Најлепше врсте јесењег дрвећа

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Јесен је доба године када дрвеће у правом смислу те речи преузима централну позорницу у врту.

Дрвеће доноси на стотине различитих ватрених нијанси листова у баштама, али и шумама и парковима. Многа од њих, поред предивне јесење боје листа, стварају и плодове који сазревају у пуном сјају управо у јесен. Плодови се задржавају и до дубоко у зиму. Овом приликом ћемо навести неке од најатрактивнијих јесењих врста дрвећа.

ЈАПАНСКИ ЈАВОР (ацер палматум) отмено је дрво нижег раста. Његове јесење варијације у нијансама боја од пурпурне, црвене, наранџасте, златножуте, као и обликом и величином листа остављају без даха.

КАТСУРИНО ДРВО (церцидипхилум јапоникум) је једно од најлепших јесењих дрвећа, чије лишће средином јесени поприма жуто-наранџасту боју. Уз лепо лишће ово дрво испушта и прелеп мирис који подсећа на карамел.

ПАРОЦИЈА (пароттиа персика) коју зову и гвоздено дрво. Средњег је раста са широком лепезом јесењих боја листа,а од жуте и наранџасте до пурпурно црвене.

ЈАРЕБИКА (сорбус аукупариа) има упечатљиво црвенкасто жуте листове у јесен, али и црвенкасто румене плодове који сазревају у септембру, и трају током читаве зиме, и омиљена су храна птицама станарицама.

Дрвеће се сади стандардно у јесен и пролеће. Међутим, искуство говори да је најбоље садити у јесен после вегетације дрвета, а октобар је идеалан месец. Тачније, дрвеће треба садити по почетка мразева.

Уколико је дрво младо није лоше заштити стабло, и поред обавезног анкеровања, асуром или саргијом тако што се обмота све до крошње и веже. Тиме се дрво штити од ниских температура и глодара.

Приликом избора саднице обавезно треба водити рачуна о стању и симетрији крошње, као и величини корена. Крошња мора да буде симетрична са свих страна. Корен мора да буде компактан са бројним жилама.

Izvor: agropress.org.rsi

Најлепше врсте јесењег дрвећа

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Savremena medicina ga preporučuje kao prvu pomoć kod trovanja organizma teškim metalima. U narodnoj medicini koristi se vekovima jer se pokazala veoma delotvornom kod hroničnih i akutnih upala grla, ispiranje i brže zarastanje rana.

Japansko ukrasno mini-drvo bonsai, iznova oduševljava i predstavlja izuzetan i luksuzan ukras za vašu baštu. Bonasi je replika velikog drveta u smanjenom izdanju. U nastavku saznajte nešto o istoriji ove zanimljive biljne vrste i o njenim karakteristikama.

Drvo je neverovatno živo biće, a ovo je deset zanimljivih činjenica koje niste znali.

Stablo ili drvo u botanici je svaka višegodišnja biljka, koja se sastoji iz korena, vidljivog drvenog debla i grana, koje čine krošnju drveta. Dele se na zimzeleno i listopadno drveće.

Likvidambar (Liquidambar styraciflua L) je visoko brzorastuće drvo idealno za veća dvorišta. Poreklom je iz Severne Amerike. Naziv roda je složenica od latinske reči liquidus i arapskog izraza za ćilibar, smolu, zbog mirišljave smole koju luči.

Sveži bobičasti plodovi ove biljne vrste su nepresušan izvor vitamina i lekovitih supstanci koje smiruju upale, podstiču izlučivanje mokraće i izbacuju štetne materije iz krvi.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета