Život na selu donesi i stalne poslove: Kalendar radova u septembru

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Septembar je mesec kada se treba osvrnuti unazad i sabrati rezultate, tragajuæi najviše za onim što se pokazalo kao pogrešan potez ili greška u koracima.

Osim radova u polju, veliku pažnju posvetiti plodovima i drugoj robi koji su ostavljeni u skladištima i na vreme obaviti lopatanje pšenice i drugog zrnastog materijala da ne bi došlo do neželjenih posledica usled pojave vlage. Takođe i plodovi voća i povrća se moraju češćee pregledati i prebirati jer topli dani još traju i negativno utiču na ovu vrstu zimnice.

Povrtari u ovom mesecu imaju pune ruke posla, pre svega berbu paradajza, paprike, kornišona, plavog patlidžana i tikvi, vađenje šargarepe i cvekle. Praziluk treba zagrnuti. Nakon skidanja useva treba obraditi zemljište za setvu ozimih kultura. Tokom ovog meseca seju se zimske sorte salate, spanaća i rotkvica. Ako su namenjene tržištu, sejati ih sukcesivno, svakih nedelju dana.

Na njivi i livadi treba popraviti jarkove i razore za efikasnije oticanje vode sa zasejanih površina ili površina pod livadama i krmivima. Slobodnije dane planirati za izvoženje stajnjaka na planirane parcele. Umerena septembarska klima pogodna je i za radove poput obnavljanja važnih poljskih puteva i veže popravke u domaćinstvu na objektima i ogradama.

Voće brati po suvom, lepom i umereno toplom vremenu. Jabuke i kruške beru se u više navrata, zavisno od stepena zrelosti svakog ploda. U ovom mesecu treba obaviti poslednju zelenu rezidbu na breskvama i nektarinama. Time ćete pomoći da se rodni pupoljci dobro razviju a krošnje dobro prosvetle. Sa druge strane, mladari se blagovremeno sazreti i biće manje štete od izmrzavanja.

Ukoliko planirate jesenju sadnju voćaka, u ovom mesecu već treba početi sa pripremama. Potsećamo da jesenju sadnju treba svakako primenjivati na lakim i propustljivim zemljištima. Vreme je da u voćnjaku zasejete ozimu grahoricu ili stočni grašak ukoliko želite da u aprilu naredne godine imate zelenišno đubrivo.Njegovim zaoravanjem obogaćuje se zemljište organskim materijama i time poboljšava njegova struktura. Uklonite vodopije i izdanke u korenovom vratu voćaka ukoliko ih ima. To učinite odmah.

U vinogradu, obavite temeljnu plitku obradu zemljišta, a ako ste slobodni, treba isplanirati i obaviti dovoz stajnjaka. Ako plodovi nisu još obrani, stajnjak stokirati na veæe gomile pored parcele ili na jedinstvenu èetvrtastu gomilu. Popraviti stubove i iskrèiti eventualne izbojke lišæara. U podrumu je preporuèljivo èešæe pregledanje mladog vina, dolivanje, razlivanje starog vina u boce, naravno, samo ako je vreme suvo i vedro. Jednom nedeljno paliti sumpor u podrumu radi uništavanja plesni. Posle paljenja sumpora, jedan dan ne otvarati niti ulaziti u podrum, potom izluftirati po suvom danu.

Na pčelinjaku pčele ostaviti na miru. Ovo je vreme kada miševi napuštaju polja i traže bolje i sigurnije stanište, zato preduzmite mere da ne prodru u neku od košnica.

Od lekovitog bilja u septembru se sakuplja koren lincure, pirevine, crvene i bele sapunjače, zečjeg trna (gladiševine), slatkog korena, mrazovca, omana, trave od srdobolje, zubače i peršuna. Sada se bere list vunenog digitalisa i plod morača, klekinje, nara, oraha i drenjine.  

Izvor:poljoberza.net

Život na selu donesi i stalne poslove: Kalendar radova u septembru

Komentari

cialis online no prescription The twice divorced, former congressman has acknowledged disrespecting and intimidating women but has denied any sexual harassment

The nurses and staff get back to me usually within a couple of hours the same day trouver levitra en france

Application of Intense Pulsed Light in the Treatment of Dermatologic Disease A Systematic Review cialis 40 mg

levitra 94 Indeed, resistance to proguanil was seen in Malaya within a year of its introduction in 1947

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

Borovnice su toliko blagotvorne, da zaslužuju mesto u ishrani čak i kada su van sezone. Da biste uživali u njima tokom svih 12 meseci u godini, možete da zamrznete sveže ili da kupite već smrznute bez dodanih sastojaka

Na obroncima Suve planine, na izlazu iz Sićevačke klisure smestilo se selo Tamnjanica, koji mnogi danas nazivaju srpskom Provansom. Zahvalujući svom položaju, ruža vetrova ovde ne prestaje tokom cele godine, a to su kažu idealni uslovi za gajenje brojnih autohtonih vrsta biljaka, voća i vinove loze.

U nekom selu živeli su čovek i žena, čovek na njivi, a žena radila u kući. Čovek bi odmah, čim bi dan osvanuo, uhvatio volove i otišao u polje orati, a žena bi ostala kod kuće radeći, te bi mu uvek donela ručak na njivu.

Od početka godine 260 seoskih kuća sa okućnicom dobilo je nove stanare, a među današnjim dobitnicima je 80 parova, 16 samohranih roditelja i 55 pojedinaca.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета