ПОВРЕДЕ ПАПАКА смању млечност крава за 40% - Како их спречити?

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Уколико се краве гаје по принципу „слободног узгоја“, неопходно је појачати прегледе папака у зимском периоду када су углавном у затвореном простору. Посебно је важно проверавати папке код крава које су стално у затвореном простору због тога што краве проводе више времена стојећи на бетону и имају повећан контакт са влажном подлогом.

Целу  тежину краве, која износи неколико стотина килограма, носе њени врхови прстију, односно та тежина је распоређена на врло малој површини. Због тога је важно смањити период стајања краве и продужити време лежања.

То ће помоћи да се спречи појава хромости код крава током зиме, а може се урадити тако што ће се направити удобније лежеће простирке.

Такође, треба обратити пажњу на трајање муже током зиме. Ако се крава музе два пута дневно и она проведе дуже од сат времена у стајању ван свог бокса, то ће имати ефекат на време њеног лежања.

Једнако је важно и да су висине спољашњи и унутрашњих папака исте како би се тежина равномерно распоредила, а то се постиже редовном корекцијом папака. Нега папака почиње већ код стеоних јуница и спроводи се најмање једном годишње. Корекцију папака не сме да ради нестручно лице које није обучено за тај посао.

Повреде папака које настају приликом физичког повређивања или инфекција су узрок бола и стреса, и краве узимају мање крме, што за резултат има смањену млечност. Према истраживањима краве које имају болесне папке могу да смање производњу млека за чак 40%.

Осим тога, болесни папци могу да произведу значајне репродуктивне тегобе и да смање животни век краве. Зато је од виталног значаја радити редовне контроле папака код крава и спроводити мере за њихову негу.

Izvor: agromedia.rs

ПОВРЕДЕ ПАПАКА смању млечност крава за 40% - Како их спречити?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ljudi teško podnose toplotni udar i ovih dana spas od sunca traže u hladovini i pod klima uređajima.

Ovo što vam sada pišemo nije niti daleka budućnost, već suvarnost koja se dešava upravo u Srbiji.

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Mlečna groznica je oboljenje krava koje se javlja u starosnoj dobi 5-10 godina. Grla koja su ranije imala ovu vrstu oboljenja mogu lakše ponovo da obole.

Novozelandski i nemački naučnici uspešno su obučili krave da mokre u posebnim prostorima, nadajući se da će to pomoći u smanjenju zagađenja vode i emisije gasova odgovornih za efekat staklene bašte.

Vlasnici krava u Srbiji počeli su da rasprodaju stočni fond jer je hrana poskupela 50-60 odsto, a cena mleka je nekoliko godina ista. Litar košta oko 37 dinara iako je prosečna proizvođačka cena oko 56 dinara. Država bi trebalo da odobri vanredni paket pomoći.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета