Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Crveni kantarion je na našim prostorima dosta rasprostranjen, pa samim tim ima i dosta naziva. U narodu je poznat kao kičica, ger, gorka kitica, gorko zelje, dupčić.

Crveni kantarion je dvogodišnja zeljasta biljka iz porodice Gentianaceae. On je rođak i drugim poznatim biljkama, među kojima je i lincura.

Ima meku i uspravnu stabiljku, koja je glatka i u gornjem delu razgranata, a može dostići visinu od 10 do 30 cm. Pri dnu, listovi kantariona su jajastog oblika i obično budu dugi oko 1 cm. 

Cvetovi Centaurium erythraea su sitni i mogu biti veličine do 1 cm, roze boje. Sastoje se od 5 latica.

Crveni kantarion cveta od juna do septembra. Može se naći na travnatim površinama, žbunju i kraj puteva, koji se obično nalaze van naseljenih mesta. Ova biljka najbolje uspeva na nadmorskoj visini od 0 do 1500 metara.

Naučnici su otkrili da on sadrži alkaloide, gentisokriposide i eritrocentaurin. Takođe, ova biljka sadrži još i oleinsku kiselinu, flavonoide, askrobinsku kiselinu, kao i razne druge korisne materije.

U lekovite svrhe se koristi nadzemni deo biljke. Stabiljke se sakupljaju za vreme cvetanja biljke. Branje crvenog kantariona je poželjno samo kada je vreme suvo, jer u suprotnom postoji mogućnost da biljka nema isti kvalitet kada se namokri.

Lekovitost

Narodni lekari na našim prostorima koriste crvenikantarion za razna stanja i bolesti, pa njima prilagođavaju i način obrade i pripreme ove biljke za lečenje. Na primer, kod anemije i nakon iscrpljujućeg bolovanja se koristi čaj od crvenog kantariona, ne bi li se organizam ojačao. Crveni kantarion se može koristiti i kod spoljašnjih rana, jer potpomaže njihovo brže zarastanje. 

Branje

Procvetale stabiljke se seku 15 cm od vrha, a za to je potrebno koristiti oštar nož. Nakon toga se stabiljke stavljaju, tako da budu poređane sve jednako, u istom smeru, a takođe bi trebalo paziti da se ne pritiskaju. Zatim se one čiste od raznih primesa, kao i od procvetalih i oštećenih delova, pa se rasporede na mestu gde preovladava hladovina i promaja, kako bi se dobro osušile.

Izvor: bonapeti.rs

Crveni Kantarion

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

Ukoliko tražite nove načine kako da ukrase dom, donosimo vam jedan predivan prolećni cvet koji će sigurno privući vašu pažnju.

Pravila vezana za boravak u prirodi nisu tu da nas ograniče i spreče da uživamo, već da nas podsete da čuvanjem prirode dajemo lični doprinos i za očuvanje planete.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Zasadi jabuka se na području Srbije nalaze u fazi od pojave prvih listova do pojave crvenih cvetnih pupoljaka, a za koji dan se očekuje i početak cvetanja. Sada je važno sačuvati mladu lisnu masu, cvetne pupoljke i cvetove od primarnih infekcija najznačajnijeg patogena u proizvodnji jabuka – prouzrokovača čađave pegavosti lista i krastavosti ploda.

Iz Prognozno izveštajne službe javljaju da se proizvodni zasadi kajsija, bresaka i nektarina nalaze u različitim fazama cvetanja, a u narednim danima se očekuje početak cvetanja i kod ostalog ranostasnog koštičavog voća.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета