Прскалице – делови и прикопчавање

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Прскалице које први пут пуштамо у рад треба тестирати. Изравнати прскалице по дужини и ширини. Користимо их за заштиту биља.

Да ли ћемо заштиту усева урадити правилно умногоме зависи од исправности делова, прикопчавања и подешавања прскалице.
Данас савремене прскалице много тога “могу саме”. Ипак, значајно је да пољопривредник зна како да коришћењем добије максимални учинак.

Машине за заштиту биља – прскалице

Прскалице се користе за заштиту биљака које су угрожене од штеточина, болести и корова, наношењем заштитних средстава.Задатак прскалица је да једнолично, равномерно распореди радну течност по читавој третираној површини на свим деловима биљке и да се на њима задржи потребно време.

Прскалица се састоји од следећих делова:

резервоар за течност,
пумпа,
разводни уређај са вентилима-славинама,
регулатор притиска,
манометар,
хидромешач (повратне цеви за течност),
црева,
цевне арматуре – крила са распрскивачима – дизнама,
рамска конструкција и уређај за прикопчавање за трактор.
Пумпа добија погон од прикључног вратила трактора са 540 о/мин. Пумпа усисава радну течност из резервоара кроз филтер и потискује је до разводника са славинама и регулатором притиска.Преко славине хидромешача део радне течности се враћа у резервоар и врши њено мешање.Други део течности долази до регулататора притиска, на коме се врши подешавање одговарајућег радног притиска.Вишак течности из регулатора која не оде на распрскиваче, повратним водом прелива се у резервоар, па и на тај начин долази до мешања радне течности.Течност кроз славине одлази на распрскиваче – дизне који се налазе на носећој конструкцији – арматури – крилима.Крила су направљена из три секције, на којима се распрскивачи по потреби могу преко славина искључивати да не раде.

Прикопчавање прскалице за трактор

Прикопчавање на трактор се врши у три тачке.

Доње тракторске полуге хидраулика морају бити изједначене како би секције – крила прскалице са распрскивачима била на истој висини од земље или усева. Прикопчати карданско вратило трактора.

Прелиминарно подешавање прскалице
Када се прскалица први пут пушта у рад треба је тестирати на следећи начин:

– Сипати у резервоар чисту воду

– Проверити боју или фабрички број дизни; дизне на крилима морају бити све исте боје – броја; не користити дизне различитих боја јер им је пречник отвора различит, а тиме и капацитет – количина избачене течности се разликује

– Окретањем ручице отворити главну славину – вентил

– Одврнути регулатор притиска – не до краја, већ 2/3 круга

– Затворити славине – вентиле секција.

Подешавање
Изравнавање прскалице по дужини и ширини врши се топлингом и десном ручицом хидраулика.

Подешавање висине арматуре (крила) врши се помоћу хидраулика трактора.

Крила од површине земље, усева треба да буду подигнута 0,50 м, то јест онолико колико је растојање између распркивача на крилима.

Избор распрскивача – дизни у зависности од капацитета пумпе и врсте заштитног средства.

Прикопчавање на трактор се врши у три тачке. Доње тракторске полуге хидраулика морају бити изједначене како би секције – крила прскалице са распрскивачима била на истој висини од земље или усјева. Прикопчати карданско вратило трактора.

 Извор: poljosfera.rs/-Željko Lazić, 

Прскалице – делови и прикопчавање

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

У саобраћајним незгода, у којима су учествовали трактори и друге пољопривредне машине у периоду од 2011. до 2015. године, погинуло је 267 лица, док је 2.318 лица теже и лакше повређено, наводе у Агенцији за безбедност саобраћаја Републике Србије. Ови подаци довољно говоре о томе колику пажњу треба посветити поштовању саобраћајних прописа и безбеднијег понашања у саобраћају.

Приколице су изузетно важне у процесу пољопривредне производње, како са аспекта сигурног и благовременог превоза пољопривредних производа, тако и са аспекта безбедности. После завршене сезоне, прва мера је чишћење и прање од биљних остатака и земље, посебно рубова на страницама, где је могуће задржавање влаге.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета