Зашто је важно обичном сољу "засолити" дневни оброк говеда, оваца, коза и коња

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Недостатак кухињске соли у исхрани доводи до здравствених проблема попут: побачаја, неплодности, смањења производње млека, необичног понашања, лизања зидова штале, пијења мокраће и осоке, грицкање дрвених предмета, мршављења, слабог апетита.

Домаће животиње говеда, овце, козе и коњи група су преживара биљоједа, који у основном оброку имају потребу за одређеним додацима у исхрани, како би обезбедили нормално функционисање организма. То су најчешће витаминско - минерални додаци. У слободној разноврсној исхрани, нарочито у систему напасања, неких минерала има довољно, неки су у недостатку, а може да се деси и вишак, зато је избалансиран однос микро и макроелемената изузетно потребан у исхрани домаћих животиња.

Посебно пажњу треба обратити на дневне потребе сточне или кухињске соли - обична со (натријум хлорид). Недостатак кухињске соли у исхрани доводи до здравствених проблема попут: побачаја, неплодности, смањења производње млека, необичног понашања, лизања зидова штале, пијења мокраће и осоке, грицкање дрвених предмета, мршављења, слабог апетита.

Правилно је само дневно додавање соли

"Засолити" дневни оброк животиња представља свако додавање соли, да ли кроз већ припремљене витаминско - минералне додатке или у облику камена, што је и пожељније јер се тада конзумира по вољи. Никако не сме да се даје со у већим количинама, у смислу задовољавања месечних или недељних потреба. У том случају постоји ризик од појаве тровања, али и нарушавања позитивног односа других минералних компоненти у организму, пре свега калцијума, фосфора, калијума, натријума и хлора. Со се не акумулира у организму, непрестано се излучује стога је и потребније осигурати дневне уносе. Потреба за правилним уносом натријума и хлора, као и односа међу њима и присуство у организму утичу на одржавање киселинско - базне равнотеже, што је предуслов одржавања нормалног функционисања организма, спречавања појаве болести и одржавања добре кондиције.

Колике су дневне потребе?

Говедима, овцама, козама и другим биљоједима (преживарима) потребне су нешто веће количине соли у оброцима него свињама или живини. Количина потребне соли обично варира и то зависи од садржаја соли у хранивима, врсте хранива, начина исхране и доступности воде. Дневне потребе говеда су отприлике око 30 - 40 грама сточне или обичне соли. Код оваца те количине су мање и сматра се да је оптимално око 12 грама дневни унос по једној овци.

У високој производњи млека козе излучују и до два пута више минералних материја него што их има у организму, стога у зависности од количине суве материје оброка, дневни унос соли креће се око 0,5 - 1% у односу на дневни унос суве материје целокупног оброка. Однос минерала и количина у оброку варирају. Старост животиње, фаза производње, годишње доба и сл. условљавају дневне потребе за уносом соли. Код коња у зависности од типа узгоја однос се креће око 40 - 60 грама дневно.

Како да приметите потребу за сољу?

Недостатак соли у исхрани животиња може да изазове озбиљне здравствене проблеме, појава болести често се не примети, не манифестује се одмах, према томе свака видљива промена у понашању животиња порука је да нешто није уреду. Грицкање дрвених предмета, лизање зидова, подова штале и слично, знак је да оброк треба да садржи витаминско - минералну смесу или једноставно осигурајте обичну со у облику камена и дајте животињама да је конзумирају по вољи. У том случају обавезно осигурајте констатнтан приступ довољним количинама воде.

Izvor:agroklub.rs

Зашто је важно обичном сољу "засолити" дневни оброк говеда, оваца, коза и коња

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Osnovni mikronutrijenti neopodni organizmu za normalno funkcionisanje su ugljeni hidrati, proteini i masti. Masti, kako biljnog, tako i životinjskog porekla su važne, jer bez njih ne bi mogao da se odvija niz funkcija u organizmu. Postoje različite vrste masti, a transmasti su najopasnije, zato ih treba izbegavati.

U moru dijeta, koje obećavaju kule i gradove, veliki je broj onih koje na kraju razočaraju svoje korisnike. Intuitivna ishrana je pravac koji tek odnedavno stiče popularnost.

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Priroda je naš moćni saveznik, a da je moguće izbeći lekove, pokazuje i primer Milice Vujić, lekara prirodne medicine, energoterapeuta, instruktora joge i kondicionog trenera.

Psorijaza je veoma uporna autoimuna bolest koja ljudima stvara velike neprijatnosti i probleme. Pored klasične terapije različitim preparatima za mazanje, poput krema i masti, unošenje pojedinih namirnica može biti od koristi u ublažavanju ovog stanja.

Hašimoto je bolest u kojoj imune ćelije napadaju štitnu žlezdu i počinje produkcija autoantitela. Istraživanja pokazuju da promene prehrane i načina života mogu drastično poboljšati simptome, pored standardnih lekova.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета