Delovi voća i povrća koje NE SMETE jesti

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Koje delove voća i povrća morate da pripazite da ne unesete u organizam

Voće i povrće treba unositi svakodnevno u organizam jer obiluju vitaminima i mineralima koji su nam neophodni za zdrav život, međutim ima par vrsta voća i povrća čije delove treba izbegavati jesti jer su veoma opasne po čoveka.

1. Semenke iz jabuka

 Najzdravije voće koje obiluju vitaminima i mineralima su svakako jabuke,  ali u sebi sadrže i jedan otrovan deo - seme koje sadrži komponentu koja se sastoji od šećera i cijanida i naziva se amigdalin. 

 Amigdalin kada se preradi u ljudskom organizmu,  pretvara se u cijanovodonik, jedan od ključnih sastojaka ciklona B, koji su u gasnim komorama koristili nacisti. Ako se pojede između 100 i 200 ml cijanida i u roku od nekoliko minuta posledice mogu biti smrtonosne. Ali, treba da znate da ukoliko progutate nekoliko semenki iz jabuke, nema bojazni jer naše telo može da svari male količine cijanida bez fatalnih posledica. 

2. Izdanci i stabljike krompira

Krompir potiče iz porodice pomoćnica (Solanaceae) isto kao i otrovne velebilje - višegodišnja zeljasta otrovna biljka. Upravo to je i razlog što neki delovi krompira nisu jestivi. Izdanci i stabljike krompira sadrže toksičnu materiju solanin. Zato budite oprezni i obavezno odstranite pomenute delove pre nego što pripremite krompir za jelo. Takođe, dosta solanina ima u zelenom krompiru, pa izbegavajte jesti plodove koji ispod kore imaju zelenkastu nijansu.

3. Stabljike rabarbare

 Lekovita svojstva rabarabre su veoma poznata. Ali, jedan deo ove višegodišnje biljke nikako ne smete konzumirati.  Naime, lšće rabarbare sadrži oksalnu kiselinu i antrahinonske glikozide koje imaju učinak otrova na ljudski organizam dok se vare. Simptomi zavise od količine unetog lišća, a možete osetiti želudačne tegobe povraćanje, pa sve do ozbiljnijih napada.

4. Listovi paradajza

 Evropljani su se stotinama godina pribojavali paradajza, te su ovu vrstu povrća počeli da konzumiraju tek u 18. veku. Jedan od razloga jeste lišće paradajza koje sadrži toksične materije solanin i tomatin. Ove opasne materije mogu da izazovu želudačne tegobe. Veće količine lišća paradajza mogu da imaju i fatalne posledice po ljudsko zdravlje.

5. Lišće i cveće patlidžana

 Lišće i cveće patlidžana takođe sadrži otrovnu materiju solanin, te treba izbegavati ove delove.

 Izvor:stil.kurir.rs

Delovi voća i povrća koje NE SMETE jesti

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pravi se od dugih zelenih paprika, dodaje se i plavi patlidžan, ali ono što daje poseban šmek ovom namazu jeste senf.

Mnoge prirodne namirnice su pogodne za snižavanje lošeg holesterola, a patlidžan je jedna od njih.

Postoje biljke koje je se uobičajeno sade u svakoj bašti. Normalno je da vidimo paradajz, papriku, zelenu salatu... Poslednjih godina, još jedna biljka se pridružuje ovom društvu, a to je plavi patlidžan. Izuzetno je zdrav, a njegov uzgoj može biti uspešan, ako izbegnete ove greške.

Patlidžan je duguljasto ljubičasto voće. Sadi se nakon zadnjeg mraza kad temperatura tla prelazi 10 stupnjeva. Sadnja i uzgoj patlidžana - saznajte kako!

Krompirova zlatica je u našem podneblju najznačajnija štetočina krompira. Pojavljuje se svake godine i može potpuno da uništi zasad, a ponekad preleti čak i 40 km u potrazi za biljkama kojima se hrani. Iz ovih razloga je neophodno zaštititi zasade na vreme kako ih ova štetočina ne bi uništila.

Sušeni paradajz je veoma zdrava i korisna namirnica. Ako se suši na idelan način ,na odgovarajućoj temperaturi zadržava praktično sve vredne materije.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета