Kako pripremiti heder za kombajniranje kukuruza?

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Heder na kombajnu mora da se namesti na ispravan način kako bi zrno na kraju ostalo neoštećeno. Kombajniranje treba obaviti odgovarajućom brzinom kako ne bi došlo do zagušivanja same mašine.

Prije ulaska u berbu kukuruza, važno je dobro pripremiti mehanizaciju. Berba kukuruza se bliži. Da bi na kraju cijelog tog procesa plod bio dobar, nisu dovoljni samo zadovoljavajući prinosi i kvalitet. Kako bi zrno ostalo u dobrom stanju, vrlo je važno ispravno obaviti berbu i na odgovarajući način pripremiti mehanizaciju. Jedan od ključnih elemenata za ubiranje kukuruza je heder, priključni dio na kombajnu koji omogućava upravo žetvu ove žitarice.

Za različite biljne vrste, ili grupe biljnih vrsta, primenjuju se namenski heder. Zadatak hedera je da usev odseca na željenoj odabranoj visini strnjišta, te da ga skupi po širini i dovede do vršidbenog
aparata kombajna. Motovilo dovodi usev u položaj pogodan za odsecanje. Obično je takav da su biljke nagnute prema kombajnu, te da se klasje nalazi iznad hederskog stola. Na svim rešenjima postoji mogućnost podešavanja položaja vitla po visini, isturenosti i broju obrtaja. Ova podešavanja se na manjim kombajnima obavljaju ručno, pre početka rada na parceli, a na većim hidraulički, iz kabine.
Heder za kukuruz 

Privodnim lancima biljka kukuruza dovodi se u zahvat sa uvlačećim, otkidajućim valjcima, koji je povlače naniže. Stabljika se provlači kroz zazor među otkidačkim pločama. Ovaj zazor je tako podešen da kroz njega prolazi stabljika, ali ne i klip, koji se tada otkida. Privodni lanci otkinute klipove dovode do transportera, pa do vršidbenog aparata kombajna. Na savremenim rešenjima hedera podešavanje razmaka otkidačkih ploča je automatizovano, iz kabine, a prilagođava se debljini stabljika. U cilju smanjena broja prohoda na hedere se ugrađuju uređaji za seckanje stabljike, kukuruzovine. To su najčešće klateći noževi sa vertikalnom osom obrtanja. Napredno rešenje predstavljaju hederi sa ugrađenim uređajem za usitnjavanje kukuruzovine.  Ovakvi hederi značajno su teži, a za usitnjavanje je potrebno više snage, te to treba da se uzme u obzir pri odlučivanju za nabavku, odnosno izbor kombajna.
Na raspolaganju su i drugi tipovi hedera, posebno podešeni za jednu ili više biljnih vrsta.

Vrlo je važno i na ispravan način koristiti mehanizaciju kako ne bi došlo do povreda. Prije prilaska kombajnu i silaska sa njega, mora sve biti isključeno.

Nakon završetka berbe, savet  proizvođačima je samo izduvati kombajn od prašine i podmazati ga, te da pranje obave u proleće, dan ili dva pre odlaska na parcelu.

Ako se kombajn opere u jesen i bude u garaži u toku zime, sva vlaga se zadrži u delovima, u ležajevima i onda to korodira u toku cele zime. Sledeće godine kad krenete, vi imate problem zato što je sve korodiralo, ležajevi se moraju mijenjati.

Izvor:polj.savetodavstvo.vojvodina

Kako pripremiti heder za kombajniranje kukuruza?

Komentari

Slightly lower zinc content than other supplements 9 buy cialis online canadian pharmacy However, I did have to have them cleaned once under anesthesia cause she needed to have a couple teeth pulled too

Because high sugar intake is associated with obesity, caries, and diabetes, cocoa based products with no or low sugar content are certainly preferred levitra generique meilleur

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Grad Beograd 7. marta je raspisao pet javnih poziva za subvencije poljoprivrednim proizvođačima, a za te namene je opredeljeno oko dva miliona evra, odnosno 240 miliona dianara.

Uskoro će na tržištu biti dostupan traktor domaće proizvodnje snage 90 konjskih snaga koji će proizvoditi belopalanačka kompanija "Majevica servis doo".

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture saopštilo je da će biti nosilac aktivnosti u vezi sa dodelom subvencija za nabavku i ugradnju univerzalnog zaštitnog rama za traktore kako bi se dodatno povećala bezbednost vozača traktora i svih učesnika u saobraćaju.

Ministar Branislav Nedimović izjavio je, prilikom obilaska Dupljaje, sela u opštini Bela Crkva, da je prva mera pomoći poljoprivrednicima u Srbiji za nabavku poljoprivredne mehanizacije, u vidu povraćaja 50 odsto sredstava, planirana od 15. decembra.

Kompanija "YANMAR" predstavila je inovaciju u oblasti vinogradarstva, a radi se o robotu za primenu pesticida, koji nudi brojna rešenja i predstavlja budućost ove grane poljoprivrede.

Najveći parni traktor na svetu, Case 150 KS, koji je konstruisan davne 1905. godine, rekonstruisan je nakon više od jednog veka i stavljen u funkciju.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета