Šta je lov,koja je svrha lova i koji tipovi lovaca postoje

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Civilizacijski se menjala i svrha lova, u početku je čovek lovio zbog mesa, kako bi prehranio svoju porodicu, što je i danas prisutno u nerazvijenim društvenim zajednicama, kasnije je lov bio privilegija bogatih.

Za neke lov počinje kada padne sneg, jer tada ne može da obavlja svoje poslove koji su prioritet, a lov dođe kao razonoda. Takođe postoje lovci, koji u lov idu zbog svojih pasa, njima je važnije uživanje u radu svojih ljubimaca.. Za poverovati ili ne i danas deo lovaca lovi zbog mesa, bez obzira na  ulaganja koja imaju kroz kupovinu oružja, plaćanje članarine i ostalog, očekuju zauzvrat „refundiranje“ u vidu mesa divljači. Suprotno ovoj pojavi su lovci na „statusni simbol“, gde je neko stekao određenu materijalnu sigurnost, njemu meso divljači nije neophodno, ali to nije dovoljno, potrebno je to materijalno ispoljiti na neki način. 

Uglavnom se radi o ljudima sa dosta para i manjkom slobodnog vremena, lov se svodi na odstrel velikog broja životinja u kratkom vremenskom periodu, kako bi se nadoknadilo propušteno, ili lov na trofejna grla, čija cena više puta prelazi nečiju godišnju zaradu.

 Lov trofejnih srndaća,kreće od 15 aprila to je lov uglavnom rezervisan za one sa dubljim džepom. Prosečan lovac ima priliku da odstreli svog srndaća do medalje tek u maju ili junu, a onda od jula kreće lov divlje svinje čekanjem, vepra i nazime je moguće loviti i ranije, ali je ipak sigurnije loviti kada je dozvoljeno odstreliti i krmaču. Prepeličija groznica krece od avgusta. Od septembra kreće lov divlje plovke, dosta lovaca lov plovke smatra svojim omiljenim, jer zahteva dobru veštinu pucanja. Pored plovke, počinje i lov divlje svinje sa psima, sve je više ljubitelja ovog lova, koje trese groznica pri samoj pomisli da će svoje ljubimce pustiti na trag divljači, krajem septembra kreće i rika jelena, ovaj lov sebi može da priušti tek mali broj lovaca. Sve tako do sredine oktobra, kada u većini lovačkih udruženja kreće lova fazana i zeca, za većinu lovaca „glavna sezona“, koja traje u zavisnosti od broja divljači u lovištu nekada i do januara meseca.

Strastveni lovci divlju svinju love do kraja januara, dok za lovce na plovku i gusku, pravi lov kreće sa prvim jakim mrazom. Pre tog prvog mraza i snežnih padavina, neophodno je napuniti hranilice namenjene divljači, vrlo važan segment lova, da ne kažem najvažniji! Februar je rezervisan za lov predatora, kada se uglavnom organizuju masovni lovovi. I tako sve u krug tokom godine.

Lov kao sport, lov kao hobi, a nekome lov život.

Izvor:lorist.co.rs

Šta je lov,koja je svrha lova i koji tipovi lovaca postoje

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo raspisao je Konkurs za raspodelu sredstava iz budžetskog fonda za razvoj lovstva AP Vojvodine za 2022. godinu.

U podunavsko lovište „Plavna“ kod Bača pristiglo je 45 jedinki karpatskog jelena koji će na 33 hektara ograđenog područja biti osnova njihovog uzgoja, a za projekat je zaduženo Javno preduzeće „Vojvodinašume“.

Lovački savez Srbije obeležio je 125 godina postojanja, a tom prilikom su dodeljena najviša lovačka odlikovanja.

U Budimpešti se od 25. septembra do 14. oktobra 2021. godine održava svetska izložba lovačkih trofeja, a na ovoj manifestaciji učestvuje i naša zemlja.

U okviru 88. Međunarodnog sajma poljoprivrede uručeno je 52 ugovora o bespovratnim sredstvima za razvoj lovstva u Vojvodini za 2021. godinu.

Svetska izložba lovačkih trofeja pod nazivom “One With Nature” biće održana u Budimpešti od 25. septembra do 14. oktobra 2021. godine. Lovački savez Srbije poziva sve zainteresovane da se prijave i učestvuju.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета