Збрињавање телади након телења

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

У условима нормалног порођаја, крава обично може да устане 10-15 минута по рађању телета и одмах му поклања пуну пажњу. Лиже га и подстиче да стане на ноге.

Три четвртине свих губитака телади настаје приликом порођаја, а само једна четвртина њих умире након тога. Сазнајте које су то мере које би требало предузети да би се теле збринуло након порођаја краве.

За пружање прве помоћи телету неопходно је да се припреми:

- чист пешкир или чисте крпе
- ПВД – раствор јода
- медикаменти за подстицање дисања
Уколико теле по рођењу не остаје уз мајку, треба припремити одговарајући бокс за смештај животиње. Прва мера у збрињавању телета је да се уклоне остаци слузи из ноздрва и усне дупље. На тај начин омогућава се да ваздух допре до плућа.

Стављање прста у ноздрву није баш најбољи начин да се подстакне дисање код телета, пошто постоји могућност од стварања инфекције. Исто тако, није добро ни увлачити сламку у ноздрву, јер је она често запрљана (бактерије, гљивице) тако да лако преко ноздрва може да дође до инфекције горњих дисајних путева.

Теле се обично држи за задње ноге да би порођајна слуз која се нагомилала у плућима могла да истече. Порођајна слуз може се нагомилати у великим количинама. Слуз која при овом поступку излази често долази из абдомена и избацује се преко носа.

Да би се подстакло на дисање, неки сточари тело телета поливају хладном водом. Ово никако не би требало радити, зато што се тако теле расхлађује. Хладну воду из посуде требало би просути само на главу и врат, јер се непосредно уз потиљак налази центар за дисање. Знак да је теле пребродило кризу је његова способност да подиже главу и легне у прсни положај.

Кидање пупчане врпце руком је тешко, јер је она врло еластична и отпорна. За овај поступак требало би користити хваталицу за крвне судове. Пре стављања инструмента требало би потиснути крв из пупчане врпце надоле.

Уколико се пупчана врпца при телењу сама прекинула и нормалне је дужине (6-9 центиметара), требало би истиснути остатке крви. Ово би требало урадити тако што се стисне пупчана врпца између два прста и крв се потисне надоле. Потом се пупчана врпца отвори на крају и раствор са повидон јодом се потисне ка пупчаном отвору и лагано се масира.
У условима нормалног порођаја, крава обично може да устане 10-15 минута по рађању телета и одмах му поклања пуну пажњу. Лиже га и подстиче да стане на ноге.Теле се обично држи за задње ноге да би порођајна слуз која се нагомилала у плућима могла да истече. Порођајна слуз може се нагомилати у великим количинама. Слуз која при овом поступку излази често долази из абдомена и избацује се преко носа.

Преглед и дезинфекција пупка мере су које се обавезно морају спровести приликом збрињавања телета. Повидон јод је добар за дезинфекцију, а осим тога и исушује пупчану врпцу. Требало би дезинфиковати и област око пупка, а не само пупчану врпцу. Неопходна је и контрола пупка 24 сата по порођају. Уколико пупчана врпца није потпуно сува, треба предузети још једну дезинфекцију.
Нормално и витално теле одмах по рођењу лежи неколико минута у прсном (стерналном) положају са савијеним предњим ногама пре него што покуша да устане. Није добро да теле лежи на боку, јер тада не могу оба плућна крила бити у пуној функцији.

Теле се рађа са телесном температуром од 40 степени, која за 12 сати опада на 38 степени. Овај губитак топлоте често је последица ниске температуре у штали. Нагло губљење телесне температуре није добро, па се зато препоручује да се употребе и лампе за грејање.

Izvor: agromedija.rs

Збрињавање телади након телења

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Neuništivi Golf dvojka, vozilo izuzetno cenjeno na ovim prostorima, uspeva što druga ne mogu. Naime, jedan Užičanin uspeo je da u njega ugura celo živo tele.

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Mlečna groznica je oboljenje krava koje se javlja u starosnoj dobi 5-10 godina. Grla koja su ranije imala ovu vrstu oboljenja mogu lakše ponovo da obole.

Šorthorn pripada najstarijim privredno značajnim tovnim rasama koje su nastale u 19. veku, i smatra se da je učestvujući u poboljšanju pojedinih rasa ili u stvaranju novih (šarole, rotbunt, luing i druge) imao najveći uticaj na svetsko tovno govedarstvo.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета