На који начин узгајати рузмарин у тегли

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Рузмарин посађен у тегли можете држати на тераси, балкону или прозору, а за успешан узгој потребно је придржавати се одређених правила. Рузмарин (Росмаринус оффициналис) је зимзелени медитерански грм који самоникло расте на приобаљу и јадранским острвима, али узгаја се и у баштама.

Има снажан коренов систем па је његов узгој могућ и на мање плодним тлима. Може да досегне висину од 1 до 1,5 метара.

Најбољи део узгоја рузмарина у затвореном простору је тај што осетите његов мирис у ваздуху сваки пут када прођете поред њега, а сматра се да његов мирис може да смањи анксиозност и стрес.

Узимање резница
Најбоље време за узимање резница је у пролеће када биљка снажно расте, међутим ни јесење резнице неће бити лоше. Потребно је одрезати младу гранчицу здравог изгледа, дужине најмање десет центиметара од врха према дну биљке. Затим уклоните доње листиће и након тога уроните их у теглу напуњену водом и ставите на место где има довољно светлости. У води би требао да буде само онај део стабљике на ком нема лишћа. Воду је потребно мењати сваких неколико дана, а чим се појави корен, можете га посадити у теглицу. Уколико немате своје резнице можете и купити већ постојеће саднице, преноси хортмаг.

Код узгоја рузмарина у тегли потребно је узети у обзир неколико ствари:

Избор тегле
Рузмарин је биљка која расте на овореном и има снажан корен па му зато морате осигурати довољно простора за раст па пазите да тегла буде довољно велика. Обично када купујемо готове саднице рузмарина, оне буду у тегли пречника 15 центиметара па их је потребно пресадити у тегле од минимално 30цм.

Супстрат
Потребно је користити рахли и пропусни супстрат, а може се користити и онај готови за медитеранско биље.

Позиција
Рузмарин тражи пуно сунца па је најбоље да га сместите у близини прозора окренутих према западу или југу, а потребно му је око шест сати директног сунца. Најбоља просторија је она која се мало греје током зиме јер топли ваздух из пећи или радијатора, може да уништи биљку. Битно је да добро подноси и ниске температуре. Ако немате прозор који би вашој биљци могао да пружи одговарајућу светлост, можете ставити лампу изнад врха биљке и на тај начин јој пружити довољно светлости.

Заливање
Можете га попрскати водом по иглицама или га редовно заливајте када је тло у посуди суво. Најбољи начин за проверу је да се прст гурне на дубину од пет центиметара у посуду са супстратом и уколико је суво, потребно је да га залијете. Рузмарин никако не воли превише влаге па немојте превише заливати. Потребна је добра посуда како би вишак воде могао да исцури, а глинена теглица може да сачува корен од трулежи. Такође током зиме треба пазити и на влагу ваздуха, нарочито у просторијама које се греју.

Ђубрење
Током летњих месеци рузмарин је потребно прихрањивати сваке две недеље док је током зимског раздобља довољно само једном.

За узгој рузмарина у тегли препоручују се култивари усправног раста, а да бисте постакли бујнији раст грана потребно их је прикратити за 10 до 15цм.

Болести и штеточине рузмарина
Рузмарин је поприлично отпорна биљка, а једини проблем који може да се јави је плесан. Плесан се јавља у условима превелике влажности па њену појаву можете спречити ако не претерујете са заливањем, а приметићете је по белом прашкастом изгледу. Још један користан савет је ако је присутно превише влаге ставити рузмарин на поветарац или поред вентилатора како би избегли појаву плесни. Собне биљке не могу да се заразе тако често, али то ипак може да се догоди. Нимово уље је безопасно за људе и већину кућних љубимаца

agroklub.rs

На који начин узгајати рузмарин у тегли

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Sa toplim danima pojavili su se i mnogobrojni insekti te otvorili sezonu uboda. Donosimo i više nego efikasan način da se izborite sa ovim problemom. Evo i kako.

Kupus je veoma zdrav i pun vitamina, ali da bi uspeo u bašti nije samo potrebno brinuti o njegovom uzgoju, već je vrlo važan njegov položaj u odnosu na ostale zasejane kulture, odnosno, važno je koje ga biljke okružuju.

Ako volite orijentalnu kuhinju, sigurno ste u njihovim jelima osetili ukus koji podseća na limun. Radi se o začinu

Iako se do sada smatralo da šafrana nema na Fruškoj gori, ova biljka, od koje se pravi najskuplji začin na svetu, ipak je otkrivena na srpskoj planini, javljaju iz Nacionalnog parka Fruška gora.

Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.

Sumak je začin koji se često koristi u pripremi hrane karakteristične za Bliski istok.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета