Fuksija i njena posebnost zbog šarolikosti cvetova

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Fuksija je, uz petuniju i muškatle, najčešće saksijsko cveće za terasu. U pitanju je trajna, višegodišnja biljka koja pripada familiji vrbolikovki (Onagraceae).

Ovo je grmolika ili drvenasta biljka, a može se pojaviti i u obliku puzavice. Ne raste previše visoko, ali se zato dosta grana i širi. Fuksija koja raste kao grm je veličine od 20 cm do 4 m, dok ona vrsta koja raste kao stablo na Novom Zelandu ima visinu od 12 do 15 metara.

Njeni zvonasti cvetovi su jarkih i šarenih boja, imaju četiri latice čašice iz kojih rastu latice, prašnici i tučak. Javljaju se takođe i u paru na stabljikama dugim 3 do 5 cm, a mogu se pojaviti i u grupama od 3 ili 5 cvetova. Fiksija je jako specifičnog izgleda pa je ljudi nazivaju raznim imenima. Neki je nazivaju minđušica, zvončić, balerinka, kampanelica, neki cigančica ali to samo onu vrstu sa tamnim listovima i grozdasto narandžastim cvetovima (Thalia).

Fuksija ne voli direktne sunčeve zrake. Zapravo, pod jakim suncem listovi će izgoreti, a cvet propasti. Zbog toga je poželjno da joj pronađete senovito mesto na terasi, ali zaštićeno od vetra. Dok u zatvorenim prostorijama najbolje je da je držite pored zapadnog ili istočnog prozora, pri čemu vodite računa da nije izložena promaji.

Imajte u vidu da kada jednom smestite saksiju ne smete je više premeštati. U protivnom biljka će odbaciti svoje čarobne cvetove.

Iako su crvene i narandžaste nijanse otpornije na toplotu, svaka fuksija traži često zalivanje u proleće. Dok tokom leta zalivanje se vrši jednom, pa čak i 2 puta dnevno, tako da zemlja u saksiji uvek bude vlažna. Takođe, neophodno je redovno orošavanje odstajalom vodom. Orezivanje se vrši u proleće, tačnije nakon uklanjanja zaštitnog sloja sa korena vrata. Reznice koje ste otklonili možete iskoristiti za razmnožavanje. Stavite ih u vodu ili rastresiti supstrat. Kada se pojavi mali koren posadite ih u saksije.

Razlozi zbog kojih fuksija može propasti
Pupoljci ove biljke mogu propasti i pre nego što procvetaju i to iz više razloga. Jedan od razloga je da je biljka možda doživela tzv. šok jer dugo bila u unutra a onda je odjednom iznešena napolje.

Drugi razlog - zalivanje. Ona mora uvek biti vlažna, pogotovo one viseće vrste koje traže vodu i nekoliko puta dnevno. 

Treći razlog - Ona nikada ne treba da pliva u vodi, već vodu treba isipati iz posude. 

Četvrti razlog - Cirkulacija zraka, jer kada cvetovi, pupoljci ili listovi opadnu i počnu da trule fuksiji može da zafali cirkulacija zraka. 

Izvor:bastovanka.com

Fuksija i njena posebnost zbog šarolikosti cvetova

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Nezahtevna biljka kojoj ne smeta suv vazduh od zagrevanja i jako sunce na prozoru. U svojoj domovini raste na granitnim stenama visine do 60 cm. Pored jakih bodlji, koje podsećaju na kaktus, ima i ovalno zeleno lišće. Tokom zime pojavljuju se beli, žuti ili ružičasto-crveni sitni cvetovi.

Pčele su izuzetno važne za naš opstanak i zato bi trebalo da im u svojim baštama osiguramo cvetne vrste čije se cvetanja ne preklapa kako bi one i drugi oprašivači imali prilike da gostuju u vrtu tokom cele sezone.

Volite cveće, a nemate mnogo vremena, ovo je idealna biljka za vas.

Katalpa drvo - neobično po izgledu u bilo koje doba godine, privlačeći oči tokom cvetanja, iznenađujući velikom, divnom lepotom lišća u obliku srca.

Marula /Marula, Scelerocarya birrea/ predstavlja egzotično drvo. Plodovi drveta su bili glavni hranljivi elemenat u Južnoj Africi, Botusani i Nambiji u drevnim vremenima. U Južnj Africi je zaštićena.

U vrtovima i oko okućnica ovo stablo daje naglasak celom dvorištu jer u vreme cvatnje cvate predivnim crvenosmeđim ili tamnoplavim perjastim cvetovima zbog kojih stablo izgleda kao da je obavijeno dimom.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета