Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Пољски раставић, преслица, коњопер, барска јела, пољска преслица, раставиче. Пољски раставић расте поред река, насипа, на влажним теренима и ораницама. Назив раставић је добио захваљујући особини да се приликом повлачења раставља тј. кида на нодусе.

Ботаничке особине

Пољски раставић је вишегодишња зељаста биљка, висока 20-40 cm са разгранатим чланковитим ризомом, која по изгледу подсећа на мали бор или јелку. Фертилне, плодне стабљике се појављују пре стерилних, бледомрке су боје, нису гранате и завршавају се спорофилним класом дужине 1 – 4 cm. Након расејавања спора у то­ку маја фертилно стабло угине. Надземни стерилни изданци су зелене боје, чланковити и пршљенасто разгранати, висине до 80 cm и дебљине око 5 cm. Стабљика је шупља и уздуж ребраста, са љуспастим листићима међусобно сраслим градећи лисни рукавац, а налазе се на сваком чланку стабла.
Пољски раставић изгледом подсећа на мали бор или јелку.

Хемијски састав и употреба

Надземни део биљке (Equiseti herba) има тритерпенске сапонозиде (еквизетонин), флавоноиде, органске киселине, око 10% минералних материја, соли К (нарочито силицијумове кисели­не), витамин C, каротеноиде.
Херба се употребљава у виду чајева сама или у биљним мешавинама, као диуретик код упале мокраћних канала и бешике, и катаралних обољења бубрега. Због велике количине силиката даје се и плућним болесницима. Као хемостатик, екстерно се примењује код крварења из носа, пошто зауставља крварење и појачава минерализацију оболелих организама.

Улази у са­став грудног чаја, силикатног чаја, уролошког и чаја за мокрење. У облику чаја са другим биљкама препоручује се код повишеног крвног притиска, за боље варење, против гасова и белог прања. У ветеринарству служи за посипање рана и чирева. Може да се користи и као средство за прање судова (услед присуства песка). У народној медицини се користи као помоћно сред­ство у лечењу туберкулозе. Морис Месеге сврстава раставић међу своје омиљене антицелулитне биљке.

Izbor:zdravasrbija.com

ПОЉСКИ РАСТАВИЋ

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Malo je lekovitih biljka koje u našem narodu uživaju toliko poverenje kao trava iva. Toliko je lekovita da se u narodu kaže - trava iva i od mrtva pravi živa!

Slatki pelin je jedna od prvih biljnih vrsta koja se pominje kada je u pitanju borba protiv raka na prirodan način, a nemački naučnici kažu da pomešan sa kafom aktivno deluje i protiv korona virusa.

Uvecana prostata se najcese javlja kod muskaraca nakon 45 te godine i uglavnom je u pitanju dobrocudno uvecanje prostate.

Selen je još jedna biljka koja je izuzetno zdrava i lekovita. Ima brojna korisna svojstva za naš organizam, a u nastavku tekst pročitajte zbog čega je toliko poželjna za konzumiranje.

Priroda je naš moćan saveznik i daje nam sredstva koja nas održavaju u životu. Evo još jednog korisnog saveta za čaj koji ima brojna korisna svojstva na naš organizam.

Biljka čiju lekovitost vam danas predstavljamo je naročito pogodna za sve one ljude koji koriste neke supstance koje izazivaju zavisnost u organizmu, poput nikotina. Ako želite recimo da ostavite pušenje, tekst u nastavku će vam biti od velike koristi.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета