Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Na žetvenim mašinama, posebno samohodnim, primenjuju se razni senzori, odnosno IT sistemi, a gotovo svi koji se primenjuju na traktorima.

Za kombajne za strnine zahvata 7 m i više, gotovo da ne može da se radi bez primene satelitskog navođenja. Alternativa je primena laserskih senzora, kojima se utvrđuje granica između stojećeg useva i strnjišta, te na osnovu toga kombajn navodi tako da radi sa minimalnim preklopom.
Postoje i specifične primene. Tipični su uređaji za merenje gubitaka. Najčešće se baziraju na senzorima sa piezoelektričnim efektima. Udari zrna o cev ili ploču generišu električne impulse koji se sabiraju, te nakon baždarenja, daju podatak o gubicima. Mere se gubici zrna iza slamotresa, a dodatno i uređaja za čišćenje. 
Na kombajnima velikog zahvata ugrađuju se i uređaji za rasprostiranje iseckane slame i pleve celom širinom. Tako se izbegava gomilanje žetvenih ostataka u jednoj traci, što ometa naredni usev. Bočni vetar ometa pravilnost raspodele. Da bi se to sprečilo menja se broj obrtaja raspodeljivača, ubrazava onaj koji baca suprotno struji vetra, a usporava drugi. Promenom broja obrtaja raspodeljivača upravlja se automatski, na osnovu senzorima izmerene brzine vetra.
Na kombajnima se primenjuju i kontinualni merači prinosa, kojima se omogućava mapiranje prinosa, što je jedna od mera ocene potencijala na delovima parcele. Mapiranje prinosa omogućava i raspodelu ubranog roda ukoliko je kombajn primenjen na parceli koja se sastoji od više manjih, raznih vlasnika. Usev se tada ne raspodeljuje proporcionalo površini, jer se razlikuje plodnost zemljišta i primenjene agrotehničke mere.
Najviše je urađeno na razvoju uređaja za kontinualno merenje prinosa zrnastih biljnih vrsta. Primenjuje se više principa merenja, a greška u merenju svedena je, kod najboljih rešenja, na manje od jednog procenta za ubiranje strnina.
Na najvećim savremenim žitnim kombajnima primenjuje se i automatsko podešavanje parametara rada svih sklopova. Rukovalac zadaje okvirne uslove, a svi parametri se u skladu sa time podešavaju. Ukoliko se uoči da je neki od parametara van poželjnog područja rukovalac može da podesi neki od radnih parametara, ili da registruje prisustvo nepoželjne vrednosti, te se podešavanje nanovo sprovodi.
Da bi se dobio podatak o stvarnom prinosu, potrebno je da se kontinualno meri i sadržaj vlage. To se obično obavlja kapacitivnim meračima, senzorima.

Izvor:polj.savetodavstvo

Primena IT sistema na kombajnima

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Heder na kombajnu mora da se namesti na ispravan način kako bi zrno na kraju ostalo neoštećeno. Kombajniranje treba obaviti odgovarajućom brzinom kako ne bi došlo do zagušivanja same mašine.

Svi savremeni kombajni predviđeni su za žetvu strnih žita i drugih kultura.

Svaki kombajn u radu mora da ima određeni procenat gubitaka ali se oni moraju kretati u minimalnim procentima koji su tehnički prihvatljiva mera.

Određivanje zrelosti grožđa ima veliki značaj za obavljanje berbe onda kada njegov sastav i organoleptičke osobine najviše odgovaraju njegovoj nameni odnosno tehnološkoj upotrebi. Od sastojaka grožđa posebno su značajni količina šećera i kiselina u njemu.

Силажни комбајн проводе пола свог живота радећи узбрдо и низ парцеле, гутајући траве, цео усев и кукуруз. Док је велики интерес на одржавању виђен док машина ради, исти ниво напора одржавања пре складиштења може да исплати разлике.

Након осецања пешнице у комбајну се одвијају процеси, како би зрно било одвојено од сламе и опиљака. Како функционишу сламотреси и ротациони сепаратори сазнајте у даљем тексту.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета