Квалитет једнодневних пилића

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Квалитет једнодневних пилића је битан за добар почетак производње и производне перформансе живине. Процена квалитета једнодневног пилета најчешће се ради на субјективан начин у инкубаторској станици од стране обучених и увежбаних радника.

Њихов задатак је да издвоје само пилиће доброг квалитета и да их пакују за даљу продају. Када се пилићи оцењују на овај начин посматрају се: боја перја (жута је пожељнија од беле боје); развијеност; квалитет пупка (добро затворен пупак смањује ризик од инфекције и угинућа) и виталност (живахни и витални пилићи лакше проналазе храну).

Када се квалитет пилића жели подробније испитати, примењује се нека од метода која објективнија и прецизнија од обичног посматрања, али захтева време и одређен степен обучености. Најчешће се наводе четири метода за оцену квалитета пилића:

Тона или Пасгар оцењивање подразумева примену система оцењивања путем одређених критеријума, укључујући активност пилета, затвореност пупка, способност пилета да само устане када се стави на леђа. Детаљнији приказ је у наставку текста.

Оцена на основу масе једнодневног пилета. Ово је један од основних метода. Може се лако понављати и за релативно кратко време може се измерити велики број пилића. Међутим, овај метод не говори много о квалитету пилета. Наиме, маса једнодневног пилета укључује масу пилета и масу преосталог жуманца. Ако у пилету након извођења остане велика количина увученог жуманца, значи да је мање енергије из овог извора коришћено током инкубације и да је пиле мање развијено, иако његова маса на мерењу може бити сасвим задовољавајућа.

Оцена на основу масе пилета без жуманца. Бољи је индикатор развоја пилета, нарочито када се изврши корекција за масу свежег јајета. Метод захтева жртвовање пилића и много рада.

Оцена на основу дужине пилета. Одређује се од врха кљуна до средњег прста пилета. Сматра се бољим индикатором од масе пилета, нарочито када се уради корекција за масу јајета и старост јата. Овај метод је релативно брз, не захтева жртвовање пилића, али се код нас ретко примењује.

Према Петровићу (1990) класирање пилића се врши на основу масе и трајања извођења пилета у четири класе:

Прву класу чине пилићи који су се излегли 6 часова после пробијања љуске и имају масу око 40г

Другу класу чине пилићи који су мало каснили у извођењу (6-12 часова од пробијања љуске) и имају телесну масу 36-40г.

Трећу класу чине пилићи са слабо зараслим пупком, и имају масу 32-35г.

Четврту класу чине пилићи лакши од 30г, са видним манама (слабо зарастао пупак, остаци жуманца, нестабилни на ногама) и слабо витални.

ПАСГАР©СЦОРЕ ОЦЕЊИВАЊЕ ПИЛИЋА

Пасгар©Сцоре метод је усклађени облик Тона метода. Узорковање пилића се врши случајним методом. Критеријуми који се користе за рангирање пилића су: виталност, пупак, ноге, кљун и стомак.

Виталност – „рефлекс“ једнодневног пилета је генерални опис виталности пилета. Пиле се сматра виталним ако се одмах (за пар секунди) окрене са леђа и стане на ноге (бод=0). Ако је за ово потребно више од 3 секунде, пиле се бодује једним поеном за рефлексе (бод=1).

Пупак – „пупак“ једнодневног пилета је нормалан ако је потпуно затворен, што значи да се жуманчана кеса потпуно увукла (бод=0). Ако је пупак отворен или црни чвор видљив, тада је бодовање пупка 1.

Ноге – нормалне ноге једнодневног пилета нису натечене и имају нормалну боју (бод=0). Ноге се бодују са 1 када су отечене или црвене.

Кљун – нормалан кљун једнодневног пилета је чист са затвореним носницама (бод=0). Бодовање кљуна је 1 ако је кљун контаминиран, или има црвену тачку.

Стомак – тврдоћа стомака зависи од волумена жуманчане кесе пре него што је она увучена у абдомен. Волумен жуманчане кесе највише зависи од влаге и температуре у предвалионику. Нормалан стомак је на додир гладак и бодовање ових пилића је 0. Ако је стомак тврд и кожа напета, бодовање је 1.

Пилићи најбољег квалитета имају оцену 10, а за сваку уочену абнормалност према наведеним критеријумима скида се по један бод. Овај метод неразликује степен абнормалности, битно је само да ли је присутна или не.

Приликом одређивања Пасгар сцор-а потребно је прегледати најмање 30 пилића.

IZVOR:Živinarstvo.com /

Квалитет једнодневних пилића

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета