Domaća životinja MULA: Kako je nastala i zašto je nastala?

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Mula je domaća životinja iz porodice konja (porodica Equidae, vrsta Equus mulus) nastala ukrštanjem magarca i kobile.

Više nalikuje magarcu nego konju – na magarca podseća dugim ušima, kratkom grivom, malim kopitima i oblikom tela, dok na konja liči po visini i obliku vrata i sapi; krzno je obično smeđe ili bež boje. Mule dostižu od 1,2 do 1,9 metara visine, a telesna težina kreće im se od 275 do 700 kg. Mule se uzgajaju zato što kombinuju najbolje osobine magarca i konja.

Manje su od konja, ali jače i izdržljivije, malo jedu, otporne su na bolesti i prilagodljive različitim klimatskim uslovima. Takođe, brže su i inteligentnije od magarca. Već najmanje tri i po hiljade godina mule se koriste za vuču i nošenje tereta, zahvaljujući tome što mogu da podnesu velike napore. Usled razlike u broju hromozoma kod roditeljskih vrsta (magarac ima 62, a kobila 64 hromozoma), mule imaju neparan broj hromozoma (63), zbog čega su mahom jalove. Nema potvrđenih podataka o plodnim mužjacima mule, a prijavljeni su slučajevi ukrštanja ženki sa magarcima i konjima. 

Većina primeraka živi u Srednjoj i Južnoj Americi, ali najviše mula ima u istočnom delu Kine (tamo živi preko četiri miliona mula). Ređe se sreće plod ukrštanja konja i magarice – mazga.

Sličnosti između magarca i mula
I magarac i mazga su biljojedi sisari, koji su konjički.
Oboje pripadaju porodici Ekuidae.
Oba imaju četiri noge.
Oba imaju duga lica i uši.
Oba imaju rep.
Koža oboje je prekrivena krznom.
Razlika između magarca i mula
Magarac: A pripitomljenog, kopitara s dugim ušima i zovnog poziva koji pripada konjskoj porodici

Mule: Hibridna životinja proizvedena križanjem između magarca i ženskog konja (kobila)

Izvor:sr.strephonsays.com

Domaća životinja MULA: Kako je nastala i zašto je nastala?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ona voli čiste, tekuće vode, možemo je naći u svim evropskim vodama. Stanovnik je brzih tokova, a zone u kojima se zadržava imaju kamenito ili šljunkovito dno.

Banatski gološijan potiče od Erdeljskog gološijana, a kokoški ove rase najviše ima u Banatu, pa otuda i potiče njeno ime. Iz Erdelja je prvo doneta u okolinu Kikinde, a odatle se ova malobrojna populacija nastanila u kokošinjcima širom Srbije. Procenjuje se da danas u čitavoj zemlji ima svega nekoliko hiljada primeraka banatskog gološijana. Rase koja nosi neslavni status - ugrožena.

Balkanski magarac (Equus asinus asinus) je domaća životinja rasprostranjena u celom svetu.

Danas se Arapski konji uzgajaju u celom svetu, i simbol su prestiža i luksuza; cenjeni su pre svega zbog svoje lepote i „stava“ i veoma su česta rasa koja se uzgaja da bi učestvovala na konjskim trkama.

Белгијски оријаш је снажан и крупан кунић. За ову расу се повремено користе и називи фламанац или фламански оријаш. У складу са својом величином они захтевају и простор за узгој одговарајућих димензија.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета