Савремене технологије у производњи за које још нисмо спремни

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Толико сјајних идеја је осмишљено за потребе унапређења пољопривредне индустрије. Међутим стварност је таква, да многе од њих неће заживети у нашем времену јер нисмо још увек спремни за њихов долазак. У наставку вам доносимо шта све свет смишља како би се паметније и ефикасније бавили пољопривредом и зашто те промене код нас никад неће бити могуће.

Мали теренски роботи
Иако су практични и врло корисни, као на пример за чупање корова на великим површинама, за мале теренске роботе још увек није осмишљена ефикасна логистика на велико, а која се односи на управљање, одржавање и транспорт таквих робота. Поред тога, перцепција јавности и утицај на локалну руралну економију још увек нису развијени.

Аутономна, самоуправљајућа приколица за комбајн

Ово је дефинитивно једна од најновијих и најинтересантнијих ствари, која показује велику корисност и практичност. Вероватно је највећи проблем цена таквог производа, као и поверење да је пољопривредници користе. Није јасно како се осигурава и како иде њено постављање за избацивање терета, као и шта се догађа у влажним условима. Ипак, у питању је јако добра ствар која олакшава рад и која ће сигурно заживети, само треба времена да се прилагоди стварности.

Тачно предвиђање приноса
Ово је заправо прилично стар процес када погледате владе које покушавају да разумеју принос своје земље током целе сезоне. Предвиђање приноса никада није било тачно и не постоји добар начин провере.

Са више прикупљених података и уз помоћ комплексних компјутерских програма превиђање може да буде тачније, а идеја је да се то уради на начин да постоје одступања само у неколико процената од реалне слике.

Аутоматска пољопривреда
Вероватно сте чули за неке од алата као што су аутоматско откривање штеточина, корова, кисеоника, азота. Реч је о стварима које човек обично ради извиђањем и тестирањем. Неки од ових процеса могу дати приближне податке али постоји превише варијабли да би се добило прецизно и поуздано решење. Звучи сјајно и једноставно, али нисмо спремни да се бавимо пољопривредом само на основу онога што нам каже компјутер.

Употреба дрона на великим површинама засада   

  Дрон у пољопривреди


У последње време залуђеност дроновима дефинитивно је стекла дозу стварности када је реч о примени дрона у пољопривреди. Надгледање великих површина засада са дроновима, детекција где је потребна заштита, а где не, те контролисано прскање само одређених делова засађених површина, дефинитивно представља потребу пољопривредника. Колико је сигурно и да ли је исплативо с обзиром да је дрон ипак мали, остаје да видимо.

Онлине мрежа трговине на мало пољопривредним производима
У времену у коме живимо ово је можда најреалнији подухват на листи иновација у пољопривреди. Проблем је у томе што неки виде продор на онлине тржиште у врло малим процентима, чак само 5%. Не зато што те групе не раде добар посао, већ више зато што људи воле да имају физичка места за набавку пољопривредних производа. Свако воли да види, и по могућству опипа производ.

Подаци скале хиперспектралних слика
Циљ података хиперспектралних слика је да обухвате спектар сваког пиксела у некој снимљеној слици, са циљем да нађу објекте, идентификују материјале или процесе. У питању је техника поделе слика на појасеве, на којима може да се уочи много више него што је на први поглед видљиво. Овај скуп података већ дуго се користи у истраживањима усева и представља сјајан извор података (који би могао да се користи, на пример, за предвиђање приноса).

Проблем је у томе што ми, у времену у коме живимо, немамо ни довољно близу обимна истраживања да бисмо разумели на шта се све односе различити спектрални појасеви, у многим различитим ситуацијама и праксама, а сателити са великом количином података, који су потребни за таква истраживања, још увек нису изнад нас. Ако бисмо имали довољно података и ако бисмо могли да схватимо значење свих појасева, то би променило из корена како доносимо одлуке у пољопривреди.

Наравно, има мноштво идеја које су реализоване, попут мањих савремених технолошких решења, која су ушла у пољопривреду и већ увелико олакшавају рад пољопривредника. Тако на пример, можете обавити наводњавање биљака помоћу смс поруке или преузети корисне апликације на свој телефон и олакшати себи поједине радње, попут рачуњања утрошка ђубрива, користити асистента код органског узгоја биљака или научити како да се ослободите готово свих могућих штеточина. Уколико вас интересује које су то апликације за смарт телефоне можете погледати 5 најбољих апликација за модерног пољопривредника.

Евидентно је да се полако али сигурно ради на отклањању изазова у циљу унапређења пољопривреде. Оно што је похвално је што су проблеми паметно детектовани, а остало је још само да, ако не ова, онда будућа стварност спремно дочека ова иновативна решења.

Izvor:agromedija.rs

Савремене технологије у производњи за које још нисмо спремни

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U naredna tri meseca u Srbiji će biti izgrađeno nekoliko Centara izuzetnosti u kojima će poljoprivrednici moći da se obuče za primenu najsavremenijih tehnologija u agraru

Savremena tehnologija obeležavanja i praćenja proizvoda vredna 800.000 evra poslednja je u nizu inovacija koje Mlekara Šabac uvodi u svoju proizvodnju i tako nastavlja sa daljim razvojem lokalnog i globalnog poslovanja.

Da je italijansku tehnologiju moguće primeniti u našim uslovima, govori činjenica da je u našoj zemlji oproban specifičan način gajenja trešnje koji je itekako uspešan i koji daje krupan, kvalitetan, ukusan plod ove voćke.

Na raspolaganju je 25 miliona dinara koji će se poljoprivrednicima iz kraljevačkog područja deliti prema kriterijumima novog Pravilnika

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета