Maklura: Lekovito drvo sa loptastim plodovima

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Ovo drvo retko ko bi primetio, da nije njegovog ploda neobičnog, egzotičnog izgleda, koje podseća na moždane vijuge.

Neobični loptasti plodovi ovog drveta u kasnu  jesen i rano proleće prvilače pažnju šetača. Ovo listopadno drvo iz porodice dudova smatra se veoma kvalitetnim za izradu lukova, ali i gitara. U narodnoj, ali i savremenoj medicini supstance koje sadrži koriste se u borbi protiv kancera. Izuzetno korisno drvo, na žalost retko je zastupljeno u Centralnoj Srbiji. 

Makluru još zovu drvo - mozak, konjska jabuka, adamova jabuka, zmijsko mleko. Veoma je otporna na nepovoljne uslove sredine. Zimi može da izdrži i temperaturu i do minus 27 stepeni. Ona je brzorastuća i jedino ne podnosi senku i polusenku. Korenov sistem je veoma jak. U Americi su pronađeni primerci, čiji je koren išao i do osam metara u dubinu. Poznavaoci kažu da je drvo kvalitetno i dvostruko tvrđe od hrastovine. Odlično je za loženje, a posebno se smatra vrednim za izradu lukova. Pa čak i boljim od tise. Istorija kaže da su ga upravo za izradu lukova koristili u indijanskom plemenu Osage.

Na pojedinačnom stablu mogu se naći cvetovi samo jednog pola (muški ili ženski), što znači da je za nastanak ovih neobičnih loptastih plodova potrebno da u neposrednoj blizini ima stabala različitog pola. Maklura cveta u junu i julu, a plodove donosi u oktobru. Iako plodovi maklure nisu jestivi, ulje koje sadrže koristi se za izradu kozmetičkih proizvoda i tinktura, a supstance koje sadrže korisne su za suzbijanje gljivičnih oboljenja u baštama, kao i u borbi protiv raznih štetočina koje se klone zemljišta na kome rađa i raste maklura. U narodnoj, ali i savremenoj medicini supstance koje sadrži plod maklure koriste se u lečenju raka debelog creva, dojke, želuca, materice i prostate. Karakterističan lepljlivi, mlečni sok koga u izobilju ima u plodovima smatra se nezamenljivim u lečenju mnogih bolesti. Međutim, u pripremi eliksira i preparata valja biti više nego obrazriv, jer maklura može biti toksična ukoliko se ne primenjuje na pravilan način. 

Takođe, stručnjaci savetuju da je ne koristite paralelno sa antibioticima!

Izvor:agroklub.rs

Maklura: Lekovito drvo sa loptastim plodovima

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Semenke papaje imaju antiupalna svojstva i sprečit će nastanak infekcija. Konzumirajte nekoliko ovih semenki. Ne previše. Pokrenuće izbacivanje otrova iz organizma i čišćenje jetre. Potrebno je da konzumirate 5 semenki

Prema pisanjima medija, pojavila su se dva leka koja su značajno otkriće kada je u pitanju lečenje od opakog karcinoma.

Trend poskupljenja sirovina nastavlja se i na početku nove 2022. godine, pokazuju međunarodne studije u kojima je učestvovalo hiljadu vodećih menadžera u prerađivačkoj industriji na 12 evropskih tržišta.

Članovi plemena Čimane koji žive u šumama Bolivije imaju najzdravija srca na svetu pokazuju istraživanja. Takođe, ono što je najnovije utvrđeno je da članovima ovog plemena i mozak sporije stari. O kakvom načinu života i dnevnim navikama se radi, saznajte u nastavku teksta.

Mlade šišarke ariša se koriste za pripremanje napitka, za kupku pri lečenju nervno rastrojenih bolesnika, rekonvalescenata i jako slabih osoba. Iglice i kora ariša se koriste za pripremanje obloga za lečenje upalnih procesa kod rana.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета