Узгој кунића за почетнике: Исхрана, избор врсте, исплативост

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Узгој кунића може бити решење уколико сте у потрази за послом који не тражи пуно улагања, пуно простора, превише времена, а доноси зараду од које се може живети. У наредним редовима доносимо шта би од основних ствари требали да знате о узгоју кунића.

Избор врсте кунића

Постоје врсте које се гаје због меса, због крзна, за размножавање и такмичења.
Уколико се гаје због меса препорука је да се набаве калифорниски кунићи или новозеландски бели, који припадају средње тешким расама. Расе које су погодне за људску исхрану су још француски хајкум и бели панон. Ту су још оријаши или немачки шарци као представници крупније врсте кунића, чија маса је 6-8 кг.
Месо зеца је врло квалитетно, има малу количину масти, мало холестерола, а доста пожељних беланчевина.
Најбоље да почнете са једним мужјаком и 3 женке, мада можете почети и са 1 кунићем и 2 женке.
Којом брзином се кунићи размножавају?
Кунићи се размножавају готово током целе године, осим када су високе температуре (преко 30 степени).

Расе средње тежине достижу полну зрелост у просеку око 5-ог месеца живота. Женка носи младунце око месец дана, а у једном окоту може бити око 8 кунића. Женке кунића коте се седам или осам пута годишње, и свака од њих изведе 50-80 младих током једне године.

Мали кунићи се обично држе са мајком до 6 недеље јер мајци након тога доста опадне количина млека. Наредна 3 месеца кунићи се тове и могу достићи тежину око 3 кг.
Ако имате 2 женке и једног мужјака они могу да обезбеде мање домаћинство са месом током целе године.

Профитабилност узгоја кунића
Цена кунића за узгој, у зависности од расе и старости, креће се од 500 до 2.000 дин. Тежину од 3 кг кунић достигне за 3 месеца. Храна није скупа, а потребно је око 10 кг гранула да би достигао ову тежину (што је око 500 динара).

Месо кунића кошта око 500 динара по килограму. Према тврдњама домаћих произвођача, фарма са 50 женки може да обезбеди месечни приход од 500 еура.
Оно што је битно истаћи је то да су узгајивачи кунића у Србији постали део Групације за сточарство Привредне коморе Србије и да могу да конкуришу за подстицајна средства из државних фондова.

Узгој кунића

Чиме хранити куниће?
Сваки кавез треба да има своје „јасле“ за храну, а тов кунића траје око 3 месеца. Квалитет меса зависи од тога са чиме се хране. Због бржег това, неки узгајивачи практикују да хране куниће само пелетираном храном. Уколико желите квалитетније месо, пелетирана храна није довољна.

Кунићи су биљоједи и њихова исхрана треба да се састоји највише од зеленог хранива (пролеће-јесен), сено уз додатак зрнастог хранива као што је сунцокрет (зими), силажа (зима-рано пролеће), затим свежег поврћа и биљака и на крају од квалитетне пелетиране хране.

Зелено храниво су разне слатке траве, луцерка, црвена и бела детелина, купус, коприва, маслачак...

Постоје две врсте сена за куниће: од траве и од легуминоза. Сено од траве је пожељно у исхрани кунића због ниског нивоа протеина, а најбоље је мешано сено од разних трава. Сено од легуминоза је најчешће од алфалфа или детелине. Лиснатије је него сено од траве, а богато је протеинима и калоријама.
Као и код узгоја било којих других животиња и кунићи морају да имају увек доступну свежу и чисту воду.
Како у природи једу више пута мање оброке, уколико им стављате мање количине сена али чешће (бар 2-3 пута дневно) то ће на природан начин да их подстакне да једу више.
Што се тиче увођења зелениша у исхрану кунића, не би требало да се дају када су сасвим мали. Њима је потребно мајчино млеко и ако рано почну да једу чврсту храну могу да оболе и добију пролив. Готово сво лиснато, зелено поврће које је добро за вас – добро је и за кунића. Оно што не бисте ви јели, немојте давати ни кунићима.

Код поврћа је важно да им дате бар три различите врсте како би добили све потребне храњиве састојке и витамине. Поврће као што су шаргарепа и друго коренасто поврће треба давати по мало, а можете им давати и воће само у малим количинама и као посебну посластицу.

Одржавање кавеза
Кунићи су јако чисте животиње. Сламу морате редовно да им мењате и кавези се морају редовно чистити од измета. Потребно је чистити бар једном недељно. Морају да имају чисте „јасле“, као и посуде за воду.
Лети, када су велике врућине потребно је да буду у хладовини, са доста протока ваздуха. Иако су издржљиве животиње током зиме им је потребна посебна нега.

Ако нисте знали, измет кунића је јако добар за ђубрење баште, а 50-ак кунића може да вам произведе око 15 кг измета (ђубрива) дневно.

Izvor: agromedia.rs

Узгој кунића за почетнике: Исхрана, избор врсте, исплативост

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Da li se sećate jedne epizode de Duško Dugouško ne gricka šargarepu? Da li je to ispravno ili ne pročitajte u tekstu

Панонски бели кунић спада у популарне расе кунића за призводњу меса, а разлог за то су његове добре особине.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета