Lovište DELIBLATSKA PEŠČARA je područje izuzetnih prirodnih vrednosti

Foto: Print screen youtube

Foto: Print screen youtube

Deliblatska peščara ili Banatska peščara, jedinstvena je peščara u Evropi, a nalazi se u jugoistočnom delu srpske pokrajine Vojvodine, u južnom Banatu. Specijalni rezervat prirode Deliblatska peščara je proglašen 1977. godine.

Lovište ’’Deliblatska peščara’’ je ravničarskog tipa, dinski reljef je obrastao šumo-stepskom vegetacijom.

• Lovište Deliblatska peščara je ukupne površine 31.037 ha, od čega je ograđeni deo lovišta 2.440 ha.


• U otvorenom delu lovišta matični fond jelenske divljači je preko 500 jedinki, a divljih svinja 400 jedinki. U ograđenim delovima lovišta Dragićev hat, površine 1.850 ha, matični fond jelenske divljači je 200 jedinki, dok je matični fond divljih svinja 220 jedinki.
• U okviru lovišta Deliblatska peščara postoje još dva ograđena dela lovišta, poligoni za uzgoj i lov divljih svinja Flamunda 280 ha i Šumarak 320 ha. Matični fondovi divljih svinja u navedenim uzgajalištima su po 130 jedinki.


• Odstrel visokotrofejnih primeraka jelena najviše se realizuje u periodu parenja ”rike” jelena, u periodu 10.septembar - 05.oktobar. U proteklom periodu realizovan je odstrel jedinki trofejne vrednosti od 170 CIC poena do 235 CIC poena. Takođe, dobar period za lov jelenske divljači je period novembar - januar mesec.
• Lov divljih svinja realizuje se kroz pojedinačan lov pretragom/piršom i sa visoke čeke. U ograđenim delovima lovišta Flamunda i Šumarak realizuje se godišnje 6-8 lovnih dana grupnih lovova na divlje svinje,sa prosečnim dnevnim odstrelom od 25 jedinki, za grupe do 13 lovaca, standardne strukture odstrela (30% veprovi; 40% odrasle svinje; 30% nazimad i prasad).
• Kao sporedna gajena vrsta u lovištu Deliblatska peščara, prisutan je fond srneće divljači od preko 400 jedinki. Najbolji period za lov srndaća niže trofejne vrednosti (prosek 380 gr) je period parenja, tačnije zadnja nedelja jula meseca i prva nedelja avgusta.
• U okviru Podunavskog dela lovišta nalazi se jedno od najboljih lovišta/revira za lov barske divljači Labudovo okno. Najbolji period za lov divlje patke i divlje guske je novembar-februar, za grupe od 3 do 5 lovaca. Deo lovišta ’’Labudovo okno’’ obuhvata 2.300 ha površine močvarnih terena, tok i priobalje Dunava, ade Žilovu i Čibukliju.
• U okviru lovišta Deliblatska peščara postoje komforne lovačke kuće Banatski jelen, Edukativni lovački centar i Marina.

Deliblatska peščara je tradicionalna destinacija selećih pčelara iz čitave Srbije koji koriste bogatu bagremovu pčelinju pašu, a potom prelaze na prostore pod lipom gde nastavljaju medobranje. Vrlo su cenjeni bagremov i lipov med iz Deliblatske peščare, dok znatno skromnije prinose medobranja daje i livadska paša, koju pčelari retko koriste jer je tada u jeku bogata suncokretova paša, dostupna već na njivama na obodu šume.

 

Izvor:vojvodinasume.com

Lovište DELIBLATSKA PEŠČARA je područje izuzetnih prirodnih vrednosti

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Deliblatska peščara je specijalni rezervat prirode koji obiluje biljnim i životinjskim vrstama koje su od izuzetnog značaja na svetkom nivou.

Direktor Šumskog gazdinstva „Banat“ Željko Sušec izjavio je da se planira bušenje još 4-5 bunara u centralnom delu lovišta u Deliblatskoj peščari, čime bi ona bila znatno snabdevenija pijaćom vodom, a što bi olakšalo život divljači u peščari. Plan je da se ovi bunari izbuše u naredne četiri godine.

U otvorenom lovištu Vršačkih planina, na potezu između sela Malo Središte i Gudurica, u utorak je pronađen 'svež' leš praseta divlje svinje, za koje je analizom utvrđeno da je bilo zaraženo afričkom kugom, sto odsto smrtonosnom bolešću.

U zimu 2020.godine, započet je proces naseljavanja i reintrodukcija jelena običnog (Cervus epalphus L.) na područje Centralne Srbije.

U poslednje četiri godine, od posledica zaraze virusom afričke svinjske kuge (ASK) uginulo 1,3 miliona svinja. Reč je o veoma zaraznoj virusnoj bolesti koja pogađa divlje i domaće svinje.

Deset jelena i 40 košuta stiglo je iz Rumunije s karpatskih lovišta u uzgajalište “Lovačko imanje” do kog se stiže šumskim putem iz sela Markovac.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета