Krave se leti gomilaju na jednom mestu u štali. Zašto?

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Krave se gomilaju u delu štale u kojoj je vazduh svež i izbegavju područja u kojima nije.

Poljoprivrednici pitaju: "Naše krave se u određenom trenutku dana (oko podneva) sakupljaju na određenom području štale i neće da se pomere." Ovo ponašanje se takođe zaustavlja u isto vreme svakog dana na kraju popodneva. Takođe, nestaje u jesen, kada temperatura pada.

Krave se gomilaju u delu štale u kojoj je vazduh svež i izbegavju područja u kojima nije. Činjenica je i da se agresivni insekti koji napadaju životinje neće naći na mestima sa dobrim protokom vazduha.

Proverite ventilaciju
Farmeri bi trebalo da prkontrolišu štale i utvrde svežinu i protok vazduha u različitim delovima štale. Iskustvo ukazuje na to da krave uvek stoje na mestima gde je vazduh svež i da vazduh na drugim mestima može biti vlažan i topao, ponekad čak i potpuno neprijatan zbog koncentracije gasova.

Nedovoljna ventilacija prouzrokuje veću štetu i probleme nego što većina farmera zna. Loša ventilacija izazivaja toplotni stres pa krave moraju da ulože više energije za hlađenje. Takođe, češće su infekcije prouzrokovane bakterijama i virusima. Nedostatak svežeg vazduha dovodi do povišene koncentracije amonijaka koji može dovesti do brojnih problema.

Savet
Poljoprivrednici koji žele da poboljšaju ambijetalne uslove u štali, trebalo da angažuju stručnjaka koji će postaviti plan ventilacije za celu njihovu štalu. Ovo je dobar temelj za predupređivanje toplotnog stresa.

Izvor:poljoprivreda.info

Krave se leti gomilaju na jednom mestu u štali. Zašto?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ljudi teško podnose toplotni udar i ovih dana spas od sunca traže u hladovini i pod klima uređajima.

U uslovima globalnog zagrevanja nameće se kao neophodno da se o mikroklimatskim uslovima u stajama za muzne krave povede računa, posebno kada se grade novi objekti a i kada se vrše adaptacije postojećih.

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Ovo što vam sada pišemo nije niti daleka budućnost, već suvarnost koja se dešava upravo u Srbiji.

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета