Како успешно гајити Дан и ноћ - мали украс врта?

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Цвеће дан и ноћ чест је украс наших вртова. То нису захтевне биљке. Отпорне су на ниске температуре, а одликују се разнобојним цветовима.

Ове лепе цветнице чест су украс наших ливада и вртова. У народу наилазимо на различите називе: дан и ноћ, маћухице, маћехе, маћухе, пољске љубичице, ливадске љубичице, љубице, госпин цвет, госпина љубица, удовица, удовичица. Одликују се изузетном различитошћу величина и боја цветова. Биљка дан и ноћ припада породици љубичица и има много подврста и форми.

У природи најчешће срећемо две подврсте: Виола трицолор субсп. арвенсис с мањим, беложутим цветовима, те Виола трицолор субсп. вулгарис с већим љубичастим цветовима. У нашим баштама чест украс је Виола трицолор субсп. хортетнсис (Виола × wиттроцкиана) с разнобојним цветовима и која се не бере за примену у лечењу већ служи за украс наших вртова, паркова и балкона.

Могу да буду једногодишње, двогодишње или краткотрајне вишегодишње биљке у зависности од врсте и времена садње. То су мале биљке, висине 10-30 цм, с разгранатим стабљикама. Њихова стабљика је шупља, а листови јајасти и по ивицама рецкави. Из пазушаца листова појављују се цветови на дугим петељкама. Цветају у периоду мај - септембар, али пошто су веома отпорне на ниске температуре, њихови цветови се најраније појављују у нашим вртовима и остају до касне зиме. Семе је веома ситно, а тежина 1.000 семенки је 0,5 г. Склоне су међусобном укрштању и отуда и њихова велика разноликост.

Дан и ноћ није захтевна биљка. Одлично успева и у полусенци. Ове биљке су веома отпорне на хладноћу и ниске температуре. Одговарају јој растресита и оцедита земљишта. Не погодују јој превлажна земљишта због положених стабљика.

Размножавање биљке дан и ноћ
Могу да се размножавају семеном или резницама. Најлакше се размножавају семеном. За касно-јесењу и зимску садњу сетва се обавља крајем августа. Након сетве, семе се покрије танким слојем песка и фолијом која одржава влажност површинског слоја. Фолија се скида када дан и ноћ почне да ниче. Период ницања траје 6-14 дана у зависности од температуре. Оптимална температура ницања је 15-20ºЦ. Уколико је температура виша од 25ºЦ и сув површински слој биљка неће никнути. Након што су биљке никле, температуру треба снизити на 10ºЦ. Дан и ноћ се пресађује када биљке имају 3 листића у појединачне саксијице и наставља се са негом. Већ у пластенику, након 3 седмице, биљке треба пинцирати (прикратити) да би се добио разгранат грм који ће дати више гранчица и цветова. Након 4-6 недеља маћухице могу да буду посађене на стално место.

Сетва може да буде обављена и у врту до средине маја. Као и у пластенику тек посејане семенке треба залити и прекрити црном фолијом до ницања. На 1 м малог јарчића у земљишту могуће је посејати 50 до 60 семенки. Сва брига је иста. Младе биљке се могу проредити или расадити.

Размножавање резницама омогућава очување чистоте форме и боје цветова. Резнице се узимају током маја и јула. Оне треба да имају 3 чвора и саде се на дубину од 5 мм. Приликом садње треба збити листове уз стабљику. На тај начин на 1 м² може да буде посађено 400 резница. Свакодневно је потребно резнице влажити. Најбоље их је прекрити влажним новинским папиром који ће одржавати влажност која је изузетно важна током прве 3-4 седмице. Биљке од резница узетих током маја и почетком јуна дају биљке које ће цветати већ крајем лета и током јесени исте године. Касније узете резнице цветаће наредне године у пролеће. Са једне биљке може да се узме 10 резница, а са добро развијеног жбуна, током лета, може да се узме и 30-40 резница.

Како садити и шта подразумева нега?
Дан и ноћ се сади на размак 20-30 цм а потребно их је након садње добро залити водом собне температуре и при томе пазити да се не залива лишће. Могу да се саде током јесени, ране зиме и раног пролећа на добро дренирано земљиште. Бољом су се показале јесења и зимска садња него пролећна, јер биљке развију корен, буду јаче и дају више цветова. Уколико купујете расаду обратите пажњу на изглед биљке. Листови треба да буду здрави, зелени, а биљка пуна цветних пупољака. Када је реч о ђубрењу ове биљке треба прихрањивати ђубривом које је богато фосфором и калијумом. Током сушног периода треба наставити редовно заливање, док се током периода цветања морају одстрањивати прецветали цветови и суве гранчице. Ово ће допринети продужетку цветања, дати крупније цветове и сачувати леп облик биљке. Старије биљке високих варијетета и форми можете скратити и за 15 цм и на тај начин продужити период цветања. Наравно, пожељно је уклањање корова.

Штеточине и болести
Веома често се у гајењу биљке дан и ноћ срећемо са многим штеточинама и болестима. Најчешће их нападају и штету причињавају пужеви са кућицом, пужеви голаћи и лисне ваши. Да би се одбраниле од пужева треба површину око њих посути ситним, оштрим песком или постављати ловне посуде са пивом. За обрану од лисних ваши треба користити различите биљне препарате од коприве, белог лука или дувана.

Од болести се на маћухицама најчешће јављају: пепелница, плесан, трулеж корена, вирус мозаика краставца, пегавост листа. Као и за све биљне болести веома су важне превентивне мере. Симптоми већине обољења се јављају у периоду повећане влажности и због тога је важно да се биљке дан и ноћ саде на добро дренираном земљишту. Заражене биљке је потребно скупити и уклонити. Веома је важно и сузбијање лисних ваши, јер оне преносе вирус мозаика краставца који може да буде успаван и да се преноси неколико генерација. Земљиште треба да буде пођубрено ђубривима са уравнотеженим односом азота, фосфора и калијума.

Izvor:agroklub.rs

Како успешно гајити Дан и ноћ - мали украс врта?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Polako ali sigurno nam se bliži Dan zaljubljenih, stoga počnite da planirate na vreme, šta je to što možete da poklonite voljenoj osobi.

Šta privlači sreću u dom, pa cvet ženska sreća – spatifilum nosi tajnu simboliku…Drugačije se naziva i ,,Mesečev cvet” , jer nudi prelepe bele cvetove.

Lale su vrsta cveća iz porodice ljiljana. Krase ih najrazličitije boje, a Holandija je njihov najveći uzgajivač. U nastavku teksta pronađite savete kako da ih očuvate svežim 10 dana.

Sobne biljke za njih je bitna ljubav, nega, smeštaj, svetlost, da bi one bile zdrave i lepe biljke.

Bašte naših baka nam bude posebna sećanja. Nekada su se gajile vrste koje su bile jarkih boja i intenzivnog mirisa, dok danas uglavnom nailazimo na hibride koji gotovo i nemaju miris.

Na većinu biljaka promena godišnjeg doba veoma utiče, ali uz primenu ovih saveta cveće će opstati.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета