетници у узгоју живине погрешно израчунају колико ће им требати простора за узгој јер се доласком потомака простор смањује. Према Универзитету у Мисурију (Университy оф Миссоури Еџтенсион), једном пилету средње величине потребно је најмање три квадратна метра подног простора у затвореном и 8 - 10 м2 на отвореном. Кокошињац би требао да буде сув и проветрен, а пилићи треба да се држе на сувом и топлом како се не би разболели. Што више имају простора, пилићи и кокошке биће срећнији и здравији, а претрпаност доприноси појави болести и штеточина.

Пилеће ђубриво и његово неправилно одлагање, стварају идеалне услове за развој штеточина и патогена па је потребно редовно чишћење. Слама која се користи, требало би да се чешће мења јер се код живине брзо контаминира и развија плесан, а уместо ње може да се користи пиљевина или тресет. Хранилице и посуде за воду потребно је прати отприлике једном недељно. Пилићи док су мали могу да се утопе и у посуди са водом па је можете напунити нпр. са шљунком како би то избегли.

Како правилно хранити пилиће?
Живина није пробирљива што се тиче хране. Пилићи и кокоши су сваштоједи, што их чини једноставним за храњење, а могу да једу житарице, воће, поврће и инсекте. Могу да конзумирају остатке са стола, само треба пазити да храна не садржи токсине.

Постоје неке намирнице које су токсичне за њих па их треба избегавати, а то су:

пасуљ;
незрели парадајз;
какао
храна која садржи плесан
Да бисте боље управљали исхраном, требате да им осигурате добро уравнотежене оброке који садрже све потребне витамине и минерале како би постигли своју потенцијалну тежину. Уколико узгајате кокоши за јаја, храните их са додатком калцијума. Оне ће да легу јаја од пролећа до јесени, све док имају око 12 до 14 сати дневног светла. Воду им је потребно мењати неколико пута дневно.

а крају, пазите да их не храните никаквим адитивима или производима који ће да подстичу и убрзају њихов раст. Адитиви се готово увек користе у узгоју живине, а резултирају скоком у њиховом расту мишића што никако није здраво ни за живину, а ни за конзументе меса и јаја.

Правилна исхрана може да спречи појаву болести, гојазност, узнемирености и преране смрти.

Како се бринути за здравље кокошака и пилића?
Уколико постојећем насаду додајете нове јединке, пазите на карантин. Она би требала да траје око месец дана како би се избегло ширење болести и штеточина које нове јединке могу да пренесу. Купујте вакцинисане пилиће, а уколико се разболе, обезбедите им обилно воду и храну што је често пресудан фактор у њиховом спашавању и свакако зовите ветеринара.
Потребно је и да им се осигура и довољно сунца током дана јер недостатком витамина Д долази до појаве рахитиса. Такође је важно да кокошињац не буде прљав јер може да дође до кокцидиозе. Припазите на крпеље и ваши јер су они најчешћи паразити код живине.

Izvor:agroklub.rs

Како изабрати и узгајати домаће пилиће - савети за почетнике

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Данас, захваљујући узгојно селекционим методама, избором тешких линија хибрида, технологији това, софистифицираној компјутерској опреми и врсти смеша за исхрану, временски период това пилића, значајно је смањен.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета