Likvidambar: Jedna od najelegantnijih vrsta listopadnog drveća

Foto: Pinterest

Foto: Pinterest

Likvidambar (Liquidambar styraciflua L) je visoko brzorastuće drvo idealno za veća dvorišta. Poreklom je iz Severne Amerike. Naziv roda je složenica od latinske reči liquidus i arapskog izraza za ćilibar, smolu, zbog mirišljave smole koju luči.

Likvidambar je listopadno drvo, srednje visine 20-30 (45) m, sa krunom širine 6-12 m i prsnim prečnikom do 120 cm, monopodijalnog grananja, konusno u mladosti, kasnije više okruglaste otvorene krune sa nekoliko jakih, raširenih ramenih grana. Stablo mu je mrke boje, vitko i poznat je po svojoj veoma raskošnoj krošnji u jesen kada lišće dobija narandžaste, žute, crvene, purpurne i delimično zelene listove.

Nega:

Likvidambar voli duboka ilovačasta zemljišta sa dovoljno vlage pa se tokom sušnih meseci preporučuje zalivanje mlađih stabala kako bi se očuvala njihova vitalnost.

Orezivanje se može vršiti radi uklanjanja donjih grana koje smetaju za prolaz ali se orezivanje u krošnji ne preporučuje jer bi to pokvarilo prirodan izgled ovog elegantnog drveta.

Savet:

Likvidambar ima vrlo jak koren koji može podići i betonske pločnike. Zato se preporučuje sadnja na više od 10m od kuće.

Liquidambar styraciflua ‘Gumbal’

Patuljasti likvidambar koji se često koristi kao žbun, a može se kalemiti na običan likvidambar (Liquidambar styraciflua), na željenoj visini, obično radi dobijanja loptaste forme. Ovakva biljka u vrtu zavređuje posebnu pažnju, pogotovo kad se uzme u obzir da tokom jeseni dobija jarko crvenu boju lista.

Liquidambar styraciflua ‘Rotundiloba’

Karakterističan je po zaobljenijim listovima u odnosu na vrstu većinu kultivara. List je tamnozelene boje a u jesen se prelivaju razne nijanse.

‘RotundiAloba’ je nizak kultivar, poraste do 13m, ima usko piramidalnu krošnju.

Liquidambar styraciflua ‘Goduzam’ – Gold Dust

Ime ovog kultivara „Zlatna prašina“ potiče od panaširanih listova.

Tokom leta list je zelene boje, prošaran žutim flekama a u jesen dobija sve boje koje su karakteristične za likvidambar pa ga ta stalna varijacija čini vrlo dinamičnim u svakom vrtu. Posebno se preporučuje upotreba u tamnijim delovima vrta jer reflektuje veliku količinu svetlosti.

Ova vrsta raste do 15m a prečnik krošnje može biti do 12m.

Agroinfo.rs/zivetisabiljkama.net

Likvidambar: Jedna od najelegantnijih vrsta listopadnog drveća

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Šume imaju brojne funkcije, ali tri osnovne, koje najčešće srećemo u zvaničnim šumarskim dokumentima su ekonomska, ekološka i socijalna. U osnovama gazdovanja šumama, ove funkcije se navode upravo ovim redom.

Srbija će dostići evropske standarde u oblasti pošumljavanja za 1.400 godina ukoliko zadrži ovaj tempo, rekli su predstavnici Koalicije 27 koja okuplja organizacije civilnog društva iz oblasti ekologije.

Dok se čovečanstvo upinje da očuva prirodu i ekosistem, pojedinci poput Jadava Pajenga sade šume i za sobom ostavljaju neprocenjivo bogatstvo.

U ski centru "Kopaonik", javno preduzeće "Skijališta Srbije" je započelo akciju pošumljavanja. Plan je da se u narednom periodu zasadi 20 hiljada sadnica smrče.

Savremena medicina ga preporučuje kao prvu pomoć kod trovanja organizma teškim metalima. U narodnoj medicini koristi se vekovima jer se pokazala veoma delotvornom kod hroničnih i akutnih upala grla, ispiranje i brže zarastanje rana.

Srbija trenutno ima oko 30 odsto površine pod šumom, a nacionalnom Strategijom pošumljavanja teži se da taj procenat bude povećan na oko 42 odsto do 2050. godine. Republika Srbija se smatra srednje šumovitom zemljom.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета