KANA biljka raskošne, egzotične lepote

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Kana (Canna indica) je atraktivna cvetnica koja na Mediteranu prezimljava u zemljištu.

U našim uslovima treba voditi računa o vremenu sadnje, odnosno, ne treba rizome saditi ako se temperature spuštaju ispod 15°C. Kana nije biljka koju ćete saditi zbog mirisa. Atraktivnim bojama listova i krupnim cvetovima daje bašti duh tropa u hladnijim klimatima.

Sade se na potpuno osunčanim pozicijama, mada dobro podnose i nešto manju senku. Zemljište treba da je dobro obrađeno, duboko i bogato humusom. U ovakvim zemljištima krupni rizomi kane lepo rastu i u sledećoj sezoni daju mogućnost da je lepo razmnožite. Kana je biljka koja voli toplotu. Nikako je ne treba saditi pre nego prođu opasnosti od poznih mrazeva. Dakle, posle prvog maja. Dobro podnosi niske pozitivne temperature, ali će joj prva slana oboriti listove. Odlično podnosi letnje žege jer su listovi presvučeni finim pepeljkom koji sprečava preterano isušivanje. Kana podnosi letnje žege, ali ne i sušu!

Iako su krupne i robusne biljke, kane se ne orezuju. Jedino orezivanje sprovodi se pre sadnje kada se reže rizom u svrhu razmnožavanja. Razmnožavanje kana je jednostavan posao. U jesen, kada prođe prva slana i kanama padnu listovi, vreme je da ih izvadite. Nadzemni deo odsecite na 20 cm iznad zemlje, a rizome izvadite ašovom i skladištite zajedno sa zemljanim busenom. Ovako ih možete čuvati do kraja februara u dobro provetrenoj prostoriji u kojoj temperature ne padaju ispod 3 do 5°C. U februaru očistite rizome i jednostavno ih oštrim nožem rasecite na onoliko delova koliko imaju okaca. Ako ih sečete na ovaj način, dobićete pojedinačne biljke u svakoj saksiji. Možete i ostaviti 2 do 3 okca na jednom rizomu pa će biljke izgledati lepše i bujnije. Mesto reza zaprašite sa ugljenom prašinom ili nekim fungicidom kako ne bi došlo do truljenja.  Kane zalivajte tako da se zemlja oko njih nikada ne osuši. Uvek proverite vlažnost i kada primetite da je zemlja došla u fazu vlažnosti da se od nje ne može napraviti grudva, odnosno da se ne lepi nego se raspada, zalijte biljke.

Za prihranu možete koristiti kombinaciju balansiranog đubriva 20:20:20 ili 16:6:24 i to 2g na litar vode pri svakom zalivanju.

Izvor:floraekspres.rs

 

KANA biljka raskošne, egzotične lepote

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poslednje dve godine kupine doživljavaju pravu ekspanziju. Uzrok porasta cene ovog voća je porast tražnje nastale usled nestašice na svetskom tržištu. Ali, to nije slučaj u Srbiji.

Leblebija se koristi za pripremu variva, a od sušene leblebije se pravi brašno, koje se može koristiti za zapršku u jelima ili za izradu namaza.

Ove biljke čine čuda, nećete verovati na koji način privlaće novac.

Nezahtevna biljka kojoj ne smeta suv vazduh od zagrevanja i jako sunce na prozoru. U svojoj domovini raste na granitnim stenama visine do 60 cm. Pored jakih bodlji, koje podsećaju na kaktus, ima i ovalno zeleno lišće. Tokom zime pojavljuju se beli, žuti ili ružičasto-crveni sitni cvetovi.

Uzdignute leje možemo formirati od bilo kog materijala a najčeše se prave od drveta, a evo i kako.

Kada je vreme cvetanja, od maja do oktobra, ovo cveće krasi mnoge balkone, najčešće dolaze u beloj, ružičastoj, crvenoj i ljubičastoj boji..

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета