Досејавање, прихрана и нега травњака

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Након сушног летњег периода и зиме, вашем травњаку треба мало неге пажње како би и даље био главна звезда вашег дворишта. У фебруару је право време за досејавање и прихрану травњака.

Травњак – је током лета изгубио доста на кондицији. Сунце врео ваздух и температуре су и поред заливања довеле до тога да се трава прореди и да се створе празни делови.

Одабир семена траве је веома битан, јер се тиме обезбеђује да ли ће исклијати сво семе и да ли ће трава бити витална и јака у дугом периоду, било да је у сеновитој или на сунчаној позицији. Свака врста траве је успешна и јака уколико се редовно залива, прихрањује, коси и досева семе.
Заливање треба да буде обилно, осим са травњаком у сеновито деу, јер се ту влага дуже задржава и долази до сабијања земље. На овај начин травњак у сенци делује слабо и ретко. Решење је да се травњак аерише, што значи да га треба избоцкати вилама или сличним шиљатим алатом, и на тај се начин стварају рупице у травњаку у која ће временом да се накупи влага, затим да се створи простор за ваздух и то ће створити повољну структуру земље за добар развој коренова траве.

Кошење треба обављати редовно, односно према потреби. Трава се у мањим вртовима коси на висину 3-5цм, не ниже, јер се тиме веома слаби трава као биљка. Током летњих врелих дана треба оставити траву и до 7цм висине, да би се створиа изолација, која ће штити бокор и корен од прегревања и исушивања. Исто ово важи и за зиму, јер се постиже изолација од хладноће, и штити се од измрзавања, нарочито ако је травњак млад.

Односно заснован ове сезоне или досеван - косити само сув травњак, јер на влажној трави остају ожиљци од кидања а и косилица не може да усиса, и да извуче одсечене делове и суве листиће, који се таложе, затрпавају и гуше травњак.Прихрањивање травњака се може обавити у основи три пута годишње.

Прва прихрана је током раног пролећа - фебруар, у време када се травњак тек опоравља од зиме. Тада се додаје основно минерално ђубриво НПК 15.15.15 (3-5кг на 100м2). Ово ђубриво садржи сва три градивна елемента којима се подстиче развој корена, бокора и листа. Спорије се растапа па ће деловање бити продужено.
Током марта, априла, маја и делом током јуна, затим септембар, једном месечно, се може одрадити додатна прихрана минералним азотним ђубривом КАН 27% (2-4кг на 100м2). Ова дохрана је битна јер помаже развој зелене масе биљке и даје бујну траву, са добром тамном зеленом бојом. Примењује се после кошења, и након посипања ђубрива, обавезно је обилно заливање или применити непосредно пред кишу.Током новембра додати минерано ђубриво НПК 8.16.24 (2-3кг на 100м2). Ово ђубриво скоро да и не форсира раст зелене масе травњака, али утиче повољно на укорењавање и смањује бујање, што је врло добра опција за узимљавање травњака. Посебна средства и дохране за травњаке су споро-топива осмокот ђубрива, која се додају два пута годишње. То су ђубрива која се растапају 6 месеци и имају све потребне елементе за дохрану бијака.Врло добра опција, скупља је, али вреди.

Течна прихрана на бази гвожђа у хелатном облику које је доступно биљкама. То је течно минерално ђубриво, које се прска по нараслом и не покошеном травњаку. Користи се 30-50мл средства са гвожђем у 10л воде, на 100м2, три пута током сезоне.Досевање вршти током октобра или фебруара. По могућности обложеним семеном, које клијава лако и не односе га птице, јер је заштићено воштаном облогом. Одаберите смешу за траве, засебно за травњак у сенци или за осунчано место.

Досевајте око 1кг семена на 100м2 травњака. Травњаци у сенци се обавезно досевају два пута годишње.


АуторДипломирани инжењер Владимир Милутиновић-agromedija.rs

Досејавање, прихрана и нега травњака

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jedan od uslova uspešne poljoprivredne proizvodnje svakako je kvalitetan semenski materijal. Da bi dostiglo maksimalan učinak, seme treba tretirati na odgovarajući način.

Sejanje trave ili postavljanje travnatog tepiha, šta je bolja opcija? Kako se izboriti protiv korova? Koliko redovno se kosi travnjak?

Primenite ove trikove i imaćete najlepši travnjak na svetu.

Dugotrajnost semena se čak i naučno ispituje. Zapanjićete se šta su naučnici otkrili i koliko dugo traje ovaj eksperiment.

Maj je mesec kada se zahuktavaju radovi oko voća, povrća, cveća, ali i travnjaka, i vrlo lako može da se predvidi nešto važno, a posle je kasno. Donosimo vam kratak podsetnik, šta je sve potrebno uraditi kako biste imali predivnu baštu, voćnjak i dvorište.

Često se dešava da nam seme nekih kultura ostane nakon setve pa ga možemo iskoristiti i naredne sezone. Najbolje je pre početka same setve ispitati i utvrditi klijavost tog semena da bismo olakšali čitav proces i da bi nam prinos bio zagarantovan.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета