Napravite biljnu oazu za pčele i obezbedite im posao tokom čitave sezone

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Pčele su izuzetno važne za naš opstanak i zato bi trebalo da im u svojim baštama osiguramo cvetne vrste čije se cvetanja ne preklapa kako bi one i drugi oprašivači imali prilike da gostuju u vrtu tokom cele sezone.

Brojni su načini da privučemo pčele u naše vrtove, a jedan od najjednostavitijih načina je da uzgajamo biljke bogate nektarima i polenom. Domaće (autohtone) biljke su najbolje za domaće pčele, a posebno starinske jednogodišnje i višegodišnje biljne vrste. Prema istraživanjima, lokalne pčele više privlače domaće biljke nego egzotične.

Ovo su cvetne i biljne vrste koje treba da gajite i koje će najviše privući pčele

Neven (Calendula officinalis)

Prepoznatljive narandžaste cvetne glavice, omiljene su pčelama. Jednostavan za uzgoj, može da raste na različitim vrsta zemljišta. Osim ukrasne uloge, neven je koristan u odbijanju nematoda u tlu. Dobar je komšija paradajzu, šargarepi, peršunu.

Zevalica (Antirrhinum spp.)

Širokog su spektra boja i visina. Tokom dana, miris zevalice je intenzivniji, jer su danju oprašivači aktivniji. On jako privlači pčele, a njegov miris nose i do košnice. Time još više zavodi pčele.

Fuksija (Fuchsia x hybrida)

Cvetovi ove egzotične biljke dolaze u velikom broju boja i oblika. Fuksija je malo zahtevnija biljka za uzgoj, preferira polusunčani položaj. Popularna je kod oprašivača, posebno pčela i bumbara.

Ruzmarin (Rosmarinus officinalis)

Mediteranska biljka, koja zahteva dobro drenirano tlo i puno svetlosti. Čest je začin u kulinarstvu, daje lep dodatak svakom vrtu. Vrlo je privlačan pčelama.

Timijan (Thymus vulgaris)

Postoji veliki broj varijateta, a svaki od njih ima drugačiji miris. Dobar je kod uzgajanja biljaka iz porodica kupusnjača, kao i jagoda.

Zvezdan (Aster spp.)

Jednostavan je za uzgoj i velikog spektra boja i nijansi. Cveta krajem leta i u jesen i omogućuju pčelama hranu i tokom kasnije sezone. Omogućuju dobru ishranjenost tokom zimskih meseci.

Lavanda (Lavandula spp.)

Postoji veliki broj vrsti lavande, ali sve one zahtevaju puno sunca i dobro drenirano tlo. Uz malo nege, lavanda će ostvariti veliki broj cvetova, koji će privući veliki broj pčela.

Matičnjak (Melissa officinalis)

Poznat je i pod nazivima pčelinja trava, medenka, pčelinjak, što definitivno dokazuje koliko je omiljen pčelama. Listovi su vrlo lekoviti i prijatnog mirisa, koji podseća na limun.

Rudbekija (Rudbeckia spp.)

Postoji dosta varijateta rudbekije. Visina može da varira, ali najzastupljenije su žute i narandžaste boje. Osvežavaju svaki vrt i služe kao odlična hrana pčelama. Lake su za uzgajanje, a mogu da rastu na sunčanom položaju, u suvim uslovima i na siromašnom tlu.

Boražina (Borago officinalis)

Proizvodi veliku količinu nektara. Boražina se jednostavno uzgaja iz semena, a cveta do jeseni. Odličan je komšijski usev kod uzgoja paradajza i kupusa, jer odbija štetočine. Cvetovi i listovi, osim što lepo izgledaju, mogu se ukomponovati u različite salate.

Agroinfo.rs

Napravite biljnu oazu za pčele i obezbedite im posao tokom čitave sezone

Komentari

proscar no script Richard Hamilton

PubMed 22095379 where to buy cialis online forum triamcinolone acetonide injectable suspension decreases effects of hepatitis b vaccine by pharmacodynamic antagonism

priligy without prescription Diuretic drugs promote the production of urine

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Sa toplim danima pojavili su se i mnogobrojni insekti te otvorili sezonu uboda. Donosimo i više nego efikasan način da se izborite sa ovim problemom. Evo i kako.

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Opasne biljke, koje mogu da ubiju, čuvaju se iza zaključanih kapija bašte u Alnviku.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета