Gipsofila ili poznata još kao šlajer cveće

Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Cveće ili gipsofila– uvek prisutno u vencima, bidermajerima i cvetnim aranžmanima – međutim, možda niste ni pomislili o njemu kao baštenskoj biljci.

 Poput lavande ili macine trave, gipsofila cveće bašti daje šarmantni, nežni izgled. Pošto ova biljka cveta od početka leta do jeseni, odličan je paravan koji će sakriti druge zeljaste biljke kada završe sezonu cvetanja.

Šlajer cveće, ili gipsofila, najčešće se javlja u dobro poznatom belom varijetetu, ali biljka može da ima i cvetove u nekoliko nijansi ružičaste i ljubičaste boje. Postoje jednogodišnje i višegodišnje sorte gipsofile, a višegodišnje mogu da prezime u bašti ukoliko nema previše vlage u zemljištu, a pre zime tlo bi trebalo da izmešate sa peskom i piljevinom.

Uzgoj

Šlajer cveće možete da uzgajate i iz semena ali, ako se opredelite za ovaj metod, ne očekujte da će cvetati prvog leta. Seme gipsofile posejte u posudu za rasad koja je napunjena lakom saksijskom zemljom. 

Seme najbolje klija kada je temperatura oko 210C.

Gajenje gipsofile će biti uspešnije ako ovo cveće posadite na sunčano mesto. Zemljište mora da bude dobro propusno i da ima pH vrednost oko 7. Sredinom leta orežite biljke ako cvetne grane počnu da strče i deluju neuredno. Orezivanje pospešuje novo cvetanje od sredine leta pa do jeseni.

Ako želite da koristite cveće za cvetne aranžmane, berite cvetne grane kada je polovina cvetova otvorena. Preostali pupoljci će se otvoriti za dan-dva i tako produžiti vek cveću. Ako želite da sušite gipsofilu, cvetne grane secite rano ujutru kada su cvetovi tek otvoreni.

Postoji oko 90 vrsta koje se razlikuju upravo po tome da li cvetaju samo jedne godine ili više godina.

Najzastupljenija višegodišnja sorta je Gipsophila elegans koja raste od 40 – 80cm u visinu i ima sitne, brojne cvetove u metlicama bele ili ružičaste boje. Cveta u julu i avgustu, međutim, vreme cvetanja može da se kontroliše periodičnom setvom svake treće nedelje.

Od višegodišnjih sorti tu su još i Gypsophila paniculata ( metličasti ili obična gipsofila), karakteristična za centralnu i istočnu Evropu, a koja može da naraste i do 1,2m i u visinu i u širinu, kao i  Gypsophila repens ( alpska gipsofila ili puzajuće šlajer cveće) koja raste do 20cm u visinu i 30 – 50cm u širinu, odnosno kao pokrivačica.

Od jednogodišnjih sorti najpopularnija je Gypsophila muralis ( Gipsy) koja se najviše koristi za cvetnjake i balkone

Izvor:prirodnoizdravo.com

Gipsofila ili poznata još kao šlajer cveće

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Bašte naših baka nam bude posebna sećanja. Nekada su se gajile vrste koje su bile jarkih boja i intenzivnog mirisa, dok danas uglavnom nailazimo na hibride koji gotovo i nemaju miris.

Sivkasto-zelene listove u obliku glave koplja i mnogo sićušnih cvetova, grupisane u razgranate glavice čini ovu biljku specifičnom.

Pilea peperomioides, zimzelena biljka poreklom iz južne Kine, može doneti finansijsku sreću zbog čega joj je jedan od naziva Kineski dolar.

Sanseverija ili svekrvin jezik je zimzelena višegodišnja biljka koja pripada porodici šparogovki (Asparagaceae).

Za najveći broj vrsta kaktusa gajenje je jednostavno i oni preživljavaju i u najposnijoj zemlji i, pravilo broj jedan je da se ne zalivaju od oktobra do aprila, praktično ni malo.

Latinski naziv ove biljke je Echinopsis chamaecereus. Poreklom ikiriki kaktus je iz Argentine Na svetu postoji preko 1750 vrsta kaktusa.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета